חרף הכרזת חמאס על ניצחונו – העולם הערבי מבקר הארגון • פרשנות

הפסקת האש הוכרזה לאחר שארגון הטרור קיבל מסר מהמצרים, לפיו תמה סבלנותם להסלמה. בתום הסבב ספג הארגון ביקורת מצד מדינות ערב, שטענו כי בזבז משאבים מיותרים וכן את אורך הרוח שמגלות כלפיו

זמן צפייה: 07:51

עם הפסקת סבב הלחימה, חמאס הכריז על ניצחונו במערכה - אבל מדובר ב"שמחת עניים", כיוון שהמסר שקיבל הארגון ממצרים היה שסבלנותם נגמרת, והם מבקשים להפסיק את ההסלמה ולתת לישראל ליישם את סעיפי ההסדרה.

העולם הערבי העביר לעזה מסרים ברשתות החברתיות, לפיהם חמאס בזבז משאבים מיותרים במסגרת התקיפות, ואותת כי הארגון מבזבז את אורך הרוח שיש לעולם הערבי כלפיו.

בסופו של דבר נגיע לסבב ההסלמה הבא, ועל חמאס להכריע לאן פניו מועדות: אם הוא הולך להיות תחת פיקודה של איראן וללכת לסבב הסלמה בכל פעם שטהראן תאיץ בו, או שאולי מההסדרה ייצא אופק הומינטארי לרצועת עזה.

לכתבות נוספות בחדשות 13:

הערכה בצה"ל: ללא פריצת דרך מדינית – השקט שהושג בדרום יקרוס

"אין אפשרות להימלט": תושבי עוטף עזה חוזרים לשגרה

דיכוי המחאה, כסף ומעמד: חמאס הרוויח בגדול מההסלמה • פרשנות

הריסות בניין מפקדת חמאס שהושמד בעזה
הריסות בניין מפקדת חמאס שהושמד בעזה | צילום: טוויטר

שעות לאחר הפסקת האש בגבול רצועת עזה, ההערכה הרווחת בצה"ל אתמול (שני) היא כי בהיעדר פריצת דרך במישור המדיני או התקדמות במגעים להסדרה עם חמאס – השקט שהושג בדרום יחזיק מעמד שבועות ספורים בלבד.

בשבועות האחרונים הייתה התרעה בדבר כוונת הג'יהאד האסלאמי לבצע פיגוע נגד ישראל, אך ההתרעה ירדה לאחר פיגוע הצליפה שהתרחש בסוף השבוע, בו נפצע בינוני קצין גששים וחיילת נוספת נפצעה קל. בצבא מעריכים כי הג'יהאד נעתר להפסקת האש בין היתר מכיוון שלראשונה מאז צוק איתן, תקף צה"ל עשרות יעדים של הארגון, והרג 11 מאנשיו. לאור תוצאות ההסלמה, סבורים בצה"ל כי הג'יהאד האסלאמי ספג טלטלה קשה לאחר שהאמין לאורך תקופה כי ישראל נמנעת מלתקוף מטרות הארגון.

מניתוח סבב ההסלמה הנוכחי, שזכה לשם "גן סגור", עולה כי חמאס והג'יהאד האסלאמי השקיעו מאמצים אדירים להתגבר על יכולותיה של מערכת כיפת ברזל. כך למשל, אתמול בערב שוגרו במהלך שעה אחת 117 רקטות. רוב השיגורים שיועדו ליפול בשטחים מיושבים יורטו, אך אחת מהן נפלה באשדוד וגרמה למותו של צעיר תושב העיר. סך הכל שוגרו מהרצועה כ-690 רקטות ביממה וחצי, 240 מתוכן יורטו, ו-35 רקטות פגעו בשטחים מיושבים, וגרמו למותם של משה אגדי, פנחס מנחם פשווזמן וזאיד אלחמאמדה. אזרח נוסף, משה פדר, נהרג מפגיעת טיל נ"ט.

ההסלמה בדרום
ההסלמה בדרום | צילום: רויטרס

שרים שהשתתפו בישיבת הקבינט אמרו לחדשות 13 כי הרמטכ"ל אביב כוכבי וראש השב"כ נדב ארגמן המליצו לקבינט לא להיגרר למבצע רחב בעזה בעיתוי הנוכחי. לדברי השרים, טיעונם המרכזי של היה שבעיתוי הנוכחי חמאס מכתיב את תנאי העימות. השרים ציינו כי המלצתם הייתה לצאת למערכה נגד חמאס רק ביוזמה ישראלית בדומה ל-"עופרת יצוקה", כאשר ישראל היא שקובעת את העיתוי ואת תנאי הפתיחה. בלשכת ראש הממשלה סירבו להתייחס לדברים. מדובר צה"ל נמסר: ״לא מתייחס לדיונים פנימים עם הדרג המדיני״. מהשב"כ נמסר בתגובה: "לא מתייחסים לנאמר בדיונים סגורים".

אגף המודיעין זיהה את כוונת הג'יהאד האסלאמי לפגוע בתחרות האירוויזיון, בטרם ההסלמה, וזאת כפגיעה תיירותית ותדמיתית בישראל. בסופו של דבר, ההערכה שהעביר אמ"ן לקבינט אמש הייתה כי שילוב של לחץ מצד מצרים וחמאס לצד פגיעת צה"ל במטרות הארגון, יעצור את הירי ויבלום זמנית לפחות את כוונותיו להוציא פיגועים נגד ישראל. הערכה כעת באמ"ן היא שישנה סבירות מוגברת למורתעות ארגוני הטרור המרכזיים ברצועה שמאפשרת מומנטום לקידום ההסדרה.

ביקור ראש הממשלה בנימין נתניהו בביקור בפיקוד דרום
ביקור ראש הממשלה בנימין נתניהו בביקור בפיקוד דרום | צילום: עמוס בן גרשום לע''מ

הכוננות הגבוהה, בעיקר בחיל האוויר ובמערך כיפת ברזל, צפוייה להישמר גם לאורך חודש מאי בו ייערך האירוויזיון בתל אביב, לאחר יום העצמאות הקרוב.

מוקדם יותר אתמול, התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו להקפאת הלחימה מול רצועת עזה ולמתיחות בדרום. "ביומיים האחרונים פגענו בעוצמה רבה בחמאס ובג'יהאד האסלאמי. תקפנו למעלה מ-350 מטרות, פגענו במנהיגי ופעילי טרור והרסנו מגדלי טרור", כתב נתניהו בהודעה לתקשורת. זאת, בצל הביקורת על הפסקת האש.