שינוי כיוון, אבל בסתר: גם בחמאס סבורים שישראל היא עובדה קיימת

תנועת חמאס הכריזה כי כמה מהסעיפים המרכזיים באמנה שלה ישונו - בין היתר היחס לישראל ואמירת אנטישמיות כלפי יהודים. אלא שמדובר בסמנטיקה בלבד

מה עומד בבסיס הנכונות של תנועת חמאס לשנות את האמנה שלה? כמה סיבות מרכזיות מצביעות על הכיוון החדש של ארגון הטרור אחרי 300 שנות קיום. המהלך הזה מתרחש עקב כך שחמאס נמצא תחת מצור כבד כבר עשור, שמדובר בתנועה מצורעת - ושבמובן מסוים, קיים בארגון הטרור רצון לשוב ולהתקבל למשפחת העמים - לפחות בעולם הערבי. רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת בתנועה מקווים לעשות זאת על ידי שינוי של מספר סעיפים באמנה, בהם סעיפים שנוגעים לישראל. בחמאס אומרים כי הם מוכנים להקים מדינה פלסטינית זמנית בגבולות 67', מבלי להכיר בישראל - אלא שזה כנראה עניין של סמנטיקה. לפני כשבועיים, בכירי הנהגת חמאס בגדה אמרו לי כך: "מי שלא מבין שמדינת ישראל זו עובדה קיימת הוא טיפש". אלא שבפומבי - הם לא מוכנים לומר זאת. יש פער גדול מאוד בין חמאס בגדה לחמאס בעזה - וזו אחת הדוגמאות.
ok
צילום: חדשות 2
צעד נוסף הוא הסרת הביטויים האנטישמיים מהאמנה, בעיקר הפסוקים בהם נכתב שהיהודים הם בני החזירים והקופים. הפסוקים הללו משמשים את ישראל ככלי ניגוח בחמאס, באמצעותם הם מראים לעולם שחמאס היא תנועה אנטישמית. בחמאס הגיעו להבנה שצריך לעשות הבחנה בין יהודים לציונים. איסמעיל הנייה אמר לי לפני עשור: "אין לנו בעיה עם היהודים, אלא עם הציונים, עם מדינת ישראל". מעבר לכך, יש התנערות של חמאס מהאחים המוסלמים ורצון להתקרב לעולם הערבי באמצעות מצרים - שמהווה גם שער פיזי וגם רעיוני. עם זאת, אחרי שלושה עשורים, היה נכון וראוי לצפות ליותר.