לפיד תוקף לאחר הורדת תחזית האשראי: "השקרים לא יעזרו - הכל מתפרק"

ראש האופוזיציה התייחס למהלך של חברת "מודי'ס" והאשים את הממשלה: "צריכים להודיע שהם עוצרים את טירוף החקיקה והולכים לטפל בכלכלה ובפרנסה של אזרחי המדינה". אמש הורידה חברת דירוג האשראי את התחזית הישראלית מ"חיובית" ל"יציבה", בעקבות המהפכה המשפטית

זמן צפייה: 00:29

לאחר שסוכנות האשראי "מודי'ס" הודיעה אמש על הורדת תחזית דירוג האשראי של ישראל מ"חיובית" ל"יציבה" בעקבות המהפכה המשפטית, ראש האופוזיציה יאיר לפיד תקף הבוקר (שבת) את הממשלה בחשבון הטוויטר שלו: "השקרים והנסיונות להאשים אחרים לא יעזרו במקרה הזה. הכל מתפרק".

עוד כתב לפיד: "הודעת סוכנות דירוג האשראי מודי׳ס היא הוכחה שהמהפיכה המשטרית מסכנת את הפרנסה של כל אזרח ישראלי. העובדות ברורות: הממשלה בראשותי העבירה להם כלכלה חזקה ומשגשגת ובמשמרת של נתניהו וסמוטריץ׳ הכל מתפרק". לבוסף סיכם יו"ר יש עתיד: "הם צריכים להודיע שהם עוצרים את טירוף החקיקה והולכים לטפל בכלכלה ובפרנסה של אזרחי המדינה".

ראש האופוזיציה יאיר לפיד
ראש האופוזיציה יאיר לפיד | צילום: עוז שכטר

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן הגיב גם הוא בחשבון הטוויטר, וכתב: "נתניהו מחריב את הכלכלה הישראלית". עוד טען ליברמן: "הורדת תחזית דירוג האשראי של ישראל על ידי חברת הדירוג ׳מודי׳ס׳, היא רעידת אדמה כלכלית שתשפיע באופן מיידי ותפגע בכיס של כל האזרחים בארץ. חוסר הטיפול ביוקר המחייה, הפופוליזם הזול, קידום האינטרסיים האישיים וסדר העדיפויות של נתניהו וממשלתו עולה לכם, אזרחי המדינה, ביוקר".

עוד התייחס לנושא ליברמן באירוע "שבתרבות" בקרית אונו, ואמר כי "מישהו פה הצליח לרסק את הכלכלה, החברה והביטחון", והוסיף: זה לא סתם שמודי'ס מורידים את התחזית של דירוג האשראי. שכל אחד יסתכל על חשבון החשמל שהוא משלם, על המחירים בסופר, על החזרי המשכנתאות, כל זה קרה תוך 3 חודשים".

אביגדור ליברמן
אביגדור ליברמן באירוע ''שבתרבות''

יש לציין כי לא מדובר בהפחתה מיידית של הדירוג עצמו, אך האינדקציה הזו מספיקה למשקיעים להחליט להסית את הכסף שלהם מישראל. כמו כן, לא פחות חשוב - הפחתה בתחזית הדירוג עלולה להעלות את הריבית שמשלמת ישראל על הלוואות וחובות שמגייסת ממדינות ומבנקים מחוץ לארץ.

"שינוי התחזית ל'יציבה' מ'חיובית' משקף הרעה של הממשל בישראל, כפי שממחישים האירועים האחרונים סביב הצעת הממשלה לשינוי מערכת המשפט במדינה" נמסר אמש מחברת "מודי'ס". "בעוד שמחאות המוניות הובילו את הממשלה להשהות את החקיקה ולנהל דיאלוג עם האופוזיציה, האופן שבו ניסתה הממשלה ליישם רפורמה רחבת היקף מבלי להגיע להסכמה רחבה מצביע על היחלשות החוסן המוסדי ועל היכולת לצפות מדיניות".

"כתוצאה מכך, כעת הסיכונים בדירוג האשראי מאוזנים, מה שמוביל לתחזית 'יציבה'. בצד השלילי, בזמן שהדיונים לגבי האופן המדויק של הרפורמה המשפטית נמשכים, הממשלה חזרה על כוונתה לשנות את אופן בחירת השופטים", הוסיפו בחברה.

הבורסה לניירות ערך בתל אביב
הבורסה לניירות ערך בתל אביב | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

"המשמעות היא שהסיכון לעימותים נוספים ולמתחים חברתיים בתוך המדינה נותר בעינו. בצד החיובי, אם יושג פתרון מבלי להעמיק את המתחים הללו, המגמות הכלכליות והפיסקאליות החיוביות ש'מודי'ס' זיהתה בעבר יישארו.בסך הכל, האירועים האחרונים קיזזו את ההתפתחויות החיוביות שהובילו את 'מודי'ס' להעניק תחזית 'חיובית' באפריל 2022, על רקע ביצועים כלכליים ופיסקאליים חזקים ויישום רפורמות מבניות".

"האישור מחדש של דירוג האשראי ברמה של A1 משקף את הצמיחה הכלכלית החזקה של ישראל ואת השיפור בחוסן הפיסקאלי, אשר 'מודי'ס' צופה שימשיכו בתרחיש הבסיס שלה", מסרה החברה. "הכלכלה הוכיחה איתנות בפני זעזועים כלכליים וגיאופוליטיים רבים בעשורים האחרונים וצמחה בקצב מהיר, בסיוע יכולת התחרות הגלובלית של תעשיית ההיי-טק הישראלית".

"תחזיות הבסיס של 'מודי'ס' מניחות המשך צמיחה איתנה בטווח הבינוני. בנוסף, המדדים הפיסקאליים של הממשלה השתפרו במהירות לאחר הזעזוע הזמני שנגרם ממגפת הקורונה, כאשר יחס החוב הציבורי לתוצר ירד ב-10 נקודות אחוז בתוך שנתיים ל-60.7% ב-2022. מודי'ס צופה ירידה נוספת לכיוון 55% עד סוף השנה הבאה", סיכמו.

הנשיא יצחק הרצוג מטיל את המנדט להרכבת ממשלה על בנימין נתניהו
הנשיא הרצוג ורה''מ נתניהו | צילום: רויטרס

בניסיון למנוע ברגע האחרון את הפחתת התחזית, בשבועות האחרונים התגייסו נשיא המדינה יצחק הרצוג וראש הממשלה בנימין נתניהו והחלו בשיחות עם כלכלני החברה. בשיחות, הנחשבות לחריגות, ניסו הרצוג ונתניהו לשכנע את הבכירים להותיר את הדירוג על כנו.

הרצוג טען כי השיחות בבית הנשיא בנוגע למהפכה המשפטית יובילו לשינויים משמעותיים במבנה שלה, ולכן ביקש להשהות את ההחלטה לפחות עד לסיום ההידברות.

במשרד האוצר המומים מהטקסט הקשה של ההודעה וחוששים מכדור שלג מצד חברות דירוג נוספות. בעוד שההחלטה עצמה היתה צפויה במידה רבה, הנוסח החריף - ובעיקר ההבהרה שהחשש נובע ממהלכי הממשלה ולא מגילויי המחאה כפי שטענה הקואליציה - מבטא דחייה של טענות נתניהו והרצוג. מפתיעים גם הספקנות ביחס לדבריהם שתושג פשרה בבית הנשיא והצפי לפגיעה בכלכלה הריאלית כבר בטווח הבינוני.