בעקבות הסגר: שיעור האבטלה עלה במחצית השנייה של דצמבר ל-13.7%

הלמ"ס פרסמה כי עם תחילת הסגר השלישי נרשמה עלייה של 49 אלף מובטלים חדשים. שירות התעסוקה עדכן כי מאז החלת ההגבלות עד היום נוספו 134 אלף דורשי עבודה. 73 אלף מתוכם אחרי הידוק הסגר

מסעדה בתל אביב סגורה לקבל קהל ואיסוף עם החלת הסגר השלישי | צילום: רויטרס

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה היום (שני) את נתוני האבטלה בחודשים נובמבר ודצמבר 2020, מהם עולה כי בעקבות הסגר האחרון שיעור האבטלה עלה ל-13.7%. נתונים אלה לא מתייחסים לסגר המהודק, שהחל ב-8 בינואר.

במחצית הראשונה של חודש נובמבר 603 אלף ישראלים (14.6%) היו מובטלים, ובמחצית השנייה של החודש חל שיפור קל עם 597.3 אלף מובטלים. במחצית הראשונה של דצמבר חל שיפור נוסף, ומספר המובטלים עמד על 517.1 אלף (12.7%). אך כאמור, עם החלת הסגר ב-27 בדצמבר, המספר עלה ל-566.1 אלף ישראלים מובטלים (13.7%).

המוסד לביטוח לאומי
המוסד לביטוח לאומי | צילום: חדשות 13

כתבות נוספות בחדשות 13 >>

מסתמן: רוב השרים יתמכו בהארכת הסגר בשבוע נוסף

הביטוח הלאומי מעריך: החמרת הסגר תכפיל את מס' המובטלים החדשים

נתוני האוצר: גירעון חסר תקדים של 160 מיליארד שקלים ב-2020

שירות התעסוקה עדכן כי מתחילת הסגר בסוף דצמבר, נרשמו בסך הכול 134,196 דורשי עבודה חדשים. 73,270 מהם נרשמו מאז הודק ב-8 בינואר, והם מהווים 54.6% מכלל הנרשמים מאז תחילת הסגר השלישי.

אתמול פורסם בחדשות 13 כי למרות ההתנגדות הנרחבת בציבור הישראלי, מסתמן שקיים רוב בממשלה להארכת הסגר בשבוע אחד נוסף לפחות, וזאת על רקע העובדה שמספר המאומתים מוסיף להיות גבוה בימים האחרונים, גם בפתח השבוע השני של הסגר.

שר הבריאות יולי אדלשטיין תומך בהארכת הסגר ואף צפוי לקדם את היוזמה בממשלה, גם ראש הממשלה בנימין נתניהו נוטה לתמוך בהצעה, זאת כאמור על רקע מספר המאומתים. שר הביטחון בני גנץ נוטה לתמוך אף הוא, אך בתנאי שיופעל קמפיין לאכיפה שוויונית וכן יישום התקנות גם במוסדות החינוך החרדים.

שר הפנים אריה דרעי עדיין לא קיבל החלטה, אך בפעם הקודמת הוא נמנע מלהצביע בסוגיה על מנת לא לתמוך באופן אקטיבי בסגירת מוסדות תורה, ושר האוצר ישראל כ"ץ מסר כי טרם החליט, אך כזכור בישיבות הקודמות הוא התנגד להטלת הגבלות נוספות על המשק.

מסעדה סגורה בשל ההגבלות על המסחר
מסעדה סגורה בשל ההגבלות על המסחר | צילום: רויטרס

השיקולים המכריעים בהארכת הסגר נותרו התפשטות המוטציות שמגדילות את אפשרויות ההדבקה והעומס בבתי החולים. מנגד, מתנגדי הסגר מקווים כי ההחלטה תידחה כמה שניתן לקראת סוף השבוע, כי אם מספר החולים ירד ומקדם ההדבקה יהיה נמוך, המשמעות היא שכל עיכוב בהחלטה יגדיל את הסיכויים לכך שהסגר, לפחות בחלקו, ייגמר.