פלאפל התאומים ויתר על תעודת כשרות - והסתכסך עם הרבנות

הדוכן המיתולוגי שבגבעתיים נקלע לקשיים כלכליים בשל מגפת הקורונה. כדי לחסוך בהוצאות, הפסיקו את ההתקשרות עם הממסד הרבני - שבתגובה הודיע לציבור כי המקום אינו כשר יותר. "לא הייתה ברירה"

זמן צפייה: 03:01
כבר 42 שנים ש"פלאפל התאומים" שבגבעתיים, בבעלות האחים דמארי, מוכר את המאכל הלאומי להמונים. המקום היה פתוח ברציפות מ-1978, אולם אז הגיעה מגפת הקורונה ודוכן הפלאפל המיתולוגי נסגר לחודשיים. כשנפתח בחזרה, החליטו האחים לקצץ בהוצאות ובין היתר, הפסיקו לשלם כמה אלפי שקלים בשנה בשביל שהמקום יקבל תעודת כשרות של הרבנות. "לא הייתה לנו ברירה אחרת", הסביר שי דמארי, הבן של בעלי הפלאפל, והבטיח: "אני אעשה הכול כדי להשאיר את חומרי הגלם כמו שהם ולהמשיך למכור את אותה פיתה שמכרתי לפני". לכתבות נוספות בחדשות 13 >> בשל העלייה בתחלואה בקורונה: ההקלות המתוכננות יידחו בשבוע גורם בבית הלבן: רק החלטת מנהיגי ישראל עלולה לדחות את הסיפוח צפו: המפגש המרגש בין הנערים שנסחפו בים באשדוד לשי שהציל אותם
פלאפל התאומים
פלאפל התאומים | צילום: חדשות 13
ולמרות ההבטחה של שי, ולנוכח העובדה כי האחים דמארי הם שומרי מסורת - הרבנות מיהרה להוציא הודעה לפיה המקום לא כשר. "כשרות זו דרך חיים נכונה ולא בהכרח החותמת", זעם שי על הודעת הרבנות. "הכשרות באה מאיתנו ולא בשביל למכור לקהל מסוים". ואכן, לפי איך שזה נראה אתמול - גם בלי תעודה, הלקוחות שומרי הכשרות עדיין פוקדים את הדוכן. "אני סומך עליהם", אמר לקוח, ואילו אחרת הוסיפה כי "אין כמו המקום הזה. לא קיים בכל הארץ".
פלאפל התאומים
פלאפל התאומים | צילום: חדשות 13
מהרבנות הראשית לישראל נמסר בתגובה: "החזקת כשרות בעסק היא לא חובה. משגיח הכשרות זכאי לשכר על עבודותו ולא נדרש לעבוד בהתנדבות. ‏עסק ללא משגיח כשרות לא ניתן לפיקוח. שכרו של משגיח הכשרות בבית העסק עמד על כ -500 שקלים לחודש, המועצה הדתית באה לקראת בית העסק, לא גבתה תשלום על חודשי הקורונה, אך גם את זה הוא לא רצה לשלם ולכן הכשרות הוסרה ועל כן הרבנות נאלצה לפרסם כי המקום אינו באחריותה כפי שנעשה בכל בית עסק שמופסקת ההשגחה בו".