ה"מחיר למשתכן": יותר משני מיליון שקלים

534 זוגות צעירים שנרשמו להגרלות מחיר למשתכן בראש העין גילו שההבטחה לדירה זולה לא עומדת במבחן המציאות: לדברי הרוכשים, רוב הדירות הן גדולות - דירות גן או חמישה חדרים - והמחיר בהתאם

הפתעה לא נעימה בפרויקט "מחיר למשתכן" בראש העין: הדירות, כך מתברר, גדולות ויקרות מדי - וזוכים רבים יאלצו לוותר. 534 זוגות צעירים שנרשמו להגרלות מחיר למשתכן בראש העין קיבלו בשבוע שעבר הודעה על זכייה, אבל שבוע לאחר מכן התמונה לגבי הדירות השתנתה.

כ-1400 יחידות דיור צפויות להיבנות בשכונה בראש העין: במשרד האוצר פרסמו כי מחיר הדירות יחל ב-980 אלף שקלים, הנחה של 30% ממחיר השוק. אבל עבור הזוכים בפרויקט של חברת "רמי שבירו" שזכתה במכרז לבניית מרבית הדירות באזור - לא יהיו דירות במחיר הזה כלל.

לדברי הרוכשים, רק 10 דירות בפרויקט הן דירות ארבעה חדרים שמחירים נע בין מיליון ל-1.2 מיליון שקלים, ויתר הדירות הן דירות גן גדולות או דירות חמישה חדרים ומעלה. למרות שההנחה גדולה, המחיר של הדירות הללו עדיין גבוה מאד ומגיע עד לשני מיליון שקלים ויותר.

זוהי לא הפעם הראשונה שטענות כאלה נשמעות מפי רוכשים בפרויקטים של חברת רמי שבירו. בפרוייקט שכונת נווה זמר ברעננה כמחצית מהזוכים (43 מתוך 81) נאלצו לוותר על הזכייה בגל המחירים הגבוהים - שיעור הביטולים גבוה במיוחד. חלק מהזוכים בראש העין חוששים שלא יעמדו בתשלומים, אך אם יוותרו על הזכייה הם לא יצליחו להירשם להגרלות הבאות.

שבוע לאחר שקיבלו הודעה על הזכייה, זוגות רבים הבינו שהסיכוי שלהם לרכוש דירה בפרויקט נמוך. אולי זו התוצאה כאשר מחלקים הודעות זכיה בלי וודאות על תכנון הפרויקט. ובינתיים הזוכים נשארו עם תקווה, ובלי הרבה סיכוי לממש אותה.

מחברת רמי שבירו הנדסה נמסר בתגובה: "תמהיל הדירות והמחירים תואמים לדרישות משרד השיכון וחברתנו אינה הכתובת לטענות".

במשרד האוצר מסרו: "אנו פועלים מול החברה היזמית כדי לשנות את תמהיל הדירות על מנת שיתאים במחירים לזוגות הצעירים, בכל מקרה התכנית טרם הובאה לאישור הועדה".