הגירעון זינק ל-7.2%: כמעט פי 3 מהתקופה המקבילה אשתקד

על פי נתוני החשב הכללי במשרד האוצר, בעקבות משבר הקורונה הגירעון גדל ב-22.6 מיליארד שקלים ועומד כעת על 70 מיליארד. רק 42% מהכסף שהוקצה לנפגעי המשבר הועבר

זמן צפייה: 02:50

על פי נתוני החשב הכללי במשרד האוצר שפורסמו היום (רביעי), הגירעון של מדינת ישראל זינק ל-7.2% ועומד כעת על 70 מיליארד שקלים - כמעט פי שלושה מאשר בתקופה המקבילה אשתקד, שבה עמד על 24 מיליארד שקלים. יתרה מזאת, הכנסות המדינה קטנו ב-32 מיליארד שקלים, בשל צמצום בגביית המיסים ודמי הביטוח הלאומי.

כמו כן, בעקבות המשבר הכלכלי שגרמה מגפת הקורונה, הגירעון גדל ב-22.6 מיליארד שקלים. מעבר לכך, רק 56 מיליארד שקלים, שהם 50% מהסכום שהוקצה לנפגעי משבר הקורונה, הועבר.

לכתבות נוספות בחדשות 13 >>

רה"מ: גם אם הייתי מביא חיסון לנגיף – הייתם תוקפים אותי

בנט במתקפה על הממשלה: "השתגעתם? יש לנו עם שהולך ומת" • צפו

ועדת החינוך דנה בפתיחת שנת הלימודים: "גלנט החרים את הדיון"

בנק ישראל
בנק ישראל | צילום: משרד האוצר

מוקדם יותר השבוע פרסם משרד האוצר תחזית פסימית במיוחד, לפיה שיעור האבטלה במדינת ישראל יחזור למה שהיה לפני המגפה רק בעוד כחמש שנים. בשנת 2025, בערך, תצליח ישראל לשקם את המשק, אשר ניזוק קשות בעקבות משבר הקורונה, ורק בשנה זו תהיה חזרה לתעסוקה מלאה. כמו כן, על פי התחזית באוצר, הצמיחה השלילית ב-2020 תנוע בין 5.9%- לבין 7.2%-.

באוצר הסבירו כי במהלך תקופת הסגר, שיעור המשרות המושבתות במגזר העסקי הגיע לשיא של יותר משליש, וכי "קיים חוסר ודאות משמעותי לגבי היקף ההתאוששות לנוכח המשך המשבר הבריאותי", לשון ההודעה, "זאת בנוסף לחוסר ודאות בנוגע למתווה ההתאוששות בשנים הקרובות ולהתפתחות המימד הבריאותי של המשבר".

הקלות בהנחיות משרד הבריאות
הקלות בהנחיות משרד הבריאות | צילום: רויטרס

לפני כחודשיים העריכו בשירות התעסוקה כי השינויים בשוק העבודה עלולים להביא למצב קשה של תת-תעסוקה - תחילה למרוויחי השכר הנמוך. שירות התעסוקה התריע על כך שהשינוי החד במשק, ממצב של כמעט תעסוקה מלאה לשיעורי שיא של מובטלים, במקביל לצמצום הדרמטי במספר המשרות הפנויות - מוביל לירידה בכוח המיקוח של העובדים, לירידה צפויה בשכר, ולהגדלת תת-התעסוקה עבור מספר קבוצות, ובראשן מרוויחי שכר נמוך.

מנתוני הדוח עלה כי בחודש השלישי למשבר, מאי 2020, נרשמו בשירות התעסוקה כ-35.4 אלף אנשים חדשים חדשים - ירידה של כ-80.6% ביחס לחודש אפריל 2020 בו היו כ-182 אלף מצטרפים. בסוף חודש מאי 2020, עמד מספר דורשי העבודה הרשומים בשירות התעסוקה על כ-960 אלף. לאורך החודש, היו רשומים בשירות התעסוקה בסה"כ כ-1.2 מיליון אנשים, כאשר 938.3 אלף מהם נרשמו בין מארס למאי. לפיכך, 206.5 אלף דיווחו על כך ששבו למעגל העבודה במהלך מאי.