לקראת פיזור הכנסת: הממשלה אישרה את הגדלת מסגרת ההוצאה ל-2021

בהיעדר תקציב מדינה מאושר, שיביא לפיזורה של הכנסת בחצות, השרים אישרו את הצעת החוק שתאפשר את המשך רשת הביטחון הכלכלית במהלך השנה הבאה. "יאפשר תפקוד תקין של המדינה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כ"ץ
בנימין נתניהו וישראל כ"ץ | צילום: רויטרס

הממשלה אישרה היום (שלישי) את הצעת חוק היסוד שיאפשר את הגדלת מסגרת ההוצאה לשנת 2021 ולמעשה יאפשר את המשך רשת הביטחון הכלכלית במהלך השנה הבאה, עבור התמודדות עם משבר הקורונה. זאת, לאחר שאתמול נפלה פשרת דחיית אישור התקציב ל-2020.

שר האוצר ישראל כ"ץ בירך על המהלך: "ההחלטה תאפשר תפקוד תקין של מדינת ישראל מראשית ינואר ועד לאחר הבחירות הצפויות ואישור התקציב הבא. משמעות אי העברת החוק הייתה פגיעה אנושה ביכולת מתן השירותים לאזרחי ישראל והסיוע לנפגעי הקורונה, כולל בתחומי הבריאות והכלכלה, החינוך, הרווחה והבטחון ותחומים רבים חשובים".

לכתבות נוספות בחדשות 13:

מאות חרדים מפגינים בי-ם נגד מעצר עריק; שיבושים ברכבת הקלה

בעקבות המתיחות בשטחים: צה"ל מתגבר כוחות באוגדת יו"ש

אדלשטיין: "אין זמן לריסון המהודק – אין מנוס מסגר מלא"

ראש הממשלה נתניהו לצד שר האוצר כץ בישיבת הממשלה
ראש הממשלה נתניהו לצד שר האוצר כץ בישיבת הממשלה | צילום: רויטרס

יו"ר כחול לבן בני גנץ הסביר את החלטתו להצביע בעד ההצעה וכתב כי "מתוך אחריות לאזרחי ישראל, החלטתי שנאשר היום את החקיקה שתאפשר להקצות תקציב המשכי לשנת 2021 בכדי לאפשר למדינה לתפקד בצורה מינימלית בזמן הבחירות".

"ראש הממשלה ושר האוצר נהגו בהפקרות פושעת בכך שלא הביאו תקציב מדינה במשך חצי שנה - תוך הפרת הסכם בוטה והכל משיקולים צרים, אישיים ומשפטיים", תקף גנץ והוסיף: "למרות הציניות הזו - אני לא אתן את ידי לפגיעה באזרחי ישראל. לא זו דרכי, לא זו דרכה של כחול לבן".

בנימין נתניהו ובני גנץ בקריאה הטרומית לפיזור הכנסת
בנימין נתניהו ובני גנץ בקריאה הטרומית לפיזור הכנסת | צילום: חדשות 13

הלילה, כאמור, ברוב של 49 חברי כנסת שהתנגדו, לעומת 47 שתמכו, נפלה הצעת הפשרה בין כחול לבן לליכוד לדחיית אישור התקציב.

חברת הכנסת מיקי חיימוביץ' נעדרה בפעם הראשונה והצביעה נגד בפעם השנייה, כך עשו גם אסף זמיר ורם שפע (כחול לבן), שהצביעו נגד ההצעה בפעם השלישית כששמם נקרא. חברת הכנסת מיכל שיר (הליכוד), הודיעה במהלך היום כי היא חולה, אך במהלך הקריאה השלישית נכנסה למליאת הכנסת והצביעה נגד. לאחר מכן הודיעה כי תצטרף למפלגתו של גדעון סער. שרן השכל (הליכוד) נעדרה מההצבעה.

יו"ר הקואליציה מיקי זוהר מתח ביקורת על שיר והשכל וכתב: "לאחר שביקשתי להכריז על יפעת שאשא ביטון כפורשת, אבקש להכריז כך גם על ח"כ מיכל שיר ועל ח"כ שרן השכל. שיר הצביעה בניגוד לעמדת הסיעה והשכל סירבה להגיע להצבעה וזאת בניגוד לעמדת סיעת הליכוד שעשתה הכול כדי למנוע את הבחירות. הגיע הזמן לשים סוף לאלו שמנצלים את תנועת הליכוד ופועלים נגדה".