חיסכון לכל ילד: כך תעשו זאת נכון

רפורמת "חיסכון לכל ילד" תחל ב-1.1.17. המדינה תפקיד לכל ילד 50 ש"ח, שישוחררו בגיל 18. כך תעשו זאת נכון עבור ילדכם

להפקיד בבנק או בקופת גמל? המדריך המלא להורים

חיסכון לכל ילד: בתחילת 2017 תצא לדרך היוזמה לפתיחת תכנית חיסכון לילדים עד גיל 18. במסגרת היוזמה, החל מ-1 בינואר תפקיד המדינה 50 שקלים מדי חודש עבור כל ילד, זאת בנוסף לקצבה החודשית המשולמת להורים מדי חודש. בשל כך, משרד האוצר והמוסד לביטוח לאומי קוראים להורים לבחור את תכנית החיסכון המתאימה עבור ילדיהם, בטרם תיכנס התכנית לפועל. היכן כדאי לחסוך?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי היוזמה, הסכום שייצבר עבור הילדים, ינוהל בתכנית חיסכון בבנק או בקופת גמל בהתאם לבחירת ההורים. לאחרונה נשלחו מכתבים לבתי ההורים המפרטים את אפשרויות הבחירה העומדות בפניהם. ההורים יוכלו לבחור עד לחודש יוני היכן ינוהלו כספי החיסכון של הילדים, בקופת גמל או בבנק, ובאיזה מסלול יושקעו הכספים מתוך רשימת קופות הגמל והבנקים שנבחרו. הורים שלא יבחרו היכן ינוהלו כספי החיסכון - הכסף יחסך בהתאם למסלול ברירת מחדל - לילדים עד גיל 15 בקופת גמל, ולילדים מעל גיל 15 בבנק.

החל מינואר 2017, יקבל כל ילד תוספת של 50 שקלים לקצבה שתופקד בחשבון חיסכון מיוחד. כל ילד או ילדה זכאים לתוספת של 50 שקלים לקצבה מדי 20 בחודש - עד שיגיעו לגיל 18. מגיל 18 הם יוכלו למשוך את כספי החיסכון שהצטברו באישור ההורים. במעמד המשיכה, הם יקבלו גם מענק של 500 שקלים.

אלא שהסכום שנצבר יכול להיות כפול - אם אתם ההורים תבחרו להפקיד בחיסכון 50 שקלים נוספים מקצבת הילדים. ויש גם אפשרות נוספת: לחכות עם המשיכה לגיל 21 - ובכך להגדיל את הסכום המצטבר. במעמד המשיכה בגיל הזה, 500 שקלים נוספים יופקדו בחיסכון של ילדיכם.

כל מה שנותר הוא לבחור כיצד הכסף ינוהל - בבנק או בקופת הגמל: החלטה אותם עליכם לקחת עד סוף מאי 2017 ולהודיע עליה באתר הביטוח הלאומי או באמצעות מילוי טופס שניתן להוריד באתר ולשלוח בפקס או בדואר.

אם תחליטו לנהל את הכסף בבנק - יעמדו לרשותכם שלוש אפשריות:

- מסלול עם ריבית קבועה לא צמודה
- מסלול עם ריבית משתנה
- מסלול עם ריבית קבועה צמודה למדד המחירים לצרכן

ובקופת גמל? כאן יש כבר חמש אפשרויות:

-מסלול לחוסכים המעדיפים סיכון מועט
-מסלול סיכון בינוני
-מסלול סיכון מוגבר
-מסלול הלכה שאפשרי רק בחלק מהקופות

וכך גם מסלול המכונה "מסלול שריעה", בו ילדיכם זכאים לכספים לא רק מהחודש הבא: בתכנית החיסכון יופקדו גם כספים לתקופה רטרואקטיבית של 20 חודשים נוספים - ממאי 2015 ועד דצמבר 2016. בכל חודש שבו הילד קיבל קצבת ילדים בתקופה זו, יופקדו לתכנית החיסכון 50 שקלים.