"לא יכולים לחכות יותר": מחאת המסעדנים נגד עיכוב פתיחת העסקים

בסוף השבוע הכריזו כמה בעלי מסעדות ברחבי הארץ על מרד - ופתחו את בתי העסק בניגוד להנחיות. נראה שהלחץ עבד ופתיחת המסעדות תוקדם, אך חוסר הוודאות בענף עדיין גדול - וגם הביקורת על הממשלה

זמן צפייה: 05:51

בסוף השבוע האחרון החלו כמה מסעדנים ברחבי הארץ במחאה – ופתחו את בתי העסק שלהם, לא לטייק אוואי בלבד. "מרד זו מילה קשה וזו החלטה קשה", אמר שי ברמן, יושב ראש איגוד המסעדות. "אני חושב שהמדינה שמה אותנו במצב בלתי אפשרי ואנחנו רוצים להוציא את האנשים האלה מהסיטואציה הזאת ושיהיה להם אופק". אסף מיארה, בעלי "מרגוזה" ו"קפה דיזנגוף", נערך למרד שמתוכנן ליום שלישי. "כל רחוב דיזנגוף, או לפחות רובו, ביום שלישי בשעה 19:00 אנחנו מזמינים את כל הקהל לבוא לשבת אצלנו. פותחים את המסעדות".

למרות העבירה על התקנות לשעת חירום, נראה שלרשויות קשה לתת לעסקים שעל סף קריסה דו"חות של 5,000 שקלים, בעיקר כשמסתכלים מעבר לים ורואים שכולם חוזרים לעבוד. האיטלקים, למשל, פותחים את המסעדות עם שני מטר בין השולחנות. בברלין נקבע חוק של מטר וחצי בין שולחן לשולחן, בדנמרק מטר אחד בלבד אבל אסור לשבת על הבר, והאוסטרלים עם מטר וחצי מרווח בין סועד לסועד ומקסימום של עשרה סועדים במסעדה. כל מדינה עם המתווה שלה אבל כל מדינה עם תאריך מסודר, עם תקנות מדויקות ועם פיצוי שכבר ניתן - בזמן שכאן עוד רודפים אחרי הלוואות שלא ברור איך יוחזרו.

מסעדה תל אביבית בשכונת פלורנטין
מסעדה תל אביבית בשכונת פלורנטין | צילום: Shutterstock

יוני סולומון, מנהל בית הקפה "ניסו" בתל אביב, עד היום מנסה להבין איך על המסעדות שלו, שגלגלו מאות אלפי שקלים בחודש הוא קיבל מהמדינה שני שיקים של פיצוי - כל אחד בסך 2,500 שקלים. "אנחנו פשוט לא יכולים לחכות יותר. זה או לפתוח את העסק ולהתחיל לעבוד או פשוט לסגור אותו ולהתחיל הליכים של סגירות ופשיטות רגל".

כעת נראה שהלחץ מהשטח עבד. היום כבר ברור שהמסעדות לא ימתינו חודש שלם עד הפתיחה - הכעס, התסכול ותמונות המרד עשו את שלהן והיא תוקדם. עם זאת, עדיין חוסר הוודאות בענף גדול מאוד וכך גם הביקורת על הממשלה המנופחת שבעיניהם היא שיא הניתוק ממה שקורה בשטח.