הסוף לשיחות השיווק: נפתחה ההרשמה למאגר "אל תתקשרו אליי"

החוק שאוסר על שיחות שיווק לצרכנים שהכניסו את מספר הטלפון שלהם למאגר ייכנס לתוקפו בתחילת 2023, והרשות להגנת הצרכן הודיעה על פתיחת ההרשמה לציבור הרחב. עוסק שיפעל בניגוד לחוק - יסתכן בקנס של כ-46 אלף שקלים. שרת הכלכלה ברביבאי: "הקמת המאגר מעבירה את הכוח לידי הצרכנים"

מוקד שירות. אילוסטרציה

הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן הודיעה היום (שני) על פתיחת ההרשמה למאגר "אל תתקשרו אליי". החוק אוסר על עוסק להתקשר לצורך שיחות שיווק לצרכן אשר נרשם למאגר, שנפתח להרשמה לציבור הרחב החל מהיום. החל מיום ה-1 בינואר 2023 תוקפו של החוק יחול ואסור יהיה להתקשר בשיחת שיווק לצרכנים שהזינו את מספר הטלפון שלהם.

לפני כשנתיים פורסם תיקון לחוק הגנת הצרכן, הקובע בין היתר מגבלות על שיחות שיווק טלפוניות, ומחייב עוסק המבצע שיחת שכזו באמצעות הטלפון או בדרך אלקטרונית אחרת, לברר האם מספר הטלפון שאליו מתבצעת השיחה רשום במאגר "אל תתקשרו אליי". לצורך כך נקבע כי הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן תקים ותנהל את המאגר שבו יירשמו מספרי טלפון של צרכנים שאינם מעוניינים שיבוצעו אליהם שיחות שיווקיות. כמו כן נקבעה הסמכות להטיל עיצום בסך של 46,080 ש"ח לגבי כל הפרה על עוסק שפעל בניגוד להוראות החוק.

שיחת טלפון, טלפון
שיחת טלפון, טלפון | צילום: שאטרסטוק

המאגר מיועד לצרכנים בעלי מספר טלפון ישראלי, נייד או נייח, וניתן ללא תשלום. הנתונים במאגר מאובטחים, והוא אינו דורש או אוסף כל מידע נוסף מהצרכן מלבד מספר הטלפון אותו הוא רושם. ניתן להירשם לשירות פעם אחת בלבד, ולאחר ההרשמה מספר הטלפון יישאר במאגר ללא הגבלת זמן, אך עם זאת ניתן יהיה להסירו בכל שלב. בנוסף, כל אדם יכול לרשום כל מספר טלפון, למשל בן שירשום אל הוריו (נדרש כי המספר יהיה זמין למבצע הרישום).

למאגר ניתן להירשם דרך אתר אינטרנט ייעודי בכתובת: https://dnc.fta.gov.il, וניתן להיכנס אליו גם דרך אתר הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן. ניתן להירשם גם באמצעות מענה ממחושב בטלפון שמספרו: 1-800-071-171. לרישום דרך יישומון ווטסאפ, ניתן למצוא לינק ישיר באתר המאגר.

שרת הכלכלה אורנה ברביבאי
שרת הכלכלה אורנה ברביבאי | צילום: ליאת לרנר

שרת הכלכלה והתעשייה, אורנה ברביבאי אמרה :"הקמת מאגר "אל תתקשר אלי" מעביר את הכוח לידי הצרכנים, כך שיוכלו לבחור האם לקבל שיחות שיווקיות או לא. מדובר בכלי אפקטיבי שנועד להגן בעיקר על האוכלוסייה המבוגרת החשופה לפגיעה יותר מאחרים".

השרה לשוויון חברתי, מירב כהן: "המטרה של המאגר היא בראש ובראשונה להגן על צרכנים מוחלשים שחברות טלמרקטינג רואות בהם טרף קל. הקמת המאגר באה בהתאם למגמה העולמית ועל רקע אלפי מקרים קשים שטיפלנו, בהם צרכנים מבוגרים, עולים חדשים, אנשים עם מוגבלויות שנוצלו בצורה מחפירה. אני מאמינה שלצרכנים צריכה להיות שמורה הזכות לבחור: האם הם מעוניינים לקבל שיחות שיווקיות או לא".