הסבון בכה מאוד: מדוע מחיר מוצרי הטואלטיקה בישראל כל כך גבוה?

בשמים, קצף גילוח ומשחת שיניים יקרים בארץ בכ-50% מבמדינות ה-OECD. הייבוא המקביל יכול להקל על הצרכנים, אך המשווקים הבלעדיים מסכלים את המהלך. "מפעילים מודיעין כדי למנוע זאת" • המפצח

זמן צפייה: 12:15

בושם, קצף גילוח או משחת שיניים - מוצרי הטואלטיקה בישראל יקרים בכ-50% יותר מבמדינות ה-OECD. המודל שיכול להקל על הצרכנים לא מסובך - לקנות את המוצרים רק מייבואנים מקבילים, כאלה שמוכרים את המוצרים במחיר נמוך. "ש. שסטוביץ' בע"מ", הוא הייבואן הבלעדי של מוצרי "קולגייט פלמוליב" בישראל, והוא לא מתלהב מזה שיש מי שמביאים את משחת השיניים לארץ, שלא דרכו.

"שסטוביץ'" שבבעלות יוני שסטוביץ', התחילה כחברה משפחתית צנועה והפכה לאימפריה ששולטת ברבים ממדפי הסופר. החברה מביאה לישראל בין היתר את "אלמקס", "ג'ונסון", "ספיד סטיק", "פלמוליב" ו"קולגייט" - שמחזיקה בנתח שוק של 55%. "דיפלומט" שבבעלות נעם וימן, אפילו גדולה יותר. החברה מייבאת לכאן שמות מוכרים רבים, בהם "פאמפרס", "אריאל", "הד אנד שולדרס", וכמובן "ג'ילט" - ששולטת בתחום סכיני הגילוח בנתח שוק של 80%. "יונילוור ישראל", השלוחה המקומית של חברת הענק, מביאה לכאן את "דאב", "בדין", דאודורנט "אקס" ו"רקסונה".

לשם השוואה, בפריז עולה משחת שיניים "קולגייט" פחות מעשרה שקלים, ובארצות הברית כעשרה שקלים וחצי. כדי לקנות את אותו מוצר בישראל תצטרכו לשלם 14.90 שקלים, פער של 53% לעומת פריז ו-41% לעומת ארה"ב. סכין גילוח של "ג'ילט" יעלה בפריז קצת יותר מ-14 שקלים, ובארה"ב כמעט 15. בישראל המחיר הכי נמוך הוא כ-20 שקלים, פער של למעלה מ-30%. קרם "ניוואה" לגבר עולה בארה"ב 21 שקלים, ובצרפת קצת יותר מ-16 שקלים וחצי. זאת, לעומת 44.90 שקלים בישראל - פער של לא פחות מ-270% מצרפת ו-237% מארה"ב.

לכתבות נוספות בחדשות 13: 

ישראל בוחרת – ירוק: מהי עמדת המפלגות ללגליזציה של קנביס?

3 תאומים זהים הורשעו בעבירות נשק: "ניסו לנצל הזהות הגנטית"

דיווח: פוטין הזהיר את בוש מפיגוע – יומיים לפני אסון התאומים

משחת שיניים ''קולגייט''
משחת שיניים ''קולגייט'' | צילום: חדשות 13

כדי שהפערים העצומים יחלו להצטמצם חשבו במשרד הכלכלה על רעיון מקורי - שחזור של "רפורמת הקורנפלקס" בתחום התמרוקים. אלא ש"רפורמת הקורנפלקס", זו שביטלה את הצורך לקבל ממשרד הבריאות אישור לייבוא מזון יבש, ובכך הסירה חסמים בפני הייבוא המקביל, לא ממש הצליחה להביא לירידת מחירים. הייבואנים הבלעדיים פחות התלהבו מהמהלך, לוביסטים נשכרו כדי לסכל את הרפורמה, יוני שסטוביץ' אף הגיע לפגישה אישית עם השר ליצמן - וכל העסק נתקע.

נועם מאירוביץ', מ"מגדל שוקי הון", סיפר כי "הם בעצם נעזרים בהסכמי בלעדיות, וזה מקור הכוח שלהם. הסכם הבלעדיות מאפשר להם לדחוק החוצה ייבוא מקביל, מה שחוסם אחרים מלהציע את אותו מוצר לציבור במחיר זול יותר". עו"ד דרור שטרום, לשעבר הממונה על ההגבלים העסקיים, אמר: "יותר מדי אנשים מעוניינים שלא יהיה ייבוא חופשי. הייבואנים הבלעדיים מאוד חזקים ומפעילים לעיתים מודיעין מתוחכם כדי למנוע את זה שיגיעו לפה מוצרים בייבוא מקביל".

לדוגמה, במשך חודשים עסקו אנשי "שסטוביץ'" במשימת צילום ותיעוד של מי שמכר בישראל מוצרים של "קןולגייט פלמוליב", שלא הגיעו דרכם לארץ. את הצילומים הם שלחו ליצרן בחו"ל, שניסה בתורו להתחקות אחר מקורות "הזליגה", זו שאפשרה את הייבוא המקביל והמחירים הזולים. בינתיים, הרשות לתחרות הורתה לשסטוביץ' להפסיק לדווח לחו"ל, ובתגובה החברה ערערה לבית המשפט על ההחלטה. עד שהעניין יוכרע, נותר לקוות שקובעי המדיניות שיגיעו לאחר הבחירות הקרובות, יהיו קצת יותר נחושים בהגנה על הכיס של הצרכנים.

תגובת "ש. שסטוביץ' בע"מ": "עדכון הספקים בחו"ל נעשה כחלק מדיאלוג שוטף ולגיטימי, שתכליתו עידוד צרכנות תחרותית. האמירה הגורפת כי מוצרינו נמכרים בעשרות אחוזים יותר מאשר באירופה - אינה תואמת את המציאות".