זוכי פרס נובל לכלכלה: שני חוקרים בתחום תורת המכרזים

ועדת הפרס הודיעה כי הוא יוענק לפול מילגרום ורוברט וילסון האמריקנים על תרומתם והמצאת מודלים חדשים בתיאוריה ש"עזרו להיטיב עם מוכרים, קונים ומשלמי מס ברחבי העולם"

זמן צפייה: 00:16

ועדת נובל הודיעה היום (שני) כי הפרס לכלכלה יוענק לחוקרים האמריקנים פול מילגרום ורוברט וילסון על שיפור ותרומה בתחום תורת המכרזים, והמצאת מודלים חדשים בתיאוריה, ש"עזרו להיטיב עם מוכרים, קונים ומשלמי מס ברחבי העולם".

בשבוע שעבר הוענק פרס נובל לשלום לתוכנית המזון העולמית של האו"ם - כך הודיעה ועדת הפרס. "הפרס מוענק לתוכנית עבור מאמציה במלחמה ברעב, עבור תרומתה לשיפור התנאים לשלום באזורים מסוכסכים ועל מאמציה למנוע את השימוש ברעב כנשק של מלחמות וסכסוכים".

על פי הוועדה, תוכנית המזון של האו"ם היא הארגון ההומניטרי הגדול בעולם העוסק במלחמה רעב ובקידום ביטחון תזונתי. אשתקד, העניק הארגון סיוע לכמאה מיליון אנשים שסבלו מחוסר ביטחון תזונתי, ב-88 מדינות.

לכתבות נוספות בחדשות 13 >>

ההסכם עם האמירויות אושר בממשלה; נתניהו ובן זאיד סיכמו להיפגש

כ"ץ: הניסיון ליצור דימוי של התפרקות באוצר רחוק מהמציאות

גרוטו: מעריך שגני הילדים ייפתחו ביום ראשון

על פי הערכות, 135 מיליון איש סבלו מרעב ברחבי העולם בשנה שעברה, המספר הגבוה מזה שנים רבות, שנובע בין היתר מסכסוכים עקובים מדם. גם מגפת הקורונה הביאה לעלייה במספר האנשים החיים בחרפת רעב, בין היתר במדינות כמו תימן, קונגו, ניגריה וסודן, שם גם קיימים סכסוכים ומלחמות.

ביום רביעי, כזכור, הוועדה פרסמה את שמות הזוכות בפרס נובל לכימיה - עמנואל שרפנטייה הצרפתייה וג'ניפר דאודנה האמריקנית, שפיתחו שיטה לעריכת הגנום. שתי הביוכימאיות פיתחו טכנולוגיה המאפשרת למדענים לבצע שינויים ב-DNA באופן שיאפשר ריפוי מחלות גנטיות.

יום קודם לכן, זכו בפרס נובל לפיזיקה רוג'ר פנרוז האנגלי, שקיבל חצי מהפרס, וריינהרד גנזל הגרמני ואנדראה גז האמריקנית שקיבלו את החצי השני. פנרוז יקבל את הפרס עבור "התגלית לפיה מבנה חור שחור הינו תחזית מוצקה לתיאוריית היחסות הכללית". גנזל וגז זכו הודות לכך שגילו אובייקט דחוס ענקי במרכז הגלקסיה". פנרוז זכה בפרס וולף ב-1988, יחד עם סטיבן הוקינג.

הנשיא אובמה מעניק ללואיז גליק מדליה בשנת 2015 | צילום: רויטרס

פרס נובל לרפואה חולק ביום שני להארווי ג'יי אלטר, מיקל האוטון וצ'רלס רייס, שלושה חוקרים מארה"ב ומבריטניה שגילו את נגיף הפטיטיס סי. על אף שכל העולם, וביתר שאת עולם הרפואה, עסק השנה בקורונה ובניסיון לאתר חיסון לנגיף, הסבירו בוועדה כי הפרס לא הוענק השנה על נושא זה, בשל העובדה שלרוב הפרס מוענק שנים או אף עשורים לאחר הגילוי.

האוטון השתמש באסטרטגיה, שלא נוסתה לפני לכן, ובאמצעותה הצליח לבודד את הגנום של הנגיף החדש שנקרא "הפטיטיס C". רייס סיפק את ההוכחה הסופית לכך שנגיף זה עלול לגרום למחלת הצהבת ואילו אלטר הוכיח שנגיף שלא היה מוכר קודם לכן הוא גורם שכיח למחלת צהבת כרונית.