בשל הפגיעה בתיירות: הממשלה אישרה להחריג את ים המלח ואילת

כפי שפורסם לראשונה בחדשות 13, השרים אישרו להגדיר את המקומות כ"אזור תיירות מיוחד", ולאפשר בין היתר פעילות מלונות לפני פתיחתם בכל הארץ. ההצעה תובא בהמשך לאישור הכנסת

זמן צפייה: 01:02

כפי שפורסם לראשונה בחדשות 13, הממשלה אישרה היום (ראשון) להגדיר את ים המלח ואילת כ"אזור תיירות מיוחד", ובכך להחריג אותם משאר הארץ ולאפשר בהם את פתיחת המלונות. ההצעה תובא בהמשך לאישור הכנסת.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס למתווה בפתח ישיבת הממשלה, והסביר כי האזורים מוחרגים בזכות חשיבותם לתיירות בארץ. "אנחנו עושים להם סידורים מיוחדים משום שהם מרוחקים, הם מופרדים. זו בשורה חשובה מאוד לתושבי האזורים הללו, וגם לאזרחי ישראל, שמבקשים לצאת למקומות מוגדרים ובטוחים".

עוד בחדשות 13:

בן 11 נדבק בקורונה ואושפז בטיפול נמרץ: "זקוקים לתפילות"

בצל משבר הקורונה: ירידה במספר המיליונרים בישראל

שעות לפני הקבינט: אין נתוני קורונה בשל תקלה במערכת המחשוב

בריכה באחד מהמלונות באילת
בריכה באחד מהמלונות באילת | צילום: רויטרס

בנוסף אושרה התוכנית להרחבת הסיוע לענף המלונאות, שתאפשר גם לבתי מלון קטנים לקבל סיוע ייעודי נוסף - מעבר לסיוע שניתן לכלל העסקים במשק. על מנת לצמצם ככל האפשר את הפגיעה בענף, הוחלט כי הממשלה תקל את התנאים לקבלת המענק הייעודי לענף התיירות, וכך תאפשר ליותר בתי מלון, לרבות בתי מלון קטנים שנפגעו מהסגר השני, לקבלו.

שר האוצר ישראל כ"ץ אמר: "כחלק מתוכנית הסיוע למשק להתמודדות עם משבר הקורונה הממשלה אישרה 300 מליון שקל לסיוע לתיירות ולמלונאות. ענף התיירות מהווה חלק בלתי נפרד מהכלכלה הישראלית, ואני רואה בו חשיבות רבה. עלינו לפעול כדי לשקם את ענף זה במהירות".

שרת התיירות אורית פרקש הכהן אמרה: "התיקון משמעותי בגלל שיכלול גם מלונות קטנים ולא רק רשתות ומלונות חזקים. כמו כן, התיקון ימנע ממלונות את הבחירה הקשה והבלתי אפשרית בין סיוע בארנונה לסיוע למלון כאשר יש הצדקה לשניהם יחד. אני שמחה שהצלחנו לעשות צעד חשוב זה שיתן למלונאים אופק כלכלי, שיסייע להם לעבור את החורף הקשה שעוד צפוי ויפחית מעט את הפסדם".

נשיא התאחדות המלונות בישראל אמיר חייק התייחס גם הוא להחלטה: "אני מודה לשרי האוצר והתיירות על הנכונות לסיוע לענף. לצערי עוברים על ענף המלונות ימים קשים והאופק אינו ברור. תמיד מעודד לדעת כי שר האוצר ושרת התיירות מבינים את הקושי ודלתם תמיד פתוחה בפנינו".

מלון מג'יק פאלאס באילת
מלון מג'יק פאלאס באילת (אילוסטרציה) | צילום: חדשות 13

לפני כשבועיים סיכמו שרת התיירות אורית פרקש הכהן ושר הבריאות יולי אדלשטיין כי ערי תיירות יוגדרו כ"אזור ירוק מוגבל", וכך - כל מי שירצה להיכנס לאילת, למשל, יחוייב לעבור בדיקת קורונה בכניסה. על פי הטיוטה שאושרה היום, ועדת השרים תהיה רשאית להכריז על "אזור מוגבל ירוק" גם אם אין בו התפשטות נרחבת של הנגיף, או אם רמת התחלואה באזור אינה גבוהה ביחס לרמות התחלואה הכללית בישראל, זאת בתנאי שיתקיימו מספר תנאים.

התנאי הראשון הוא שהפעילות הכלכלית באזור מבוססת על עסקי תיירות בשיעור של 50% לפחות. התנאי השני הוא שהוועדה שוכנעה כי הכרזה על אזור מוגבל נדרשת, על מנת לאפשר את פתיחת בתי המלון והאטרקציות התיירותיות באזור ולשמור על פתיחתן לאורך זמן.

הכניסה לערים התיירותיות תותנה, כאמור, בבדיקת קורונה שיתקיימו בעמדות מיוחדות שיוצבו בפתח העיר או באופן פרטי 72 שעות לפני. כמו כן, באזורים הירוקים המוגבלים יצומצמו הכניסות האוויריות והיבשתיות לשלוש כניסות לכל היותר. בנוסף, מי שאין לו תעודת תושב יוכל להיכנס רק אם יציג אישור הזמנה ממלון.