15 מיליארד לצפון? אז הבטיחו

הממשלה הכריזה על תכנית לאומית לצמצום הפערים בין צפון הארץ למרכז. למרות זאת, עולה כי בפועל מדובר בתוספת תקציבית של פחות ממילארד בפועל

"מאבדים את הצפון" - הכנסת דנה. חקלאות בצפון
"מאבדים את הצפון" - הכנסת דנה. חקלאות בצפון | צילום: פלאש 90 / מאור קינסבורסקי
"מאבדים את הצפון" - מעקב חדשות 2: ראש הממשלה נתניהו, שר האוצר כחלון ושר הפריפריה דרעי,  השיקו את תכנית לאומית בטקס מרשים והבטיחו ש-15 מיליארד שקלים יוזרמו לשיפור המצב הכלכלי והחברתי של תושבי הצפון. הם אמרו שאחרי שנים של הבטחות הם יפעלו לצמצום הפערים הקיימים מול אזור המרכז. למרות זאת, בדיקה מעלה כי מאחורי ההבטחות הגדולות עומד תקציב רזה וצנוע למדי שלא מאפשר טיפול בבעיה. רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת מסמך של מרכז המחקר והמידע של הכנסת שבדק את התכנית קובע שבפועל רק 961 מיליון שקלים - פחות ממילארד הם כסף חדש, שנוסף לתקציב. הסכום המדובר כולל את כל התכניות שאמורות להתקיים בתחומי החינוך, הבריאות, והכלכלה מחיפה ועד מטולה. ההסבר לפער האדיר הוא שחלק מהסעיפים שנכנסו לתכנית הם החלטות ממשלה ישנות או שעדיין לא נערכה בהן עבודת מטה וכלל לא תוקצבו. בשלב זה אין להן מקור תקציבי ואין בטוחה שהתכניות האלו יצאו לפועל.
''תרגיל פוליטי''. כבל
''תרגיל פוליטי''. כבל | צילום: פייסבוק
ועדת הכלכלכה בכנסת בראשות ח"כ איתן כבל, העוקבת אחר יישום התכנית, צפויה לקיים דיון בנושא. "בזמן שתושבי הצפון מופלים לרעה, בוחרת הממשלה לעשות על חשבוננו תרגיל פוליטי", אמרו בתגובה בעמותת "שינוי כיוון" הפועלת לקידום עשייה חברתית בגליל. "במקום להבין את גודל המחדל ולטפל בהיעדר שירותי בריאות ותעסוקה, בחרה הממשלה להתעסק בסידור של מספרי תקציב מלאכותי. נראה שהממשלה רק רצתה לסמן וי ולהמשיך להתעלם מהאתגרים של הגליל. יש כאן הזדמנות היסטורית לתקן עוול של שנים אך במקום זה עוסקת הממשלה בגיבוש החלטה שאינה משקפת דאגה לפריפריה הצפונית. כל שר בממשלה צריך להבין שהיעדר תקציבים מבריח מכאן עוד ועוד צעירים".