רק לטייקונים: מה קורה כשהאזרח הקטן מבקש תספורת מהבנק?

פישמן הוא רק האחרון בשורה של אנשי עסקים שהבנקים הסכימו למחוק להם חובות של מיליארדים. אבל אם אתם תבקשו מהבנק התחשבות, כנראה שלא יוותרו לכם

אם הסדר החוב המוצע עם אליעזר פישמן יאושר הערב (שלישי), שוב תירשם בהיסטוריה הכלכלית של ישראל עסקה שבה בנקים פשוט מוותרים על חובות של אנשי עסקים גדולים. כסף שנמחק. הולך לפח. אבל מה יקרה אם אנחנו, האזרחים הקטנים, נגיע לחובות קטנים הרבה יותר במושגים של הכרישים הגדולים? עלינו הבנק, ובצדק, אף פעם לא ירחם. בוודאות – בדקנו את זה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

התקשרנו השבוע לשלושה בנקים גדולים. הצגנו עצמנו כלקוחות שמבקשים לפתוח חשבון משפחתי בבנק. כלקוחות יסודיים במיוחד, שאלנו גם מה יקרה אם חלילה ניקלע לחובות של עד מיליון שקלים. האם גם אנחנו נזכה ב"תספורת"? כך התנהלו השיחות:

שיחה עם בנק מזרחי-טפחות

חדשות 2: "נגיד הגעתי לחובות של 700 אלף שקל, בסדר?"
נציג הבנק: "אוקיי"
חדשות 2: "מה יקרה? איך הבנק יתייחס אלי?"
נציג הבנק: "אם אתה חייב להם כסף בסופו של דבר, לא נראה לי בן אדם שמישהו חייב לו כסף לא ירדוף אחריו, לא ירדפו אחריו".
חדשות 2: "עד השקל האחרון?"
נציג הבנק: "אכן"
חדשות 2: "מה עם תספורת?"
נציג הבנק: "לא... בוא נגיד ככה שלא... קשה להאמין שדבר כזה יקרה"

שיחה עם בנק הפועלים

נציגת הבנק: "להגיד לך בוודאות שהנה תגיע ימחקו לך חובות, כמובן שהבנק לא יעשה את זה"
חדשות 2: "למה?"
נציגת הבנק: "למה? היית רוצה לתת למישהו כסף שבסופו של דבר הוא לא יחזיר לך אותם?"
חדשות 2: "ברור שלא"

שיחה עם בנק דיסקונט

חדשות 2: "יש סיכוי שמוותרים, שמגיעים להסדרים?"
נציגת הבנק: "לא שמעתי על מקרה כזה"

אז אמנם לאזרח הקטן יהיה מעט יותר קשה להגיע להסדרים עם הבנקים, אך על פי ההסדר המוצע עם פישמן, מחובותיו לבנקים ולגופים הפיננסיים, שמוערכים ב-4.2 מיליארד שקל, יחזירו החברות סכום של 1.2 מיליארד שקלים. פישמן עצמו יאלץ להחזיר מכיסו ומכיסם של בני משפחתו 400 מיליון שקלים בלבד. המשמעות – כ-2.6 מיליארד שקלים מכספי החובות יימחקו.

[brightcove_iframe video_id='fishman_vtr2_n20170605_v1' autoplay='0' credit='' desc='פישמן לחדשות 2: "אין לי כסף לתת"' kid='' duration='1929'']

פישמן מצדו טוען שהיקף החוב שלו נמוך יותר ואחרי מכירת נכסים החוב עומד על 2 מיליארד שקלים. ואולם גם על פי התחשיב הזה – כ-1.6 מיליארד שקלים יימחקו.

בריאיון בלעדי במהדורה המרכזית אמר פישמן כי הוא אינו מודאג מהבעיות סביב הסדר החוב עמו. לדבריו, הבנקים יודעים שאין לו עוד כסף לתת לכיסוי חובותיו.