מה קורה לדולר? השקל הישראלי מתחזק לעומת המטבע האמריקני

קשה להאמין, אבל הדולר שוב צולל לנקודת שפל דרמטית - בסוף השבוע נקבע השער היציג רק על 3.134 שקלים, הרמה הכי נמוכה שנרשמה מינואר 2021. למה זה קורה עכשיו, ומה עושים כדי להילחם בתופעה?

זמן צפייה: 01:45

קשה להאמין, אבל הדולר שוב צולל לנקודת שפל דרמטית - בסוף השבוע נקבע השער היציג רק על 3.134 שקלים, הרמה הכי נמוכה שרשם המטבע האמריקני מינואר 2021, ומי שמודאגים הם היצואנים – את ההכנסות הם הרי מקבלים בדולרים, ששווים פחות, ומנגד הוצאות כמו מיסים ומשכורות – משלמים כאן, בשקלים.

אז למה זה קורה עכשיו? בזכות הדעיכה של הקורונה, המכירות לחו"ל במגמת התאוששות, והדולרים מציפים את השוק שחזר להיות אטרקטיבי. גם גיוסי השקעות מארצות הברית במיליארדים, רובן בהייטק, מחזקות את השקל שלנו ודוחפות את ערכו למעלה.

לכתבות נוספות בחדשות 13 >>

סער לא עובר אחוז חסימה, מיכאלי מתחזקת: סקר חדשות 13

בנט בוועידת האקלים: "קורא להשיק סטארט-אפים לפתרון המשבר"

הקרב על איתן בירן: הסב שמואל פלג הגיש ערעור לבית המשפט

מה עושים כדי להילחם בתופעה? בנק ישראל קנה השנה קרוב ל-30 מיליארד דולר, צעד שנועד לאזן את המצב, אבל הרכישה תכף מסתיימת, ומבקר המדינה קבע שהיא ממילא לא מועילה בניסיון לחזק את המטבע.

בסיפור הזה, אגב, אין רק מפסידים. הזמנתם מוצר מאתר שופינג, כמו "אמזון"? חסכתם. תכננתם לקנות רכב יפני או מוצרי חשמלי חדשים? שווה לבקש הנחה של כמה אחוזים מהיבואן. שילמתם בדולרים סכום גדול? הרווחתם מהפרש השער.

ולא מדובר רק בדולר: האירו, למשל, צנח היום ל-3.627 שקלים - שפל של כל הזמנים. אם המגמה תימשך, חופשת חורף ביבשת השכנה עשויה להפוך למשתלמת מתמיד. מי שטסים לפריז, לרומא או לברלין יחייכו, מי שעושים עסקים עם אותם יעדים – קצת פחות.