אילו גזרות כלכליות יגרור גירעון המיליארדים בתקציב המדינה?

מביטול הקלות המס לתושבי הפריפריה ועד ביטול הפטור ממע"מ באילת: מומחים כלכליים טוענים כי אין מנוס מהעלאת מיסים כבר בחודשים הקרובים – כדי לכסות בור של שישה מיליארד שקלים

זמן צפייה: 01:29

ימים לאחר הבחירות במשרד האוצר מחשבים את הנתון שהפוליטיקאים התעלמו ממנו לאורך כל הקמפיין: הגירעון העמוק בתקציב המדינה, שממתין להחלטות הממשלה הנכנסת. נכון לימים אלו, באופן רשמי עומד הגירעון על שישה מיליארד וחצי שקלים, אך בכירים באוצר מעריכים כי עד שתוקם הממשלה החדשה ויכנסו השרים החדש לתפקידם – יתפח הגירעון לעשרה מיליארד שקלים, ובשל כך יעלו המיסים.

בין האפשרויות לכיסוי הגירעון שעומדות בפני שר האוצר הבא היא האופציה להעלות את המע"מ ב-1%, מה שיכניס לקופת המדינה כ-4.5 מיליארד שקלים. אפשרות נוספת היא ביטול הפטור לקרנות השתלמות – 5.3 מיליארד; הטלת מע"מ על פירות וירקות – 3.3 מיליארד; ביטול נקודות זיכוי המס לתושבי הפריפריה – 2.2 מיליארד; מס על בעלות שלוש דירות ומעלה – 900 מיליון וביטול הפטור ממע"מ באילת – כמיליארד שקלים.

כחלון נמצא כעת במלכוד, אם אכן יבחר לכהן פעם נוספת כשר האוצר: מצד אחד הוא הבטיח לבוחריו כי לא יעלה מיסים לאחר הבחירות מכיוון שמצב קופת המדינה לא מחייב כזה צעד, אך מצד שני גורמי מקצוע רבים מדברים על הבור בקופת המדינה, וטוענים כי אין מנוס מהעלאת מיסים כבר בחודשים הקרובים.

עוד בחדשות 13:

בצל הטענות לאי סדרים: ועדת הבחירות מנסה לאתר תקלות בהצבעה

תוצאות הבחירות הסופיות: בנט ושקד בחוץ; הליכוד התחזקה במנדט

חמאס מרוצה מתוצאות הבחירות ומבין: ההסדרה תימשך • פרשנות

היכן נעלמו ההבטחות של שר האוצר החברתי? השר כחלון
היכן נעלמו ההבטחות של שר האוצר החברתי? השר כחלון | צילום: חדשות 10

על רקע המשא ומתן להרכבת הקואליציה שייחל מחר, אמר בימים האחרונים בשיחות סגורות ראש הממשלה נתניהו, כי אם יישאר תיק המשפטים בידי הליכוד, הוא נוטה למנות את יריב לוין לעמוד בראש המשרד.

בתוך כך מסתמן כי יריב לוין יעמוד בראש צוות המשא ומתן הקואליציוני. לצידו ישבו בצוות עו"ד מיכאל רבליו, דובר הליכוד יונתן אוריך ונתן אשל – זאת על אף שאשל הודה במסגרת עסקת טיעון כי צילם עובדת מתחת לחצאיתה והבטיח לא לחזור לשירות המדינה.

באירוע מורשת של הסנגוריה הצבאית, אמירתו של הפרשן אמנון אברמוביץ' לפיו גישה תקיפה מול בית המשפט העליון תפגע במעמדו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, במידה ואכן יעמוד לדין. "העיקרון בדבר עבודה ממלכתית, א-פוליטית ונעדרת משוא פנים הוא אבן יסוד בעבודתם של כלל הגופים המשפטיים הפועלים בשירות המדינה. זהו עיקרון יסודי המהווה תנאי בלעדיו אין ליכולתנו לשרת את הציבור, ולהגן על שלטון החוק", אמר. "העיקרון הזה מלווה גם אותנו במוסד היועץ המשפטי לממשלה בעשייה היומיומית – בייעוץ המשפטי לממשלה, בייצוג המדינה בערכאות ובאכיפת הדין. מכוחו של עיקרון זה, השיקולים המכוונים את עבודתנו הם לעולם שיקולי הדין והמשפט".

"בימים האחרונים היו פרסומים שונים כאילו ישנם שיקולים לא מקצועיים שעלולים חלילה להשפיע על עבודתנו, בהקשר למינויים כאלה ואחרים", המשיך. "אני מבקש להבהיר באופן הברור ביותר כי הפרסומים הללו הם חסרי כל ביסוס. הם רעים ומזיקים. לא היה כדבר הזה ולא יהיה כדבר הזה".