מסתערים על החנויות: האם רשתות המזון מוכנות למדינה בהסגר?

בסוף השבוע חלה צמיחה של כ-40% ברכישת מוצרי יסוד וקופסאות שימורים, ובחלק מהסניפים נרשמו חוסרים בנייר טואלט ובמוצרים נוספים. "התנפלות ברמה שלא ראיתי כזה דבר - אפילו במלחמת המפרץ"

זמן צפייה: 05:26

הקורונה מסתערת גם על שוק המזון, ולא מעט ישראלים מתנפלים בימים האחרונים על החנויות ואוגרים אוכל וציוד. תמונות של מדפים עם חוסרים מאפיינות היום רשתות שיווק בכל רחבי הארץ. אבל כמה מתוך ההתנפלות על סחורות אפשר לייחס לקורונה, כמה לחופשת פורים וכמה לעובדה שיש פשוט יותר ישראלים בארץ כי השמיים סגורים?

כמו במדינות רבות בעולם, חלק ניכר מהקניות מוסט לאונליין. בראשון לציון נמצא מוקד רשת המזון הגדולה בישראל ובו עובדים 150 אנשים - שהדרישות מהם רק הולכות וגדלות. צביקה בייגה, סמנכ"ל לקוחות ושירות בשופרסל, סיפר: "ביקושי שיא. אנחנו עושים מה שאנחנו יכולים כדי לתת מענה לביקוש הגדול. אנשים רוצים פחות לצאת מהבית ויותר לקבל את המוצרים אליהם הביתה, בין אם זה שנשאיר להם את זה מחוץ לדלת ובין אם זה שנביא את זה ממש אל תוך הבית".

מדפים ריקים בסופר
מדפים ריקים בסופר | צילום: חדשות 13

רשתות השיווק כולן חוו במהלך סוף השבוע צמיחה של עד 40% במוצרי היסוד וקופסאות השימורים. קונים גם יותר מים ומקאות קלים, רשת גדולה אחת סיפרה על עלייה של כ-30% במזון הקפוא, רשת אחרת על צמיחה של 23% ברכישת פסטות. יצרניות המזון הישראליות מתגברות בימים אלה את כל המפעלים בכל רחבי הארץ וכשמסתכלים על המוצרים רצים על פסי הייצור, אפשר להבין שבישראל אין כרגע מחסור במזון. אנחנו לא צרפת, לא איטליה ובטח לא סין.

רמי לוי: "בשבוע שעבר הייתה התנפלות ברמה שלא ראיתי כזה דבר. אפילו במלחמת המפרץ לא היה כזה דבר. חבר'ה - תירגעו. יש סחורות. לא צריכים להיכנס לפאניקה ולא לקנות מעבר למה שאתה צריך. בסופו של דבר, אם יווצר ביקוש הרבה יותר גדול מההיצע, יש אנשים שינצלו את זה ויעלו מחירים. כל מי שעושה קופה דווקא בגלל משבר - אני בז לו. במשבר לא עושים קופה".