האבטלה ממשיכה לזנק: עוד 95 אלף ישראלים נרשמו בשירותי התעסוקה

מאז תחילת חודש מארס נוספו 330 אלף ישראלים למעגל האבטלה, כאשר 86% מהם הוצאו לחופשה ללא תשלום • חיות בדיון על איכון ניידי החולים: התקנות לא מבהירות באילו אמצעים טכנולוגיים מדובר

זמן צפייה: 03:56

בעקבות משבר הקורונה - האבטלה ממשיכה לזנק: 95 אלף ישראלים נוספים נרשמו מאז אמש (רביעי) בשירותי התעסוקה. בסך הכול, מתחילת חודש מארס נוספו 330 אלף ישראלים למעגל האבטלה, כאשר 86% מהם הוצאו לחופשה ללא תשלום. 45% מדורשי העבודה החדשים בגילי 54-45, 37% בני 34-20 ו-18% בני 55 ומעלה.

במקביל, החל הדיון בבג"ץ על השימוש באמצעים הטכנולוגיים לאיכון טלפונים ניידים של הנדבקים בקורונה. נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, הסבירה כי צריך לברר באילו אמצעים מדובר, מפני שהתקנות לא מבהירות זאת. לטענתה, יש הצטלבות של מצבים יוצאי דופן - מצב חירום חמור וכנסת שלא יכולה להתכנס ולתפקד, בגלל מצב החירום.

לכתבות נוספות בחדשות 13 >>

זינוק של 22%: מניין הנדבקים בקורונה עלה ל-529

המוסד רכש מאה אלף בדיקות; בכירים במשרד הבריאות: ציוד לא נכון

אירוח מהבית: מגישי תוכניות הלילה מסתגלים לשינוי עקב הקורונה

אדם הלובש מסיכת פנים בשוק בתל אביב
אדם הלובש מסיכת פנים בשוק בתל אביב | צילום: רויטרס

חיות התמקדה יותר בשאלה על הפיקוח הפרלמנטרי ופחות על האמצעים, והסבירה כי אם לא ינקטו הצעדים האפשריים לבלימת המגפה, זה יכול לפגוע גם בביטחון הלאומי, "בשכונה המאוד מורכבת שאנחנו חיים בה". לדבריה, נושאי הביטחון תמיד נתונים לשב"כ, ולכן חזרה לשאלה למה לא בוצע פיקוח פרלמנטרי.

אתמול מסר מנכ"ל הביטוח הלאומי, מאיר שפיגלר, כי על פי הערכות, עד לסוף החודש יירשמו 400 אלף מובטלים חדשים בישראל. שפיגלר התייחס לזינוק במספר דורשי העבודה ואמר: "הביטוח הלאומי הפך בעל כורחו למעסיק הגדול במדינה. נפעל כדי שכבר בתחילת החודש הבא כל הזכאים שיבקשו דמי אבטלה והבטחת הכנסה יקבלו את כספם". רק היום היה זינוק נוסף במספר המובטלים: 54 אלף נרשמו באתר.

בשל הנתונים החדשים, צפוי לגדול תקציב דמי האבטלה החודשי בחודש אפריל פי שבעה, והוא יעמוד על שני מיליארד שקלים. זאת, בהשוואה ל-800 עד 900 מיליון בחודש הנוכחי. על פי נתוני הביטוח הלאומי, בחודשים ינואר ופברואר, שולמו בממוצע 340 מיליון שקלים בחודש. כמו כן, בחודש רגיל יש בממוצע כ-80 אלף מובטלים, מתוכם 17 אלף חדשים. כעת, הצפי לתשלום בחודש מארס הוא יותר ממיליארד שקלים. בחודש אפריל צפויים להיות 500 אלף מובטלים והתשלום יעמוד על סך 2.5 מיליארד שקלים.

מוקדם יותר היום עדכן משרד הבריאות כי מניין החולים בקורונה בישראל עלה, ועומד על 529. בין החולים בישאל שישה במצב קשה, 13 בינוני והשאר, 498, קל. 12 בני אדם החלימו עד כה מנהגיף, בהם רופא מאיכילוב.

במגזר הפיננסי נעשים גם כן שינויים בשל התפשטות המגפה. חברת "ישראכרט" הודיעה שתוציא בחודש הבא לחל"ת עד 50% מעובדיה, וכן דיווחה כי שכרם של היו"ר, המנכ"ל וחברי הדירקטוריון יקוצץ ב-20%. כמו כן, הודיע בנק הפועלים על כך שיבצע הפרשה של 450 מיליון שקלים להפסדי אשראי. זאת, על רקע הערכה שחלק מהלווים בישראל יתקשו לפרוע את חובותיהם בשל משבר הקורונה. הבנק צופה שהמגפה תשפיע לרעה על תוצאותיו ב-2020 כולה, אך בשלב זה אינו מספק אומדן לפגיעה זו.