"לא רואים אותנו": הישראלים שמאוכזבים מתוכנית הסיוע הכלכלי

על אף שהוקצו לתוכנית הממשלתית 80 מיליארד שקלים בסך הכול, תנאי הסף לקבלת המענקים מתחבאים באותיות הקטנות - חלק מהשכירים זכאים למענק, בעוד שחלק מהעצמאים לא עומדים בדרישות

זמן צפייה: 04:24

תנאי הסף לקבלת המענקים מתוכנית הסיוע הכלכלי שהציגה אמש הממשלה מתחבאים באותיות הקטנות. שכיר בן 25 שמרוויח 16 אלף שקלים בחודש זכאי לדמי אבטלה בסך כ-6,000 שקלים. לעומת זאת, עצמאי בן 25, שיש לו הכנסה דומה לא זכאי למענק העצמאים. כמו כן, עצמאי בן 40, שמשתכר בדרך כלל 18 אלף שקלים בחודש, יקבל את תקרת המענק. שכיר שמרוויח סכום זהה זכאי לדמי אבטלה גבוהים יותר ב-2,300 שקלים.

ירדן, מעצב גרפי עצמאי מעצב גרפי בן 24 הוא דוגמא לכך - כבר כמה שבועות שהוא לא עובד ולא מרוויח כסף, אבל אתמול הוא גילה שמבחינת משרד האוצר - העולם ממש לא שייך לצעירים. "ציפיתי מאוד לתוכנית הכלכלית הזאת ונורא הופתעתי", ספיר ירדן. "לגלות שבגלל שאני מתחת לגיל 28 אני לא זכאי לשום דבר. כל הצעירים שיש להם עסק שלוקחים את הסיכון הזה ואומרים להם תשמעו, אתם לא כל כך חשובים".

לכתבות נוספות בחדשות 13 >>

פליטת הפה של בכירי משרד הבריאות: כמה הבדיקות לקורונה אמינות?

עלייה במניין הנדבקים בישראל: 5,358 מאובחנים – 94 במצב קשה

רישום כוזב ושעות עבודה רבות: תיעוד מהמחלקה הפנימית בשערי צדק

הישראלים שמאוכזבים מתוכנת הסיוע הכלכלית
הישראלים שמאוכזבים מתוכנת הסיוע הכלכלית | צילום: חדשות 13

גילי היא מהעצמאים בני המזל שזכאים למענק, אבל הסכום הצנוע שהיא צפויה לקבל לא ממש מרגיע אותה. לטענתה, "המדינה לא רואה אותך. רק התייחסו אלינו כסוג של פרה חולבת. אתה נמצא בבית, אתה חסר אונים, יש לך משפחה, בעוד שבוע חג פסח, אתה לא יודע איזה שולחן אתה הולך להעביר".

גיל שכבר מקפל זמנית את המשרד עד שהמצב יתבהר, שייך לכוכבית נוספת שמסתתרת בין סעיפי התוכנית, כמעט 100 אלף בעלי חברות, שהם גם שכירים בהן, אינם זכאים לדמי אבטלה ונופלים בין הכיסאות. "לא ייתכן שאני כאדם שמשלם מסים במדינת ישראל בצורה מסודרת, חלק מקבוצה של 80 אלף בעלי שליטה, שכירים כמוני, לא נוכל לקבל שום כסף חזרה מהמדינה", קבע גיל. "אני כרגע עם הכנסה של אפס שקלים בחודש. מעכשיו עד בערך סוף יוני - אין לי הכנסות בכלל".