סין: שב לראות עם קרנית של חזיר

לי פינג איבד את ראייתו בעין אחת אחרי שסבל מזיהום. הוא איבד גם את משרתו והגיע למרפאה, שם הבטיחו להחזיר לו את הראייה, אך לא סיפרו לו איך

בארצות הברית ציינו השבוע את יום תרומת האיברים הלאומי - שמטרתו להגביר את המודעות לתרומות מצילות החיים - או כאלה שמשפרות את החיים. בישראל, כמו בארצות הברית ובעוד מקומות בעולם, יש מחסור בתרומות. בסין מצאו לכך פתרון מעניין - חזירים, שמעיניהם נלקחו רקמות שמחזירות את הראייה לאנשים רבים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"יש לכם בעיה להסתכל על זה?", שואל מנהל מחלקת ההשתלות הסינית זנג קאנג שאו את כתבת CBS. "את לא חייבת להסתכל על זה", הוא אומר לכתבת ומסביר כיצד החברה שבראשה הוא עומד עורכת ניסויים וניתוחים פורצי דרך שבעזרת השתלת רקמות מעיני חזיר בעין אנושית - מחזירים את הראיה.

החזירים לא היו הבחירה הראשונה של החוקרים. "ניסינו הרבה מאוד בעלי חיים", מסביר שאו. "לבסוף גילינו שהקרנית של החזירים מאוד דומה לזו של האנשים". בסין לא נהוג לתרום איברים - על פי המסורת אסור להתעסק בגופות, אבל עם 4 מיליון אנשים עם פגיעות בקרנית - עולם הרפואה הסיני היה חייב למצוא פתרון.

חייב את הראייה לחזיר

בסין מנתחי עיניים כמו וואיון שי נעזרים בעיני חזירים בכל יום. עד כה ביצעו הרופאים בסין 400 השתלות קרנית, עם 95% הצלחה. "בדרך כלל אנחנו לא מספרים למטופלים שזה מחזירים, אנחנו אומרים להם שזה מוצר מהונדס", מוסיף שאו. "אם נגיד שזה מחזירים, יש אנשים שלא ירצו את זה, לאחרים וודאי לא יהיה אכפת כל עוד הם יכולים לראות".

אחד המטופלים האלה הוא לי פינג, שיכול לראות היום שוב אחרי השתלה של קרנית. הוא הפך עיוור בעין אחת אחרי שסבל מזיהום, ובגלל העיוורון הוא לא הצליח להתפרנס כראוי. הוא שילם סכום השווה ל-6,000 דולר על הניתוח, אבל הוא לא ידע שאת הראיה שלו הוא חייב לחזיר. כתבת CBS שאלה אותו: "אתה מאמין שחלק מהעין שלך הגיע מחזיר?". הוא ענה: "איך אני צריך להרגיש? זה הרבה יותר טוב ממצב שבו אי אפשר לראות".

Banner_MoreVirals

תיעוד: העבריין בכיר רוני הררי ומאבטחו מוכים קשות בלב רמת גן

[brightcove_iframe video_id='makot_harari_vtr2_n20170219_v1' autoplay='0' credit='' kid='' duration=''']

 הדוגמנית שהלכה עד הסוף בשביל התמונה המושלמת

[brightcove_iframe video_id='news-from-the-web-922' autoplay='0' credit='' kid='1_8kpp4h54' duration='34']

"הילדה הכי יפה בעולם": כך היא נראית היום

[brightcove_iframe video_id='news-from-the-web-901' autoplay='0' credit='' kid='1_09gz7dz6' duration='33']

בבדיקה שגרתית של רכב גילו השוטרים אישה קשורה בתוך תא המטען

[brightcove_iframe video_id='news-from-the-web-913' autoplay='0' credit='' kid='1_hbky3igd' duration='140']

תפסה את בעלה עם אחרת במיטה - והחליטה ללמד אותה לקח

[brightcove_iframe video_id='news-from-the-web-908' autoplay='0' credit='' kid='1_uez2x0qp' duration='43']

 טבע אכזר: תמונות עוצרות נשימה של תנין ענק אוכל זברה

[brightcove_iframe video_id='news-from-the-web-889' autoplay='0' credit='' kid='1_cshhveoe' duration='38']