בנק ישראל: שבוע של השבתת מערכת החינוך עולה למשק 2.6 מיליארד

לקראת ההחלטה בדבר הפעלת בתיה"ס, חטיבת המחקר בבנק ישראל פרסמה את אומדן הפגיעה מהשבתה ממושכת של מערכת החינוך. לפחות ב-400 אלף בתים אחד מההורים נאלץ להישאר בבית כדי להשגיח על ילדיו

זמן צפייה: 04:00

מגפת הקורונה: חטיבת המחקר בבנק ישראל פרסמה היום (חמישי) את אומדן הפגיעה במשק כתוצאה מהשבתה ממושכת של מערכת החינוך. לפי הבנק, כל שבוע של השבתת מערכת החינוך עולה למשק הישראלי 2.6 מיליארד שקלים. פרסום הנתונים מגיע לקראת ההחלטה בדבר הפעלת בתי הספר והחזרת הילדים והנוער ללימודים.

בבנק ישראל הצביעו על כך שבישראל יש כ-400 אלף בתים שבהם לפחות אחד מההורים נאלץ להישאר בבית על מנת להשגיח על ילדיו. היעדרותם של ההורים ממקום העבודה, וכן עלות המשק מאובדן התפוקה החינוכית של בתי הספר, המעונות והגנים ותרומתם העתידית - הם אלו שגורמים לנזק הכלכלי הגבוה.

לכתבות נוספות בחדשות 13 >>

מספר המתים מקורונה עלה ל-191; 14,592 חולים – מהם 107 מונשמים

"בעט בראשו ובפניו": תושב נתניה מואשם ברצח דר רחוב

"החזיק את הנשים בתנאי עבדות": אישום נגד הרב שניהל כת בי-ם

משרד ריק
משרד ריק | צילום: חדשות 13

כידוע, בשל התפשטות מגפת הקורונה וכחלק מהגבלות הממשלה, מערכת החינוך אינה מקיימת שגרת לימודים מאז אמצע חודש מרץ, והפעוטות והילדים שוהים בבית. האומדן התבסס על ההנחה כי ילדים בני 0-4 חייבים להישאר עם אחד ההורים, ואילו ילד בגיל 9-5 חייב להישאר עם הורה אם אין אח גדול בגיל 17-15. בחירת טווחי הגילים לניתוח נגזרה מזמינות הנתונים בסקר הוצאות המשפחה של הלמ"ס.

על אף שישנם כמעט 480 אלף משקי בית בהם שני ההורים מועסקים העונים להגדרות אלו, בבנק ישראל הניחו כי 15% מהם מוצאים פתרונות חלופיים להשגחה של ההורה המועסק.

קורונה בירושלים
קורונה בירושלים | צילום: רויטרס

בתוך כך, שר הביטחון נפתלי בנט הציג אמש לראש הממשלה בנימין נתניהו תוכנית לפתיחה מיידית של מערכת החינוך, המשק והכלכלה. התוכנית, שהיא "חלופית לזו של משרד הבריאות", לשון ההודעה, תוצג בישיבת השרים הקרובה. בנט קרא לפתיחה מיידית, מיד לאחר יום העצמאות, של מרבית מערכת החינוך והעסקים בישראל - ללא בידור ואירועי ספורט. השר הסביר שבשלב זה נזקי הסגר בריסוק פרנסת ישראלים גדולים מהתועלת הרפואית של ההסגר.

שר הביטחון הציג מודל מתמטי לפיו - בעוד יש כיום כמעט 2,000 יחידות הנשמות פנויות, ישנם רק כ-110 חולים מונשמים בפועל - מה שמאפשר גידול של כמעט 2,000% במספר החולים המונשמים מבלי להקריס את מערכת הבריאות. לכן, לטענתו, ניתן לפתוח מיד את מרבית הכלכלה והחינוך ולווסת את המשך הפעולות על פי התוצאות בפועל.