קיצוץ 2 מיליארד שקלים מהתקציב: תוכנית האוצר להפחתת הגירעון

אנשי האוצר הסבירו כי עוד לפני הבחירות יינקטו צעדים כמו קיצוץ רוחבי, העלאת המס על רכבים היברידיים וגביית כסף מחברות הביטוח עבור הביטוח הלאומי, כדי להוריד את הגירעון מ-4% ל-3.8%

זמן צפייה: 01:10

בכירי משרד האוצר אמרו היום (חמישי) בתדרוך לכתבים כי ישראל תנקוט מספר צעדים להפחתת הגירעון, שצפוי לרדת בעקבותיהם מ-4% ל-3.8% בשנים 2021-2020, בהיקף של 3.25 מיליארד שקלים. בין היתר, קיצוץ רוחבי של 1.15 מיליארד שקלים, העברת 1.1 מיליארד שקלים מחברות הביטוח, לביטוח הלאומי, מיסוי של מפעל הפיס, העלאת המס על רכבים היברידיים ועוד. "מדובר בפלסטר בלבד ולא בתכנית הסופית, שתגבש הממשלה הבאה", הודה מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד. בתדרוך השתתפו באב"ד, הממונה על התקציבים שאול מרידור, הכלכלנית הראשית שירה גרינברג, מנהל רשות המסים, ערן יעקב והיועץ המשפטי של משרד האוצר אסי מסינג.

"אנחנו נמצאים באירוע בעייתי, היינו אמורים לעשות תקציב שבו היינו אמורים להגיש לממשלה תקציב ביולי-אוגוסט ולאשר אותו עד נובמבר, במסגרת הזו היינו מכנסים את התקציב ליעדי הגירעון", הסביר באב"ד. "עקב תקופת המעבר שלפני הבחירות, היכולת שלנו לקצץ את התקציב ולחזור ליעדי הגירעון היא כמעט בלתי אפשרית".

מנכל משרד האוצר שי באבד
מנכל משרד האוצר שי באבד | צילום: אייל מרגולין - ג'יני

"את רוב הצעדים לא ניתן לעשות בממשלת מעבר, ממשלה יוצאת לא יכולה לחשק את הממשלה הנכנסת לגבי צעדי ההתכנסות למסגרת התקציב", המשיך באב"ד. "לכן הסיטואציה היא כזו שמחייבת לצמצם את הפערים ככל שניתן. צעדים משמעותיים יותר יבואו במסגרת התקציב שאותו נגיש רק לאחר הבחירות, התהליך יסתיים רק באזור מרס 2020 בכנסת ובינואר 2020 בממשלה".

נתניהו וכחלון
נתניהו וכחלון | צילום: רויטרס

צעדי הממשלה

קיצוץ רוחבי של 1.15 מיליארד ש״ח בבסיס התקציב. הקיצוץ יבוצע בכל המשרדים באופן קבוע. 800 מיליון שקלים שייחסכו מהקיצוץ יועברו השנה למימון "בעיה ביטחונית" עליה לא ניתן להרחיב, ו-350 מיליון שקלים עבור סבסוד הצהרונים עד לסוף שנת 2020. אם הממשלה הבאה תרצה להמשיך את סבסוד הצהרונים ג0 ב-2021, תיאלץ הממשלה למצוא עבורו מקור תקציבי.

כמו כן, ביטוח לאומי יגבה מחברות הביטוח 1.1 מיליארד שקלים ב-2020 - כסף שמגיע לביטוח הלאומי מתביעות של מבוטחים, שהמדינה שילמה לחברות הביטוח. הצעד הזה כפוף לשימוע שייערך לחברות הביטוח, שעשויות לעכב אותו בדרכים משפטיות.

המוסד לביטוח לאומי
המוסד לביטוח לאומי | צילום: החדשות 13

150 מיליון שקלים יילקחו ממפעל הפיס ויועברו למשרד האוצר, ו-450 מיליון שקלים יתקבלו ממיסוי על חומר בעירה בשם ״ממס״. חומר הבעירה כיום הוא לא ממוסה בשונה מסולר ובנזין, ולכן התעשייה משתמשת בו כחומר בעירה. כעת יושת על החומר מס, למעט במפעלי תעשייה שיקבלו פטור.

550 מיליון שקל יועברו כתוצאה העלאת המיסים על כלי רכב היברידיים וחשמליים. ב-2020, כל ההטבות במס לכלי רכב היברידיים אמורות להתבטל והם ימוסו כמו כלי רכב רגילים. בסיס המס כיום הוא 30% לרכב היברידי ו-10% לרכב חשמלי. כעת קובעים מחדש את טבלת המיסים: רכב היברידי יעלה ל-45% ב-2020, 50% ב-2021 ו-83% החל מ-2022. משיעורים אלה יינתנו הנחות בהתאם לרפורמת המס הירוק.