מדוע נדחתה השקת האפליקציה שמאפשרת לשלם בתחב"צ דרך הנייד?

יישומון חדש לתשלום בתחבורה הציבורית באמצעות הטלפון הסלולרי מעורר מלחמות על אינטרסים וכסף. לאחר הגשת חוות דעת לפיה התוכנית פגעה בפרטיות האזרחים - משרד התחבורה דחה את ההשקה

זמן צפייה: 03:42

אפליקציה חדשה לתשלום בתחבורה הציבורית באמצעות הטלפון הסלולרי מעוררת סערה. נסיינים של השיטה נשלחו למשימה ותאריך השקה כבר נקבע, אבל רגע לפני שהיישומון נכנס לשימוש, הוחלט לדחות את המהלך בגלל חשש לפגיעה בפרטיות הנוסעים ומלחמות על הרבה מאוד כסף ואינטרסים.

לפי התוכנית של המדינה, כבר בשבוע הבא לכולנו אמורה הייתה להיות אפשרות לעבור לתשלום באוטובוסים באמצעות הטלפון הסלולרי. זו מהפכה טכנולוגית כמעט מובנת מאליה, בטח ב-2020, אבל לכנסת הוגשה חוות דעת מטרידה של פרופסור מיכאל בירנהק, מומחה לפרטיות, שבה נכתב כי היישומונים החדשים יאפשרו לאגור הרבה מאוד מידע על הנוסעים והנוסעות.

לכתבות נוספות בחדשות 13 >>

האוצר מציג: הרפורמות שאמורות להציל את המשק מהמשבר הכלכלי

ראש המוסד ביקר בירדן והעביר למלך מסר מנתניהו בעניין הסיפוח

#רוצים_לעבוד: היכנסו ותמצאו את העבודה הבאה שלכם

אפליקציית תשלום דרך הטלפון
אפליקציית תשלום דרך הטלפון | צילום: חדשות 13

מי שהזמינה את חוות הדעת הייתה החברה שהרוויחה עד כה עשרות מיליוני שקלים מהמדינה בעבור תפעול הרב-קו המיושן ויישומון הטעינה שלו ועלולה עכשיו להרוויח הרבה פחות. מהפכת התשלומים בתחבורה הציבורית מוסיפה על הרב-קו הקיים שלוש אפלקיציות שהנוסעים יוכלו לבחור ביניהן, מאחוריהן עומדים בנק הפועלים באמצעות יישומון התשלומים "ביט", דיסקונט באמצעות "פייבוקס" וחברת "ישראכרט". בהמשך צריך להתווסף גם יישומון מטעם המדינה.

מצד אחד, תחרות שאולי תדרבן את הגופים האלה לתת לנו שירות מיטבי ומצד שני, חשוב לזכור שהגופים הפרטיים האלה לא יקבלו אפילו שקל בעבור השירות הזה, והם בטח לא פראיירים. הם פשוט בונים על כך שאם תשלמו ביישומון שלהם באוטובוס, כבר יהיה לכם די נוח להשתמש בו גם בשאר התשלומים הסלולריים.

בינתיים, שרת התחבורה לא משתכנעת, והיום הודיע משרדה רשמית כי הרפורמה מוקפאת. רגב מוטרדת לא רק מעניין הפרטיות, אלא גם מהתעריפים. ביישומונים, התשלום יהיה לפי מרחק. מצד אחד, הרבה יותר הגיוני מהשיטה המבולגנת הקיימת כיום עם מחירים שונים במקומות שונים בארץ, אבל יש מי שתשלום באפליקציה יעלה לו יותר ולהפך. מי ינצח בסוף בקרב הזה על התחבורה הציבורית? תפקידה של המדינה לדאוג שאך ורק הנוסעים.