התוכנית לפתיחת כל החנויות והקניונים - שנגנזה ברגע האחרון

ממסמך שהגיע לידי חדשות 13 עולה כי חנויות וכל מרכזי המסחר היו אמורים להיפתח, תחת הנחיות קפדניות, אך לפי גורמים בכירים בדיונים במשרד הבריאות המנכ"ל בר סימן טוב מנע זאת • פרסום ראשון

זמן צפייה: 02:21

פרסום ראשון: הממשלה צפויה לדון היום (חמישי) בהקלות נוספת בהסגר ופתיחת עסקים נוספים, על רקע הכאוס שנוצר התקנות שמאפשרות מצד אחד פתיחה של חנויות ענק כמו "איקאה" ומנגד אוסרות עדיין על פעילות של עסקים רבים אחרים.

לידי חדשות 13 הגיע מסמך שחושף כי היו אמורות להיפתח כבר כל החנויות ומרכזי המסחר הפתוחים, ובהמשך גם קניונים, תחת הגבלות והקפדה על נהלי משרד הבריאות, אך לפי גורמים בכירים בדיונים, למרות שהמשנה למנכ"ל משרד הבריאות איתמר גרוטו ואנשיו היו מעורבים בגיבוש התכנית - מנכ"ל המשרד משה בר סימן טוב התעקש בדיונים להמשיך ולהגביל את פעילותם של חנויות ועסקים רבים.

כתבות נוספות בחדשות 13 >>

מספר המתים מקורונה עלה ל-191; 14,592 חולים – מהם 107 מונשמים

בנק ישראל: שבוע של השבתת מערכת החינוך עולה למשק 2.6 מיליארד

דוח: הסרת המגבלות עלולה לגרום ל-6,000 מונשמים בישראל עד יולי

חניות ריקות בקניון בירושלים
חניות ריקות בקניון בירושלים | צילום: רויטרס

​בתכנית בין היתר נכתב כי היא גובשה על ידי צוות עבודה משותף בהשתתפות משרדי הבריאות, האוצר והכלכלה, ובנק ישראל, והיא כוללת הנחיות לפתיחה בשלב הראשון (כלומר, כבר בתחילת השבוע הזה) של כל חנויות הרחוב ומרכזי המסחר הפתוחים, ואישור איסוף עצמי "טייקאוויי" ממסעדות ובתי קפה, ובשלב השני קניונים.

במתחמי קניות שבהם יש חניון אמורה הייתה להיות אסורה כניסה של מכוניות על יותר משני נוסעים, ובכניסה למתחם תשאול או בדיקת חום לנכנסים.

אחת ההנחיות החשובות במסמך נוגעת להרחבת שעות הפעילות של כלל מתחמי הקניות בפריסה ארצית כדי לוודא שאם כבר מאפשרים את פתיחתם, לא ייווצרו בהם תורי ענק של לקוחות וצפיפות, בדיוק כמו אלה שמחוץ לסניפי "איקאה" ומרכזי "ביג" ביומיים האחרונים. עוד נקבע בתכנית הגנוזה כי באזורים גיאוגרפיים שבהם יש ריכוז תחלואה גבוה בתי העסק יישארו סגורים עד לצמצום התחלואה.

שר הכלכלה אלי כהן בראיון אצל אורלי וגיא
שר הכלכלה אלי כהן בראיון אצל אורלי וגיא | צילום: חדשות 13

למעשה, העסקים היחידים שצוינו במפורש במסמך ככאלה שיש להמתין עם פתיחתם, הם מסעדות, מספרות, מכוני יופי, חדרי כושר ומתחמי תרבות ופנאי, רשימה קצרה מאוד בהשוואה לרשימת העסקים שהוחלט בסופו של דבר להותיר סגורים בשלב זה.

בימים האחרונים התעוררו מחאות מצד עסקים כמו צ'יינג'ים, משתלות, חנויות ביגוד והנעלה, שטיפת מכוניות, ועוד, שמתקוממים על כך שההקלות בהסגר שרירותיות וחסרות היגיון, ויוצרות מצבי אבסורד כמו לדוגמה מצב שבו חנות ספרים יכולה לפעול, אך חנות צעצועים לא, בנקים רשאים אך אותם עסקים להמרת מטבע לא, וכדומה.

במקום התוכנית שכאמור נגנזה, שר הכלכלה אלי כהן ושר האוצר משה כחלון גיבשו רשימה של עסקים לפתיחה מיידית שאותה הם צפויים להעלות לדיון הממשלה היום.

המסמך הגנוז: הנחיות משרד הבריאות לקראת חזרת ענף הקמעונאות לשגרה