עד גיל 21 תגיעו למאדים: תלמידי קרן רמון מגשימים חלום

יותר מאלף תלמידים מ-42 בתי ספר שונים מרחבי הארץ ציינו באירוע שיא את סיום התוכנית השנתית של לימודי החלל באירוע מיוחד ובמסגרתו עוצב מתחם BE ALL בתל אביב ברוח אווירת כוכב הלכת מאדים

Vlcsnap 2019 06 05 18h42m03s59
חולמים על דירת 3 חדרים במאדים? | צילום: צילום: Envato Elements

קרן רמון ו BE ALL, רשת מתחמי העבודה המשותפים, בבעלות איש העסקים והיזם נס שובל, הפכו את מתחם הכנסים במגדל אלון לכוכב הלכת מאדים הכולל תנאי שטח וטופוגרפיה קיצוניים במטרה לשמש מעבדה חיה לתלמידים ברחבי הארץ. במשך כיומיים שלמים כאלף תלמידי כיתות ח'-ט' הגיעו ליום מרוכז של מחקר, ניסיונות מדעיים והרפתקאות במשימה שתדמה התיישבות של בני אדם בכוכב לכת חדש. התלמידים התנסו במשימות מורכבות ומתקדמות שמתוכננות בימים אלה  ע"י צוותים של חוקרים ומהנדסים של נאס"א וסוכנויות חלל נוספות.

אסטרונאוטים המלווים את תכניות החלל של קרן רמון, שלחו סרטון, שהזניק את המשימות השונות של המשתתפים. "זו הפעם השנייה שאני משתתפת באירוע השיא, והשנה החוויה מוחשית ומאתגרת במיוחד, אני מאמינה שהתוצרים שלנו יכולים להביא להתיישבות אמיתית בעתיד הלא רחוק", סיפרה ליאל, תלמידת כיתה ט' בביה"ס קריית חינוך עכו. "היום למדנו להתפיל מים ולבנות זרוע רובוטית. זו חוויה שאני אזכור להרבה זמן", הוסיפה ליאל.

068b0df5 9e44 4b16 Ae83 689276
068b0df5 9e44 4b16 Ae83 689276
5a741f85 Bf2d 4eeb 9f9b F1a219
התלמידים מציגים מערכת הידרופונית שהכינו במסגרת האירוע | צילום: צילום: קרן רמון

משתתפי האירוע התמודדו עם משימות שונות; בניית זרועות רובוטיות, ניווט רכב חלל תוך התגברות על מכשולים ומצבי קצה כמו סופות חול ומחסור בדלק, משימת טיהור מים על ידי שימוש באמצעים כימיים, משימת הקמת מערכת הידרופונית לגידול ירקות בחלל ועוד. "הפרויקט הזה הוא סוג של זכייה לכל החיים. הזדמנות כזו לא ניתנת לכל נער ואני שמח שנפלה בחלקי הזכות להשתתף בו." סיפר ליאור, תלמיד כיתה ח' מבי"ס שחקים, נהריה.

Db5f411d 19be 4bbb Bcae Ecad08
תלמידי קרן רמון מיישבים את כוכב הלכת מאדים | צילום: צילום: קרן רמון

"האירוע הזה הוא דוגמא מדהימה לאיך שצריך להיראות חינוך במאה ה-21" אמר רן ליבנה, מנכ"ל קרן רמון." ילדים מכל רחבי הארץ פותרים אתגרים הנדסיים ומדעיים איתם מתמודדות סוכנויות חלל ברחבי העולם. הילדים בנו היום בזמן קצר מתקנים לטיהור מים ומתקנים הידרופוניים לגידול צמחים, וניתחו את הקרקע בכוכבי לכת אחרים".

7ce726b1 69aa 4b15 9b7c B1780e
התלמידים עורכים ניסויים | צילום: צילום: קרן רמון

עוד סיכם ליבנה "זו זכות גדולה להמשיך את מורשתם של אילן, אסף ורונה רמון ולראות את הברק בעיניהם של הילדים". מנכ"ל רשת BE ALL, עוזי סורקיס, הוסיף: " תחום החלל הוא ללא ספק אחד התחומים המתפתחים ביותר בארץ ובעולם, הראוי ליצירת שיתופי פעולה בין-מגזריים המסייעים לתנופת התחום. BE ALL חרטה על דגלה לקדם חדשנות פורצת דרך במתחמיה ועבור לקוחותיה.  האירוע שהתקיים במתחם הדגל של הרשת, במגדל אלון, הוא רק חלק קטן מהפעילות הרבה שאותה אנו מקדמים עם קרן רמון לטובת הדור הצעיר."