ראשי הרשויות לשר האוצר: "לא נעמוד בהוזלת הצהרונים"

אחרי ההכרזה החגיגית על התכנית לסבסוד הצהרונים, בעקבות מאבק ראשי רשויות פנו לשר האוצר במכתב בו הם מבהירים שהמתווה לא ישים כלכלית

כחודש וחצי לפני פתיחת שנת הלימודים ואחרי הכרזתו החגיגית של שר האוצר כחלון על מהפכת הצהרונים וסבסודם, בעקבות מאבק "תכנית חיסכון", מספר ראשי רשויות התאגדו והודיעו כי התכנית אינה ישימה וכי אין ביכולתם לעמוד בה כלכלית. "אנו תומכים בתכנית, ברציונל ובערך שהיא מייצרת לכלל ילדי ישראל ולמשפחותיהם בכל הארץ", ציינו ראשי הרשויות, אך הבהירו כי "לא הרעיון פורץ הדרך הוא שיוביל לשינוי המיוחל, אלא אופן יישומו בשטח". רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת במכתב ששיגרו לעבר השר כחלון, עם העתק למנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב, טוענים 15 ראשי רשויות, שנמנות דווקא על קבוצת המועצות החזקות בישראל - באשכול סוציו-אקונומי 7 ומעלה - כי הם אינם ערוכים למימון התכנית ודורשים לכנס ישיבה על מנת לדון בהשלכות של הרפורמה החדשה. "לצערנו, מתווה היישום של התוכנית, אשר גובש תוך שבועות ספורים, מאופיין בפשרות רבות מדי אשר מובילות לפגיעה ממשית באיכות הצהרון כמסגרת חינוכית מחד, ולנזק מידי לרשויות ובמיוחד רשויות בלמ"ס 6 ומעלה, אשר אינן ערוכות, חודשיים לפני פתיחת שנת הלימודים, להתמודד עם השינוי והשלכותיו", כתבו. על המכתב חתומים ראשי הרשויות ברחובות, הרצליה, רמת השרון, קדימה צורן, תל מונד, אזור, אבן יהודה, כפר יונה, אלפי מנשה, בית דגן, מזכרת בתיה, גבעת שמואל, קריית אונו, יהוד מונוסון וקריית טבעון. mg_figure src="https://13tv.co.il/wp-content/uploads/2017/07/koo-1.jpg" name="\''הרשויות אינן ערוכות\'' (חדשות 2)" desc="\''הרשויות אינן ערוכות\'' (חדשות 2) " credit="" ratio="1.63"] לטענת ראשי הרשויות, הפגיעה שתיגרם לאיכות הצהרון כמסגרת חינוכית תעלה על היתרונות של התכנית. "המערכת במתכונתה המוצעת מכוונת 'מחיר' ומקריבה כבתוך כך, את האחריות החינוכית ובטיחות ילדינו". לדבריהם, על-פי המצב הנוכחי בצהרונים, כל רכז מפקח על 20-25 מסגרות שונות. במכתב הם מזהירים כי התכנית החדשה תביא לכך שרכז בודד יהיה אחראי על לא פחות מ-80 מסגרות. לפי דוגמה נוספת שהם מציגים, בתכנית החדשה יוקצה מדריך יחיד לקבוצה של כ-25 ילדים, לעומת המצב כיום בו מדריך אחד אחראי על קבוצה של 15-18 ילדים. "דוגמאות אלה ועוד נוספות, משקפות מפתח כוח אדם לא אחראי", הם מסבירים. עוד טוענים ראשי הרשויות כי בשל חוסנם הכלכלי, הם נסמכו עד היום על ההכנסות העצמיות שלהם מגביית מיסים כדי לספק את מכלול השירותים בצהרונים, מבלי להסתמך על סיוע מצד המדינה. "עד כה מימנו רשויות רבות מתקציב הצהרונים את סבסוד הנזקקים בצהרונים, את הסייעות הרפואיות הצמודות לילדים אלרגיים ולילדי חינוך מיוחד משולבים ועוד. צמצום שירותים אלה פוגע בחוסן הקהילתי בישוב - בבחינת חסכון מכיס אחד והרעה בכיס שני". מה יכללו הצהרונים המסובסדים? בעקבות הודעת משרד האוצר, במשרד החינוך העתיד לפקח על יישום התוכנית חשפו לפני כשבועיים לראשונה את מרכיבי התוכנית. במסגרת הצהרונים יסופקו ארוחות חמות ואף יתקיימו חוגי העשרה לילדים. משרד החינוך פרסם קול קורא לרשויות המקומיות, להצטרף לתכנית החדשה במסגרתה החל מחודש ספטמבר 2017 יסובסדו לצהרונים. במסגרת התכנית שאושרה בין השאר בעקבות מעקב תוכנית חיסכון וזכתה לכינוי "תוכנית ניצנים", תסובסד הפעילות בשעות אחר הצהריים לתלמידים בגני הילדים הציבוריים ובכיתות א'-ב', בהתאם לימי הלימוד שנקבעו למוסד חינוכי, מתום יום הלימודים ועד השעה 16:00.
סבסוד בהתאם למקום המגורים (רויטרס)
סבסוד בהתאם למקום המגורים (רויטרס)
התכנית גובשה בשיתוף משרד האוצר והשלטון המקומי, ולצורך הפעלתה הקצה משרד החינוך 1.3 מיליארד. במסגרת סיבסוד הצהרונים, התלמידים יהנו מתוכניות העשרה באמצעות חוגים בתחומי האומנויות, הספורט, החינוך הסביבתי ומעורבות חברתית. בנוסף תסופק ארוחה חמה וכן יועברו תכנים הנוגעים לכישורי חיים ואורח חיים בריא. העלות הבסיסית של צהרון לילד עומדת על 650 לחודש. המשרד יסבסד את עיקר הסכום בהתאם לדירוג הסוציואקונומי של הרשות המקומית. כך, למשל, תלמיד מנתיבות יתוקצב ב-600 שקלים בחודש על ידי משרד החינוך, ולפיכך הוריו יתבקשו להוסיף 50 שקלים בחודש בלבד. ביישובים מבוססים יותר יפחת תקצוב משרד החינוך, באופן מדורג. בהקשר זה יש לציין כי היישובים בישראל מחולקים לאשכולות על פי מצב סוציואקונומי, כשבאשכולות הנמוכים, 1-3, לא משלמים כלל עבור צהרונים.