רפורמה במשרד הרישוי? עדיין לא

משרד התחבורה הבטיח לקדם רפורמה שתקצר את זמן ההמתנה בלשכות הרישוי ל-15 דקות - אלא שבביקור עם מצלמה נסתרת המצב נראה שונה

רפורמה במשרד הרישוי? לא ממש
רפורמה במשרד הרישוי? לא ממש | צילום: חדשות 2

במשרד התחבורה הבטיחו בחודש שעבר מהפכה בשירותי הרישוי, שאמורה הייתה לקצר באופן דרסטי את ההמתנה במשרדי הרישוי למענה למקסימום של רבע שעה - אולם המציאות בשטח שונה בתכלית: מאות המתינו גם הבוקר (שני) שעות ארוכות בתור, בעוד שפקידות מועטות מעניקות להם שירות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"יש רשימה בחוץ, אתה רושם את השם - אני פה שלוש שעות ויש לי עוד שעתיים לחכות", הסביר אחד הגברים שהגיעו למשרד הרישוי בבני ברק. אחר הוסיף: "הגעתי להחליף את אשתי, כי היא אמרה לי שהיא לא מסוגלת לעמוד בתור פה יותר. אין אפילו מקום לשבת". אישה שלישית הציגה את הפתק שהוציאה: "כרגע בתור מטופל מספר 230, ואני מספר 448. אין לי סיכוי לעמוד עד הסוף עם שלושה ילדים קטנים, והרשיומטים בכל הארץ לא עובדים".

רפורמה במשרד הרישוי? לא ממש
רפורמה במשרד הרישוי? לא ממש | צילום: חדשות 2

כצפוי, הממתינים החלו לזעום על ההמתנה הארוכה. "שיבוא לכאן שר התחבורה ויישב איתנו", דרש אחד. "שיעבור איתנו פעם אחת תור של חמש שעות בשביל חתימה אחת". אחד העובדים ניסה להרגיע ואמר: "אנחנו קודם כל רוצים לאבטח אתכם ולשמור על הביטחון שלכם, אז בבקשה - קצת סבלנות".

לאחר פניה לאחת משלוש הפקידות שהעניקו שירות למאות הממתינים, היא השיבה: "אני צריכה לתת לך מענה על למה יש הרבה אנשים? יש הנהלה, פנו אליהם". המנהלת עצמה תלתה את האשמה במשרד התחבורה: "תשאלו את שר התחבורה למה הוא לא מביא פקידות. זה לא נתון לשיקול דעתי בכלל, בכלל לא נתון לשיקול דעתי".

ההבטחה: "המהפכה הגדולה ביותר אי פעם"

במשרד התחבורה הציגו בחודש שעבר את הרפורמה במערך שירותי הרישוי, רפורמה שאמורה לצמצם באופן דרסטי את הצורך של האזרחים להגיע למשרדי הרישוי. במסגרת התכנית שהציג השר ישראל כץ, מרכזי הרישוי ברחבי הארץ יפעלו שעה נוספת בכל יום. בכל מרכז יהיה מענה פעם אחת בשבוע אחר הצהריים. באמצעות השירותים האינטרנטיים נוכל לשלם עבור רישיון רכב ורישיון נהיגה באינטרנט, ולהזמין תורים מראש למשרד הרישוי באפליקציית תורים.

מאות ממתינים - ורק שלוש פקידות
מאות ממתינים - ורק שלוש פקידות | צילום: חדשות 2

"מדובר במהפכה הגדולה ביותר שבוצעה אי פעם במשרדי הרישוי, שתיתן מענה אמיתי לציבור הנהגים הנזקקים לשירותי הרישוי", אמר אז כץ. "הרפורמה תייתר למרבית האזרחים את הצורך להגיע למשרדי הרישוי, תקצר את זמני ההמתנה באופן דרמטי ותחסוך לציבור זמן יקר וכסף רב".

גם מספר משרדי הרישוי ברחבי הארץ אמור לגדול במסגרת התכנית: 12 משרדי הרישוי המחוזיים והאזוריים יועתקו ממקומם למבנים חדישים ומרווחים יותר. עד לחגים הקרובים ייפתחו ארבעה משרדי רישוי חדשים בירושלים, בית שמש, אשדוד ונתניה. בחודשים הקרובים יפתחו 7 משרדי רישוי חדשים (במקום משרדי הרישוי הישנים) בירושלים (מחוזי), רמת גן, ברחובות או ראשון לציון, חיפה, כרמיאל וקריית שמונה. בחודש הבא ייפתח מחדש משרד הרישוי המשודרג בחולון, שעבר שיפוצים נרחבים שנועדו לשפר את השירות ותנאי הקבלה לציבור הנהגים.