"הוכיחו שהשמיים אינם הגבול": ראשי פרויקט בראשית ידליקו משואה

מוריס קאהן, נשיא SpaceIL, וכפיר דמרי, ממייסדי מיזם החללית הישראלית, ישיאו משואה בערב יום העצמאות ה-71. "פעולתם עוררה השראה; וידאו שיותר ממיליון תלמידים לא מפסיקים לחלום"

זמן צפייה: 00:20

שרת התרבות מירי רגב הודיעה היום (שני) למוריס קאהן, נשיא עמותת SpaceIL, ולכפיר דמרי, אחד משלושת מייסדי המיזם "בראשית", כי ישיאו משואה משותפת בטקס יום העצמאות ה-71 למדינת ישראל. זאת, בהתאם להמלצת הוועדה הציבורית לבחירת משיאי המשואות.

בנימוקיה ציינה הוועדה כי SpaceIL היא עמותה הפועלת זה כשמונה שנים על מנת לקדם את החינוך המדעי-טכנולוגי בישראל ולעודד את החדשנות הישראלית.
באפריל 2019 הגיע לשיאו הפרויקט המרכזי של העמותה, שיגור החללית הישראלית "בראשית" והנחתתה על הירח.

נשיא SpaceIL: לאור התמיכה - יוקם פרויקט בראשית 2

תקלה טכנית ומנוע שהפסיק לפעול: הסיבות להתרסקות "בראשית"

החללית בראשית לקראת נחיתה על הירח
החללית בראשית דקות לפני התרסקותה על הירח | צילום: חדשות 13

"פעולתה של 'בראשית' עוררה השראה בקרב ישראלים רבים והוכיחה לאנשי מדע, ממציאים והוגים ישראלים, שגם השמים אינם הגבול ושאין דבר העומד בפני הרצון", נמסר מהוועדה. "'בראשית' היתה במרחק נגיעה מהירח וצירפה את ישראל למועדון המצומצם של שבע מדינות שהצליחו להכניס חללית למסלול סביב הירח. הישגי צוות המנהלים של הפרויקט הצריכו הנדסה יצירתית, יזמות וניהול מחוץ לקופסא והם מהווים תעודת כבוד למדינת ישראל".

"קאהן ודמרי משתייכים לנבחרת החולמים הזוכים להגשים את חזונם", אמרה רגב. "מיזם 'בראשית', שהחל כחלום רחוק, הרקיע שחקים והגיע למרחק נגיעה מהירח. רוחם הכבירה לא נשברה, עת 'בראשית' לא הצליחה לנחות בשלמות על הירח. מרחק הנגיעה הקצר מהירח נתן להם רוח גבית נוספת לא להרפות ולהעז שוב".

מוריס קאהן ונתניהו בחדר הבקרה ביהוד
מוריס קאהן ונתניהו בחדר הבקרה ביהוד | צילום: תעשיה אווירית

בשבת פרסם קאהן סרטון שבו הודיע על כוונתו להקים את פרויקט "בראשית 2". זאת, יומיים בלבד לאחר ש"בראשית" נכשלה לנחות על הירח. בסרטון אמר קאהן כי "יש לי הודעה לעם ישראל: לאור התמיכה הרבה שקיבלתי מכל העולם על הפרויקט, החלטתי להוביל פרויקט חדש - 'בראשית 2'. את המשימה שאנחנו התחלנו אני מקווה שנשלים. המסר שלי לנוער הוא שאם בהתחלה משהו לא הולך, צריך לקום מחדש ולהשלים אותו - וזה משאני עושה".

מהתעשייה האווירית נמסר: "התעשייה האווירית היא מוקד ידע לאומי בתחומי החלל והלוויינות ומשמשת כבית החלל של מדינת ישראל. אנו גאים בתרומתנו להישגי החללית 'בראשית' שהגיעה למפתן הירח. נשמח להיות חלק ממשימות חלל נוספות בשיתוף SpaceIL ובהובלתו של מר מוריס קאהן".