עובדת התלוננה: האם בכיר ניצל מינית עובדות?

עובדת התלוננה כי מנהל בכיר בבתי הזיקוק ערך לה ריאיון עבודה בפאב - וניסה לנשק אותה. למרות שהמידע על הקשר האינטימי והסודי בין השניים הגיע ליועצת המשפטית לא נעשה דבר

החברה החלה בבדיקה

בתי הזיקוק נחשבים למפעל מצליח, מקום עבודה מועדף ובטוח. וכדי להתקבל צריך לעבור דרך סינון קפדני, בדיקות וראיונות עבודה. אחת העובדות חושפת כעת כי מנהל בכיר בחברה בחר לערוך לה בשנה שעברה את הריאיון דווקא בפאב בעיר התחתית בחיפה ובשעת לילה מאוחרת. בעקבות דבריה בחברה בודקים האם המנהל הבכיר ניצל מינית עובדות: שופטת בדימוס מונתה על מנת לבדוק את הטענות, ועובדות נוספות ככל הנראה יזומנו לעדות. הבכיר בתגובה מכחיש את הטענות כלפיו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מדובר במנהל בכיר מאוד שהצטרף לחברה בעשור האחרון. "סימסתי למספר שלו 'היי מה שלומך, קיבלתי את הטלפון שלך מחבר משותף כדי שנתאם פגישה'", מספרת העובדת. "לא עוברות שתי דקות ואני מקבלת תשובה 'כן בטח, מתי מתאים לך 7 או 9 בערב בפאב למטה ליד הנמל, אני אאסוף אותך". לרגע חשבתי שלא קראתי נכון, בערב? בפאב? אחרי התלבטות החלטתי שאני הולכת".

העובדת התכוננה לריאיון מקצועי אבל גילתה שהריאיון הפך לשיחה אישית על תחביבים וזוגיות - ובסוף הערב המנהל הבכיר גם הסיע אותה לביתה. "בדרך חזרה הרכב סטה מהדרך, הוא המשיך לדבר כאילו זה נורא טבעי לשבת איתי ברכב בחושך מול הנוף...", משחזרת העובדת. "הוא אמר לי 'בואי הנה', תפס לי את הראש וקירב אליו. כל מה שהצלחתי לומר זה לא לא.. בלילה הוא שלח הודעות וכתב שרק רצה לנשק אותי ולא הבין ממה התביישתי".

מתחם בתי הזיקוק בחיפה, ארכיון (חן ליאופולד / פלאש 90)
מתחם בתי הזיקוק בחיפה, ארכיון (חן ליאופולד / פלאש 90)

"דברים כאלה צריך למגר"

שבועיים לאחר אותה פגישה היא כבר התקבלה לעבודה תוך הבטחה שתקודם בקרוב מאוד: המנהל הבכיר דאג לשמור על קשר שהפך לאישי, אינטימי וסודי. בהמשך העובדת סיפרה לחבריה והמידע בנושא הגיע גם ליועצת המשפטית, שלדברי העובדת לא עשתה דבר. העובדת, שלא קיבלה מענה לפנייתה, נשברה בסוף השנה שעברה ועזבה: מאז המנהל המשיך לעבוד כרגיל וחבריו להנהלה אולי שתקו או טייחו אולי לא רצו לדעת. לאחרונה קיבל המנכ"ל פנייה בנושא החל לברר, אבל גם כעת היועצת המשפטית ואחרים לא ממהרים לשתף אותו בידוע להם.

אבנר מיימון, מנכ"ל בז"ן, אמר לחדשות כי מתנהלת בנושא בדיקה: "אני לא נותן לנושא הזה לרדת בשום פנים ואופן. דברים כאלה צריך למגר חד משמעית".

בבתי הזיקוק מעריכים שלא מדובר במקרה יחיד: מנהלים בחברה מעריכים שיזומנו לעדות עובדות נוספות. הסברה היא שמנהל בכיר ומבוגר השתמש בכח שלו, ביחסי המרות כדי לנצל עובדות צעירות, הכל כנראה בסיוע קשר שתיקה, של מנהלים אחרים.

עו''ד תמי אולמן, ארכיון (חדשות 2)
עו''ד תמי אולמן, ארכיון (חדשות 2)

מחברת בתי הזיקוק נמסר בתגובה: "החברה קיבלה במהלך סוף השבוע מסרון אנונימי, ממנו עולה לכאורה כי עובד בכיר הטריד מינית עובדת, שפרשה בינתיים מעבודתה בחברה. החברה פעלה באופן מיידי לטפל בנושא בהתאם לדין, ובמסגרת זו מינתה שופטת בדימוס של בית הדין לעבודה, לצורך בירור מלא של התלונה והגשת מסקנות והמלצות בהקדם האפשרי. על פי הוראות הדין אין החברה רשאית למסור בשלב זה מידע הנוגע לתוכן התלונה, שמות המעורבים ופרטים הנוגעים להליך הבירור. החברה רואה חשיבות רבה בשמירה על סביבת עבודה בטוחה ומכבדת, ותפעל בעניינים אלה בהתאם למלוא חובותיה על פי דין".

עו"ד תמי אולמן, המייצגת את הבכיר, מסרה: "המנהל מכחיש את המעשים המיוחסים לו מכל וכל. מדובר בקנוניה שנועדה לפגוע בו. בבוא העת נמסור את גרסתינו לגורמים המוסמכים"