מחקר קבע: חשיפה למסכים פוגעת בכישורי הכתיבה, המתמטיקה והשפה

חצי שנה חלפה מאז ההמלצה להגביל לילדים את זמן הצפייה, וכעת ממחקר רחב היקף עולה כי בילוי ממושך מול משחקי מחשב מוביל לביצועים נמוכים. "לפעמים זה משפיע עליי בחיים החברתיים"

זמן צפייה: 02:41
חצי שנה חלפה מאז ההמלצה הדרמטית של ארגון הבריאות העולמי להגביל ואף למנוע חשיפה של ילדים קטנים למסכים. למרות זאת, ילדים וילדות רבים מעבירים זמן ממושך במשחקי מחשב ובצפייה בטלוויזיה. כעת, מתפרסם מחקר רחב היקף המבסס את ההמלצה. המחקר, שנערך באוניברסיטת חאומה שבספרד, סקר כמאה אלף ילדים בשנים האחרונות ובדק את ההשפעות הלימודיות של הצפייה הממושכת במסכים שונים. ממצאי המחקר גילו כי בילוי של זמן רב במשחקי וידאו עלול להוביל לביצועים נמוכים יותר במבחנים ושצפייה ממושכת בטלוויזיה יכולה לפגוע בכישורי המתמטיקה והשפה שלהם. כתבות נוספות בחדשות 13: חשד: גבר רצח את אשתו סמוך לירושלים – וניסה להתאבד חשש בכחול לבן: ליברמן יציע שנתניהו יכהן ראשון ברוטציה בצעד חסר תקדים: טראמפ קרא לסין ואוקראינה לחקור את ג'ו ביידן
פעוטה משחקת במחשב
פעוטה משחקת במחשב | צילום: חדשות 13
אסף ליאון, תלמיד כיתה ו', עושה שימוש נרחב במשחקי מחשב ובמסכים: "אני מתחיל ישר כשאני מגיע אחרי בית הספר ועד שהולכים לישון. זה קצת מפריע. אני לא מצליח להתרכז. לפעמים זה משפיע עליי בחיים החברתיים". "יש הרבה מאוד מחקרים שמראים שחשיפה מוגברת למסכים, בעיקר משחקים, יוצרת בעיות בהתפתחות האמוציונלית, כתוצאה מכך גם בהתפתחות החברותית, גם בנושא ההתפתחות הקוגנטיבית", אמר פרופסור יאיר עמיחי-המבורגר מהמרכז הבינתחומי הרצליה. כאמור, רק לפני כמה חודשים פרסם ארגון הבריאות העולמי הנחיות חדשות לגבי שימוש במסכים בקרב ילדים. המלצת ארגון הבריאות העולמי בנוגע לילדים עד גיל שנה הייתה לא לעשות שימוש כלל במסכים. לילדים עד גיל ארבע - שעה לכל היותר. לילדים הבוגרים, ההמלצות מדברות על מספר מדוד של שעות, וכוללות בחינה של התכנים.