בעיות התנהגותיות וקוצר ראייה: השפעת הצפייה במסכים על ילדים

על פי מחקר אמריקני, ישנם הבדלים בין מוחות של ילדים המבלים שעות רבות מול הטלפון, לבין אלה שלא. כמו כן, מחקר אחר ניבא כי עד שנת 2050 מחצית מהאוכלוסייה תסבול מבעיות ראייה

זמן צפייה: 07:30

מכורים למסך: אין כמעט הורה שלא מייסר את עצמו בדילמה כמה שעות מסך לאפשר לילד ביום, וסובל מהמלחמה איתו כדי שהוא יסכים בסופו של דבר להניח את המכשיר בצד. אך האם יש באמת צורך להגביל את זמן המסך לילדים? יותר ויותר מחקרים בשנים האחרונות מזהירים מהקשר שבין צפייה בטלפונים סלולריים לבין בעיות בריאותיות והתנהגותיות.

מחקר חדש שנערך בקנדה מוכיח כי צפייה במסכים גורמת לפגיעה בראייתם של הילדים – 6% מהילדים בני שש עד שמונה סובלים מקוצר ראייה, כאשר המספר הזה עולה דרמטית ל-30% בקרב ילדים בני 13-11. ארגון הבריאות העולמי מזהיר כי אם הדור הצעיר לא יתנתק קצת מהמסכים, עד שנת 2050 מחצית מהאוכלוסייה עלולה לסבול מקוצר ראייה.

צילום: החדשות 13

ממחקר נוסף שנערך בארצות הברית, המחקר המקיף ביותר שנעשה אי פעם על מוחם של ילדים, מעלה ממצא מדאיג – יש הבדלים בין מוחות של ילדים שמשתמשים שעות ארוכות בטלפונים, בטאבלטים ובמשחקי וידאו, לבין אלה שלא. ההבדלים הם לא התנהגותיים, אלא פיזיים ממש - יותר מ-11 אלף ילדים נבדקו במשך עשור, והוכח כי זמן המסך משפיע על המבנה הפיזי של מוחם של ילדים, כמו גם על ההתפתחות הרגשית ובריאות נפש.

על פי נתון נוסף, ישנה ההערכה שיותר מ-70% מההורים שמחליטים לתת לילדיהם לשחק ולצפות בטאבלט עושים זאת כדי לזכות ברגע של שקט. "מסכים הם ממגנטים את הילדים והם נותנים גירוי להרבה מאוד חושים בו זמנית", אמרה ד"ר ציפי הורוביץ קראוס, ראש המרכז לדימות מוחי בילדים בטכניון, "מצאנו שילדים בני שמונה עוד 12, שבילו זמן ארוך יותר על מסכים, הראו קישוריות נמוכה ברמה התפקודית בין אזורים שקשורים לעיבוד ראייתי לבין אזורים שקשורים לשפה וליכולות חשיבה גבוהות".

ד"ר דימיטרי כריסטקיס, מחבר הנחיות איגוד הרופאים האמריקני לצפייה במסך לילדים:" מה שאנחנו יכולים לומר על תינוקות שמשחקים באייפד, זה שהם לא מיישמים את מה שהם לומדים מהאייפד בעולם האמיתי. כלומר, אם תיתן לילד יישומון בו הוא משחק בלגו וירטואלי, ועושה מהן מגדל ואז נתיח מולו קוביות אמיתיות, הוא יתחיל מאפס. הם לא מעבירים את הידע משני ממדים לשלושה ממדים".

צילום: החדשות 13

איגוד רופאי הילדים של ארצות הברית פרסם הנחיות ברורות להורים: למנוע לחלוטין חשיפה למסכים מפעוטות עד גיל 18 חודשים, חוץ משיחות וידאו. להגביל את הצפייה לחצי שעה עד שעה מגיל 18 חודשים עד שנתיים כאשר הצפייה צריכה להיות תחת פיקוח של מבוגר. יש להגביל את הצפייה במסך לשעה אחת ביום לבני שנתיים עד חמש, ואין הגבלה מפורטת לבני חמש ומעלה.

יש לציין, כי תכנים שמותאמים לגילו של הילד דווקא יכולים לסייע לו, ביותר היתר ברכישת אוצר מילים ופיתוח הדימיון. כמו כן, ישנם מחקרים שמרגיעים לגבי המתבגרים – חוקרים מאוניברסיטת אוקספורד בחנו מידע שאספו על יותר מ-300 אלף נערים והורים בארה"ב ובריטניה, והגיעו למסקנה כי הזמן שבו הילדים מבלים מול המסכים כמעט אינו משפיע על רווחתם.