החלה כריית מנהרת הרכבת הקלה בתל אביב

כשנה וחצי לאחר שהחלו העבודות על הקו האדום של הרכבת הקלה בגוש דן, החלו היום מכונות הענק לכרות את מנהרות הקו

עבודות הרכבת

בתום ציפיה ארוכה וארבעה חודשים לפני המועד המתוכנן, החלה הבוקר (ראשון) כריית מנהרות הקו האדום של הרכבת הקלה בתל אביב וגוש דן. כשנה וחצי אחרי תחילת העבודות, המכונות העצומות שיבצעו את העבודה החלו לפעול בעומק של 30 מטרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כריית המנהרות תתבצע באמצעות שמונה מכונות ענק (TBM) שיכרו בצמדים את החלק התת קרקעי של הקו, העובר בתחומי הערים בני ברק רמת גן ותל אביב. מדובר בקטע באורך של כ-12 קילומטרים. הבוקר נתן שר התחבורה ישראל כץ את האות להפעלה מכונת ה-TBM הראשונה שתחפור בעומק של 30 מטרים מתחת לקרקע.

[brightcove_iframe video_id='20mosko_vtr2_n20170127_v1' autoplay='0' credit='' kid='' duration='1929'']

המכונה תעבור מתחת לדרך איילון ותמשיך לעבר תחנות הרכבת התת קרקעיות של הקו האדום בתל אביב המוקמות בימים אלה: ארלוזורוב, שאול המלך, יהודית וקרליבך.

שר התחבורה ציין כי פרויקט הרכבת הקלה בתל אביב צפוי לשנות מן היסוד את המציאות התחבורתית בגוש דן. "העבודות להקמת הרכבת נמצאות כיום בעיצומן", אמר השר. "חזון הרכבת הקלה במטרופולין תל אביב שרבים הטילו ספק לגביו, הופך היום למציאות".

שמונת מכונות ה-TBM שיחפרו את מנהרות הקו האדום הן באורך של 115 מטרים כל אחת, ובקוטר של כ-7.5 מטרים. משקלה של כל מכונה מגיע לכ-900 טון. 20 פועלים ומהנדסים מחברת הכרייה הסינית CRTG נמצאים בתוך המכונה בכל רגע נתון. קצב ההתקדמות של כל מכונה מגיע ל-10 מטרים ליום.

לכל מכונת כרייה צמוד מסוע המפנה את העפר המוצא מתוך המנהרה אחורה. המכונה גם מרכיבה באמצעות מערכת רובוטית הידראולית את טבעות הבטון של דיפון המנהרה. הכרייה תתבצע בעומק האדמה מבלי לגרום לרעידות או להפרעות על פני השטח.