תושב תל אביב נדהם לגלות: "אומרים שאני מחבל"

זיאד אבו אל-הווא, צעיר ערבי-ישראלי המתגורר בתל אביב, גילה כי הודעות שקריות מופצות עם תמונתו בטענה כי הוא מחבל והשב"כ מנסה לעצור אותו

אבו אל-הווא. "אני לא הולך לעבודה"

לפני שנה וחצי נאלץ זיאד (זיזו) אבו אל-הווא, ערבי-ישראלי המתגורר כבר שנים בתל אביב, להתמודד עם גילויי גזענות בבניין בו התגורר בהודעה שהפכה לוויראלית - וכעת זה קורה לו שוב: לאחרונה קיבל הודעות מחבריו שדיווחו לו על הודעה שרצה ברשת בליווי תמונתו, הקוראת לציבור לתפוס אותו - שכן הוא מחבל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אבו אל-הווא, בן 29, התפלא לקרוא בהודעה, שלפי המפיצים מקורה לא פחות מבשב"כ, כי יש להסגירו למשטרה ואף להיעזר לצורך כך בנשק. "הייתי בשוק, אני לא הולך היום לעבודה ומקווה שהכל יירגע", סיפר זיזו בשיחה עם חדשות 2 Online. "כל הזמן אני מקבל הודעות נאצה לפלאפון האישי שלי: מאחלים לי מוות כי אני ערבי, כי אני הומו, כי אני פעיל חברתי - אנשים חושבים שאני צריך להיות אסיר תודה כפליים שאני לא גר בעזה, איפה שהיו רוצחים אותי".

הקבוצה בה עלתה ההודעה נגד אבו אל-הווא לראשונה נוצרה באפליקציית המסרים המידיים טלגרם, וחברים בה אלפי משתמשים. מי שמפעיל את הקבוצה קורא לחברים בה לשלוח לו הודעות נגד ערבים, והוא יפרסם אותן בשמו. את ההודעה נגד אבו אל-הווא כבר הספיק למחוק, אולם המשיך לשתף את כל התגובות בעקבותיה.

ההודעה שהופצה בטלגרם
ההודעה שהופצה בטלגרם

"זה מלחיץ אותי, קשה לי לחשוב שיש בן אדם כזה נוראי בעולם הזה, שייקח תמונה של מישהו שלא עשה כלום וימשיך להפיץ את זה הלאה - וכולם ישתפו כי הם חושבים שזו אחריותם, בלי לבדוק בכלל אם זה נכון", מודה אבו אל-הווא. הוא פנה מיד למשטרה להגיש תלונה, וזו העבירה את פנייתו למחלקת הונאות סייבר.

התקרית הזכירה לו את אותה פגישת דיירים שהתרחשה באוקטובר 2015, בעיצומו של גל הדקירות, אותה כינסה אחת השכנות "כדי לבדוק אם אני ערבי טוב", לדבריו. בעקבות אותה פרשה התארגנה הפגנה ספונטנית לתמיכה באבו אל-הווא, שהוא בין היתר פעיל למען זכויות להט"בים וזכויות ערבים בארץ.

לפניות לכתבת: avivitm@ch2news.co.il