בשני: שיגור הננו לוויין הישראלי הראשון שיבצע ניסויים רפואיים

אם הכל ילך כשורה, הלוויין תוצרת כחול לבן ששיגורו נדחה בשל תנאי מזג אוויר לא מתאימים, צפוי לעשות היסטוריה ויהיה בדרכו לחלל - שם יבצע ארבעה ניסויים. "ישפיעו על איכות החיים על כדוה"א"

זמן צפייה: 02:48
קצת יותר משנה אחרי ההישג וההתרסקות של החללית "בראשית" על הירח, ישראל חוזרת למרוץ לחלל עם ננו לויין שעתיד לעשות היסטוריה, ויהיה הראשון מתוצרת כחול לבן שיבצע ניסויים רפואיים מחוץ לכדור הארץ. השיגור, שכבר הספיק להידחות בשל מזג אוויר לא מתאים, מתוכנן ליום שני הקרוב. אם הכול ילך כשורה, בשבוע הקרוב הוא יהיה בדרכו לחלל. אבי בלסברגר, מנהל סוכנות החלל במשרד המדע והטכנולוגיה, ציין כי "הוא מחבר חלל ורפואה, חלל וכימיה, שזה מה שמראה שהחלל הוא לא רק לחקור כוכבים אלא זה משרת אותנו כאן, על כדור הארץ, בנושאים רבים". זהו שיתוף פעולה של סוכנות החלל הישראלית ומשרד המדע עם המקבילה מאיטליה וחברת "ספייס פארמה" שיכלול ארבעה ניסויים. יזהר שי, שר המדע והטכנולוגיה, ציין כי "הניסויים האלה בחלל יאפשרו דברים שאי אפשר לעשות על כדור הארץ, והם הוכחה ליכולות המרשימות מאוד של המדענים הישראלים והאיטלקים". הננו-לוויין קצת יותר קטן מקרטון חלב, ובתוכו ערכות לביצוע ארבעה ניסויים. אחד מהם יבדוק את העמידות של חיידקים לאנטיביוטיקה בחלל במצב שבו אין כוח משיכה.
ננו לויין
ננו לויין | צילום: חדשות 13
פרופ' אוהד גל-מור, ראש המעבדה לחקר מחלות זיהומיות במרכז הרפואי שיבא, סיפר: "נשגר על גבי הלוויין שתי תרביות של חיידקים, וברגע שאנחנו מערבבים את שתי התרביות האלה, החיידק שמכיל את אותו מקטע קטן של די-אן-איי שעליו יש הגנים לעמידות לאנטיביוטיקה יתחיל להעביר את הדי-אן-איי הזה לחיידק מקבל ואנחנו נוכל באמצעים טכניים שונים לעקוב אחרי המהירות ואחרי התהליך הזה ולהשוות אותו לאותם תהליכים בדיוק שמתקיימים על פני כדור הארץ". הניסויים האחרים של הטכניון ושל האוניברסיטה העברית יחקרו בין היתר גם מניעת הזדקנות, כשיבחנו איך מתרחש בחלל קיפול של די-אן-איי. יוסי ימין, מייסד ומנכ"ל ספייס פארמה, ציין כי "מדובר על מערכת שמשלבת בתוכה הרבה מאוד חיישנים זעירים שנשלטים מכדור הארץ, מהטלפונים והמחשבים של החוקרים, שלמעשה ישפיעו על איכות החיים של העם האיטלקי והישראלי פה, על כדור הארץ". השיגור מגינאה הצרפתית תוכנן להתבצע בלילה שבין חמישי לשישי, אבל בשל תנאי מזג האוויר כבר הספיק להידחות. עכשיו, כל שנותר הוא לחכות.