יהודה פוליקר לקראת הדלקת המשואה: "רגיל לשיר, לא לדבר"

הזמר השתתף במפגש משיאי משואות בהר הרצל, סיפר על אביו שורד השואה, ועל האלבום "אפר ואבק" שביטא את קול בני הדור השני. "אצטרך לדבר בשירה כדי לא לגמגם"

זמן צפייה: 02:22

היוצר יהודה פוליקר השתתף הבוקר (ראשון) במפגש משיאי המשואות בהר הרצל. במהלכו אמר בהתרגשות: "אני לא רגיל לדבר, אני רגיל לשיר. זה מה שאני מציע להרבה מגמגמים - כששרים זה לא קורה", וכן סיפר על אביו: "אני נולדתי וספגתי את הסיפורים שלו לאורך הילדות שלי, זה טמוע בי. למזלי יכולתי בתוך כל הפלונטר הזה להוציא את השסתום מעצמי, ולחבר הרבה אנשים מהדור השני שלא דיברו".

"כשהוא השתחרר מהמחנות בסוף המלחמה והבין שנשאר לבד, הייתה לו האופציה - היו לו כמה חברים שהציעו לו להצטרף אליהם לאמריקה. הוא אמר: 'לא, אני נוסע להקים מדינה, ושם זה לא יקרה שוב. לא עוד'", הוסיף פוליקר. עוד התייחס בדבריו לשותפו ביצירת האלבום "אפר ואבק" ואמר: "עשינו את זה יחד, יעקב גלעד ואני. אני חייב לציין אותו". לסיכום אמר פוליקר: "אני מאוד נרגש ומקווה כשאדליק משואה, אצטרך לדבר בשירה כדי שאני לא אגמגם".

לכתבות נוספות בנושא:

"האימא של עפולה";: סיפורה של אם אומנה ל-52 ילדים שתשיא משואה

מנהיג הקהילה היהודית בפיטסבורג ישיא משואה: "מייצג אנושיות"

רופאה עם שיתוק מוחין נבחרה להשיא משואה:"התגברה על כל מגבלה"

יהודה פוליקר ומירי רגב
יהודה פוליקר ומירי רגב | צילום: משרד התרבות והספורט

במפגש שבו סיפרו המשתתפים מדוע זכו בכבוד ועבור מי ישיאו את משואתם, אמר אל"מ שי סימן טוב: "המשואה היא לא אישית שלי, אני מייצג עשרות אלפי חיילים, חיילות, לוחמים ולוחמות". הבמאי אבי נשר הוסיף: "כשנולדו ילדיי, הדבר החשוב לי ביותר מלבד בריאותם היה שהם יגורו בארץ". מארי נחמיאס, ניצולת שואה אמרה כי היא "מברכת קודם כל את כל עם ישראל. שיעלו כמו השמש שצפה על המים".

"אני מגיל 15 נושאת את דגל ישראל על מדי הכדורסל שלי, ומייצגת את המדינה כספורטאית", סיפרה מורן סמואל, שחקנית כדורסל, "אני משתדלת לגרום לילדים, לבני נוער ולחברה כולה להצליח לראות אחד את השני ואת מה שיש לנו להביא כמדינה".

גם שלוש האימהות שבניהן נחטפו ונרצחו לפני חמש שנים השתתפו באירוע. איריס יפרח ציינה: "זה העם שלנו שהרוח נושבת בתוכו מן הלב החוצה, וזה מה שמחזיק אותנו כעם". רחלי פרנקל הוסיפה: "הבתים שלנו היו מלאים ביהודים מכל סוג אבל גם בדרוזים, צ'רקסים, בדואים ומארונים – אנשים. הגיעו אנשים הגונים שאמרו - 'לא משאירים בנאדם ברגע קשה לבד'".