ירון לונדון מתנצל: "הסתבכתי בלשוני והתנסחתי שלא כראוי"

לאחר שעורר סערה נוספת, המגיש חזר בו מדבריו כי "הערבים הם פראי אדם", וטען כי התכוון להתנהגות החברות הערביות במדינות השכנות: "מדבריי ניתן היה לשמוע הכללה". כאן: "מקבלים את ההתנצלות"

זמן צפייה: 02:20

מגיש הטלוויזיה הוותיק ירון לונדון התנצל היום (שלישי) על דבריו לפיהם "ערבים הם פראי אדם", ומסר: "הסתבכתי בלשוני, התנסחתי שלא כראוי והבנתתי כי יש סיבה לעלבונם של הצופים הערבים. אני מתנצל על כך". מערוץ "כאן" נמסר בתגובה: "אנו מקבלים את ההתנצלות. אין בשידור הציבורי מקום להתבטאויות מסוג זה". הדברים נאמרו, כזכור, בתוכנית "גאולה ולונדון".

עוד הוסיף לונדון ואמר: "אסביר את כוונת דבריי - הדיון סב על הסיבה שבגללה התעניינו יוצרי הסדרה 'הנערים' בגורלו של הקורבן הערבי מוחמד אבו חדר ובאישיותם של רוצחיו היהודים, יותר מאשר ברוצחיהם של הנערים מגוש עציון. את היחס השונה לרוצחים משני העמים הסברתי בכך שיהודים תופסים את הערבים כפראי אדם רצחניים".

ירון לונדון
ירון לונדון | צילום: חדשות 13

לכתבות נוספות בחדשות 13:

ירון לונדון הודה בשידור: נגעתי בחזה של אישה זרה במעלית

ירון לונדון בתגובה לסערה שעורר: "זו לא הייתה תקיפה מינית"

ירון לונדון עורר סערה: "ערבים הם פראי אדם"

"התבוננות בסביבתנו הגיאוגרפית, כך אמרתי, מאששת את התפיסה הזאת. כמובן שבאומרי 'הערבים' לא התכוונתי לפרט הערבי, אלא להתנהגותן של החברות הערביות במדינות השכנות. מקביעה זו אין בדעתי לחזור, אך אני מודה כי מדבריי שנאמרו בלהט הדיון ניתן היה לשמוע הכללה גורפת. על כך אני מתנצל מעומק הלב ומבהיר כי חלילה לי מלחשוב כי הערבים הם פראי אדם", הוסיף לונדון.

כאמור, הדברים נאמרו אתמול במסגרת דיון על הסדרה "הנערים", שעלתה בארץ בשיתוף פעולה בין "קשת" ו-HBO לפני שבועיים. הסדרה עוסקת ברצח נער פלסטיני המבוצע כתגובה לחטיפה ולרצח של הנערים יעקב נפתלי פרנקל, גיל-עד שער, ואייל יפרח. עד כה שודרו שלושה פרקים ועוררו סערה, שהתעצמה עם פוסט שכתב בטוויטר בנו של ראש הממשלה יאיר נתניהו, שבו טען כי הסדרה היא ביזיון ופיגוע הסברתי, לדבריו, שביצעה חברת "קשת" לישראל.

ירון לונדון
ירון לונדון | צילום: עדי אורני

תוך כדי הדיון, שהתקיים עם הפובליציסטית והסופרת גלית דיסטל-אטבריאן ועיתונאי "הארץ" גדעון לוי, טען ירון לונדון כי רצח הוא חלק אינטגרלי בתרבות הערבית. לדבריו, הערבים "לא שונאים רק יהודים, הם רוצחים את עצמם בראש ובראשונה. הבט ימינה, שמאלה, קדמה מזרחה ומערבה – ערבים טובחים בערבים".

בעקבות דברים של לוי התייחס לונדון גם לפלסטינים: "אני מדבר על התרבות הערבית, והפלסטינים אינם אחרים, זאת התרבות". לדבריו, "זה לא מעניין כי זה קורה כל הזמן. אבל כשיהודי רוצח ערבי אנחנו שואלים את עצמנו אם אנחנו מפלצות, וכשיהודי בארץ רוצח ילד ערבי אני מתבייש".

מ"כאן 11" נמסר בתגובה: "מדובר באמירה אומללה של פרובוקטור עול ימים ולא של אושיית תרבות. מצפים ממר לונדון להתנצל על האמירה עד מחר בחצות היום".

בסערה הקודמת שעורר, הודה לונדון בשידור חי כי נגע בחזה של אישה זרה במעלית. "פעם נכנסתי למעלית והייתה שם אישה, עורכת דין, והיינו לבד", סיפר אז לונדון. "תוך כדי הנסיעה היא נגעה לי בבטן ואמרה לי 'לונדון, מה זה?', אז אני הנחתי את היד על השד שלה ואמרתי לה: 'גם זה כבר לא מה שהיה'". יום למחרת הגיב לונדון לסערה שעורר, וטען כי זו לא הייתה תקיפה מינית. "במקרה הזה לא היה לשד שום משמעות מינית, תפקיד השד מותנה במבט הגברי", אמר בזמנו. "להתנהגותי לא הייתה שום משמעות. זאת לא הייתה תקיפה מינית. כך הייתי עושה גם לגבר".

יו״ר העבודה-גשר עמיר פרץ התייחס להתבטאותו של לונדון: "זו חציית גבול. מדובר בהתבטאות אומללה וחסרת אחריות שלא צריכה להימצא בשיח הציבורי ובוודאי לא במרקע. עליו להתנצל". עוד מסר פרץ: "מקומה של גזענות מחוץ למרקע, מחוץ לשיח ומחוץ לחיינו. צר לי שירון לונדון מגבה את הרוח הגזענית שמגיעה מבלפור"