"לכי הביתה": עימות ברחבת הכותל ברקע תפילות ראש חודש • תיעוד

לקראת תפילות ראש חודש כסלו הגיעu חברות "נשות הכותל" לאתר, כשבמקביל הגיעו רבים על מנת למנוע זאת מהן. המשטרה פועלת במקום למניעת עימותים. הנשיא קרא לח''כים שלא להגיע למקום היום

זמן צפייה: 02:47

לקראת תפילות ראש חודש כסלו הגיעו הבוקר (שישי) נשים מארגון נשות הכותל, הפועל למען חופש פולחן לנשים, להתפלל ברחבת הכותל המערבי. אלא שבמקביל אליהן הגיעו גם רבים כדי למנוע זאת מהן. כניסת נשות הכותל לרחבה עברה בלי עימותים פיזיים, עם קריאות גנאי בלבד. ביציאתן התפתחו עימותים שכללו דחיפות של הנשים וקריאות "לכי הביתה" מהציבור שהגיע. כוחות משטרה רבים פועלים במקום כדי למנוע עימותים נוספים.

כבר אתמול ביקש הנשיא יצחק בוז'י הרצוג מחברי הכנסת ויו''ר ועדת החוקה, גלעד קריב, המשמש גם כרב מהתנועה הרפורמית, וחבר הכנסת אלון טל שלא להגיע היום לכותל על מנת לתמוך בנשים.

הנשיא הודיע לקריב כי הנחה במקביל את מנכ״ל בית הנשיא אייל שויקי לפתוח בשבוע הבא בשיחות עם כל הגורמים הנוגעים בנושא התפילה ברחבת הכותל במטרה לשמוע את עמדותיהם ולנסות ולאתר פתרונות אפשריים למשבר. חברי הכנסת קריב וטל נענו לפנייה.

נשות הכותל ברחבת הכותל
נשות הכותל ברחבת הכותל

״האפשרות שנבחרי ציבור יתעמתו ברחבה של שריד בית המקדש, המקום הקדוש ביותר ליהדות והמקום שאליו נשואות עיני כל היהודים בעולם מעוררת אצלי חלחלה עמוקה, במיוחד כשאנו זוכרים כיצד הסתיים העימות במקום זה לפני כאלפיים שנה. שונאי ישראל רק מייחלים לתמונות מסוג זה ואני קורא לכולם לנהוג באיפוק ובכבוד הדדי בתקווה למצוא נתיבות שלום בעמינו", הוסיף הנשיא.

[brightcove_iframe video_id='news-domestic-articles-part-2111050847' autoplay='0' credit='' desc='עימות ברחבת הכותל' poster='' kid='1_cvvryta6' duration='137']

חבר הכנסת ויו''ר תנועת ש''ס, אריה דרעי, צייץ אתמול בחשבון הטוויטר שלו: "מחר, יום שישי, ראש חודש כסלו, בשעה 7 בבוקר, אני ועשרות חברי כנסת נגיע להתפלל בכותל המערבי שריד בית מקדשנו. אני קורא לכל מי שקדושת הכותל חשובה לו להגיע ולהתפלל עמנו, כדי שחלילה המקום הקדוש לא יחולל".

ארגון נשות הכותל הוא ארגון נשים שהוקם בסוף שנות השמונים על מנת לאפשר חופש תפילה לנשים בכותל המערבי. לאורך השנים, חוו נשות הכותל התנגדות רבה, בעיקר מהציבור האורתודוקסי, עקב שימושן בטליתות, תפילין וקריאתן בספרי תורה. מנגד, זוכות נשות הכותל לתמיכה רבה מהציבור הרפורמי והקונסרבטיבי.