מכות וברך על הראש: אלימות שוטרים בהפגנה על מות הנער • תיעוד

בצילומים מהמחאה שנערכה בירושלים בעקבות מותו של אהוביה סנדק ניתן לראות את אנשי כוחות הביטחון מכים את אחד המוחים ובמקרה אחר מבצעים מעצר אלים. 26 מפגינים נעצרו, מתוכם 12 קטינים

זמן צפייה: 00:07

26 מפגינים, מתוכם 12 קטינים, נעצרו אמש (שבת) בהפגנה בירושלים על מות נער הגבעות, אהוביה סנדק. בצילומים מהמחאה נראית אלימות קשה של שוטרים כלפי המפגינים, כאשר במקרה אחד שוטר מכה בחוזקה אדם אחר, ובמקרה אחר אחד מאנשי כוחות הביטחון מבצע מעצר כאשר ברכו לוחצת על ראשו של המוחה.

[brightcove_iframe video_id='news-domestic-articles-part-201227907' autoplay='0' credit='' desc='מעצר מפגין עם ברך על ראשו' poster='' kid='1_o2oullxt' kid='1_o2oullxt' duration=''']

מהמשטרה נמסר כי המפגינים יידו אבנים לעבר כוחות הביטחון. ההפגנות נערכו שני מוקדים - בצומת המטה הארצי של המשטרה, ובכניסה לעיר. ההפגנה המרכזית התקיימה באזור המטה הארצי, שם נחסמה תנועת הרכבות וצירי תנועה רבים למשך שעות ארוכות. בצומת הכניסה לעיר נחסם הכביש במהלך הלילה לדקות קצרות.

בשבוע שעבר נהרג סנדק מההתנחלות בת עין וארבעה נערים נוספים נפצעו בתאונת דרכים בבנימין. התאונה התרחשה בעקבות מרדף שניהלו בלשי ימ"ר, במהלכו הרכב של הצעירים איבד שליטה וסטה מהדרך והתהפך. הפצועים טענו כי ניידת המשטרה פגעה בהם בעוצמה.

אהוביה סנדק בן 16 שנהרג במהלך מרדף משטרתי סמוך לכוכב השחר
אהוביה סנדק בן 16 שנהרג במהלך מרדף משטרתי סמוך לכוכב השחר | צילום: באדיבות המשפחה

כתוצאה מכך, ארבעה מנוסעי הרכב פונו לבית החולים הדסה הר הצופים שבירושלים, מהם שניים במצב קל עד בינוני ושניים נוספים במצב קל עם חבלות בראש ובגפיים. על פי עדויות מזירת התאונה, הפצועים פונו בעודם אזוקים, וזאת למרות פציעותיהם.

על פי דיווח שהתקבל במוקד המשטרה, חמשת נערי הגבהות יידו אבנים מרכבם לעבר רכב פלסטיני בצומת מכמש. צוות בלשים שהיה בדרכו ובסמוך למקום, זיהה את הרכב שיידה אבנים והורה לו לעצור. בעקבות כך, נהג הרכב פתח בנסיעה פרועה על הכביש וניסה להימלט מהמקום, בזמן שרכב הבילוש נסע בעקבותיו. בהמשך, רכבם של הנערים התהפך, מה שהוביל למותו של אחד מהם ולפציעתם של השאר.

אחד השוטרים, שהיה מעורב בתאונה שבה נהרג נער הגבעות, סיפר בחקירתו במח"ש כי במהלך המרדף, המכונית שבה נסעו הנערים זיגזגה ולא נתנה לניידת המשטרה לעקוף. לטענת השוטר, "הוא לא נתן לנו לעקוף, והוריד אותנו לשוליים כדי שלא נוכל לעקוף אותו. בשלב מסוים עקפנו אותו, וחסמנו אותו. הרכב שלהם נכנס בצד הרכב שלנו - והתהפך".