אסון נחל צפית: הרב פרץ צפוי לתמוך בהקמת ועדת בדיקה חיצונית

פרסום ראשון: שר החינוך עתיד לתמוך בהקמת ועדה לבירור המחדלים שהובילו לאסון, בדומה להבטחת רה"מ. זאת, בניגוד לבנט - שסירב לאמץ את מסקנות הדוח שמתח ביקורת חריפה על התנהלות משרד החינוך

זמן צפייה: 01:02

פרסום ראשון: שר החינוך, הרב רפי פרץ, צפוי לתמוך בהקמת ועדת בדיקה חיצונית, כפי שהתחייב ראש הממשלה בנימין נתניהו, לאסון השיטפון בנחל צפית שבו נספו תשע נערות ונער אחד, תלמידי המכינה הקדם-צבאית "בני ציון" שבתל אביב. זאת, בניגוד לעמדתו של שר החינוך הקודם נפתלי בנט, וברקע המגעים בין השניים לריצה משותפת בבחירות הקרובות.

בשבוע הבא צפוי להיפגש פרץ עם הורי הנספים, ולמסור להם כי בכוונתו לאמץ את מסקנות ועדת אהרונישקי של מועצת המכינות, שמתחה ביקורת חריפה על משרד החינוך וטיפולו במקרה. יש לציין כי פרץ שימש בזמן האסון כראש מכינת "עצם" שבמושב נווה.

לכתבות נוספות בנושא: 

אסון השיטפון: מכינת בני ציון צפויה להודיע על סגירתה לצמיתות

"טבע האדם הרג את ילדינו": עצרת לציון שנה לאסון השיטפון

 הרוגי האסון השיטפון בערבה
הרוגי האסון השיטפון בערבה | צילום: החדשות 13

כזכור, לפני כחודשיים פורסם כי מכינת "בני ציון" קיבלה החלטה לסגור לצמיתות את המוסד החינוכי, אך נתקלה בקשיים ממשרד החינוך ומגורמים נוספים. עוד נודע כי "בני ציון" שוקלת להקים ארגון בוגרים כדי ליצור הנצחה כלשהי לבן ציון שעל שמו נקראת המכינה - ולנערות ולנער שנהרגו באסון.

בחודש מאי אף הודיעה שירה אטינג, שמונתה למנכ"לית העמותה ולראש המכינה, על עזיבתה. אטינג נכנסה לתפקיד ביוני אשתקד לאחר שהמנכ"ל הקודם התפטר בעקבות האסון. עם כניסתה לתפקיד, הודיעה כי אין בכוונתה לפתוח מחדש את המכינה בשנת הלימודים הקרובה, אלא רק בשנת 2019.

 אירוע לזכר הרוגי אסון השיטפון בערבה
אירוע לזכר הרוגי אסון השיטפון בערבה | צילום: קרן שלו

עם מלוא שנה לאסון, מלשכת ראש הממשלה נמסר כי "עם כינונה של הממשלה החדשה יקודמו ההליכים להקמת ועדת בדיקה". להורים השכולים היו שתי דרישות – הראשונה הייתה לא לפתוח את המכינה, בקשה שהתקבלה. השנייה הייתה דרישה כלפי ראש הממשלה, שיקים ועדת בדיקה. נתניהו הבטיח, אך בעקבות הקדמת הבחירות הנושא נדחה.

ההורים השכולים מסרו בתגובה להודעת הפרקליטות כי "זהו יום עצוב ונורא לכולנו. בדיוק אתמול ציינו עשרה חודשים לאסון הנורא בו איבדנו את עשרת ילדינו. החלטת הפרקליטות להגיש כתבי אישום בכפוף לשימוע בגין הריגה מדברת בעד עצמה ועל הכשלים והמחדלים האיומים שהביאו לאסון".

"עצם ההחלטה להאשים בעבירת הריגה מעידה על עוצמתו של המחדל הנורא. כל עונש שיושת על האחראים לא ישיב את ילדינו. אנחנו נעקוב מקרוב אחר ההליך הפלילי ונצפה להבטחת ראש הממשלה להקמת ועדה ציבורית לבחינת פעילות המכינות ובטיחות התנהלותן. נמשיך להילחם על כך שאסון כזה לא יחזור עוד לעולם".

 זירת האסון בנחל צפית
זירת האסון בנחל צפית | צילום: כבאות והצלה נגב

מכתב החשדות ששלחה הפרקליטות, עולה כי הטיול המקורי תוכנן תחילה לנחל צאלים, אך בשל סגירת המסלול, ברדיצ'ב החליט לשנות את הטיול לנחל תמר ונחל צפית, למרות כל ההתרעות על שיטפונות באזור. כמו כן, צוין כי ההחלטה של המדריך התקבלה למרות שהוא מעולם לא טייל בנחלים אלו קודם לכן, לא הכיר את המסלול ומבלי שהוא או אף אחד מהמטיילים ערך הכנה כלשהי לטיול בהם.

זמן קצר לפני שהקבוצה נכנסה לתוך ערוץ נחל צפית, ברדיצ'ב קיבל התרעה ממוקדת לפיה החל לרדת גשם באזור הניקוז של הנחל, אך במקום להפסיק את הטיול הוא הנחה את החניכים להמשיך בכניסה לנחל. כאהן, שידע על שינויי המסלול ועל ההתרעות הממוקדות, "לא עשה מאומה כדי להפסיק את הטיול".