נוסע ברכבת שפגעה במכלי גז: "צעדנו שעה על המסילה ב-12 בלילה"

בתיעוד מהאירוע שבו רכבת הוכנסה למסלול שבו בוצעו עבודות תשתית, ניתן לראות את הנוסעים יורדים מכלי התחבורה - והולכים על הפסים באמצע הלילה: "שמענו פיצוץ - אף אחד לא פינה אותנו"

זמן צפייה: 00:40

כמעט אסון ברכבת: בתיעוד מהתקרית שאירעה הלילה (שני), שבה רכבת הוכנסה בשוגג למסלול שבו בוצעו עבודות תשתית ופגעה במכלי גז, ניתן לראות את הנוסעים ששהו באותה העת על כלי התחבורה יורדים מהרכבת - וצועדים ברגל באמצע הלילה.

אחד הנוסעים שהיו ברכבת סיפר: "שמענו פיצוץ. אף אחד לא פינה אותנו. רק אחרי כמה דקות, נוסעת מהקרון קמה לבדוק מה קורה וראתה שהדלת לא נעולה". לדבריו, "התבקשנו ללכת עצמאית, ללא שמירה או פקח, במשך שעה על אבני מסילות הרכבת באמצע הלילה, אחרי חצות, עד שהגענו לתחנת כפר סבא. כמה מאיתנו מעדו בדרך מהאבנים או מתכות. הנסיעות ברכבת נהפכו כבר לסכנת חיים. אולי מישהו ברכבת עכשיו יתעורר?".

תיעוד מהרכבת שפגעה במכלי גז
תיעוד מהרכבת שפגעה במכלי גז | צילום: החדשות 13

כאמור, רכבת שיצאה אמש בסמוך לחצות מתחנת נורדאו בכפר סבא, ובה 25 נוסעים, הוכנסה למסילה שעליה בוצעו עבודות תשתית – ופגעה במכלי גז ששימשו לריתוך. כתוצאה מכך המכלים החלו לדלוף, אך לא התפוצצו. כך עולה מסיכום פנימי של "רכבת ישראל".

מהסיכום עולה כי שני עובדים ששהו במקום פונו במהירות על ידי משגיחי הבטיחות ולא נפגעו מהרכבת, אך נפצעו כתוצאה מהפינוי המזורז ופונו לבית חולים. אחד מהם נחבל ברגלו. עוד עולה כי איש מהנוסעים לא נפגע והם הוחזרו לתחנת כפר סבא נורדאו, שם חיכו להם מוניות שהוזמנו במיוחד לתחנה. מנגד, הפקח שסרק את הרכבת בתום האירוע בניסיון לשלול הימצאות נוסעים נוספים, פונה לבית חולים לאחר ששאף גז. נוסף על כך, כתוצאה מהפגיעה נקרעו צינורות האוויר בתא הנהג.

הנזק שנגרם לקטר כתוצאה מפגיעה במכלי גז
הנזק שנגרם לקטר כתוצאה מפגיעה במכלי גז | צילום: חדשות 13

ברכבת ישראל הוציאו מייל לעובדים, בו נכתב כי מדובר ב"אירוע בטיחות חמור": "אמש התרחש אירוע בטיחות חמור של כניסת רכבת נוסעים למסילה תפוסה בה התקיימו עבודות תשתית", נכתב. "עירנותם של תופס ומשגיח המסילה, כמו גם של מוות העובדים, היא שמנעה אסון גדול. לאור חומרת האירוע הנחה המנכ"ל בפועל על הפסקת כלל העבודות התפעוליות למשך שעה - למעט רכבות הנוסעים - לטובת קיום שיחות בנושא בטיחות בכלל והאירוע החמור בפרט. כמו כן הנחה המנכ"ל על הקמת ועדת בדיקה בראשותו של חוקר התאונות הראשי בחברה".

מבדיקה ראשונית עולה כי האירוע נגרם לאחר שאחד העובדים במקום הכניס את הרכבת למסילה בה בוצעו העבודות במקום לעצור את תנועת הרכבות במסילה - נוהל המתרחש באופן שגרתי. משלא עשה את הנדרש, הרכבת נכנסה היישר למקום העבודות במקום לנסוע על מסילה פתוחה ותקינה.

לזירת האירוע הגיעו חוקר תאונות ומנהלים בכירים בחברה, שהחלו לאסוף ממצאים אשר יועברו לוועדה אותה מינה הבוקר מנכ"ל הרכבת. נוסף על כך, הועברה הנחייה להשאיר את התחנות בקו פתוחות ומאוישות באנשי ביטחון. עוד הנחה המנכ"ל על קיום כנסי בטיחות בימים הקרובים לשם רענון הנחיות הבטיחות.

מרכבת ישראל נמסר: "חברת הרכבת רואה את האירוע בחומרה, תחקור אותו לעומק ותסיק ממנו את המסקנות הנדרשות".