מצב חירום במגזר הערבי: "המשטרה ביצעה רצח"

בתום ישיבה מיוחדת הכריזו חברי ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל על מצב חירום בעקבות המהומות בכפר קאסם, בהן נהרג צעיר בן 21, וקראו לצאת להפגנות

ניידת שהוצתה בכפר קאסם

זעם במגזר הערבי הבוקר (שלישי) בעקבות העימותים האלימים בין כוחות המשטרה ומפגינים בכפר קאסם במהלך הלילה, במהלכם נורה למוות, מוחמד טהא, צעיר בן 21. חברי ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל התכנסו במהלך הלילה והכריזו על מצב חירום. בנוסף הטילו את האשמה לאירועים על הממשלה וטענו כי "מדובר ברצח של המשטרה".

ניידת שהוצתה בכפר קאסם
ניידת שהוצתה בכפר קאסם

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לאחר התקרית בכפר קאסם הגיעו חברי הוועדה ליישוב והתכנסו לישיבה מיוחדת. בסיומה הוכרז יום אבל במגזר. "נתניהו, ארדן ואלשיך נושאים באחריות הן להרג האזרח בכפר קאסם, והן לאוזלת היד בטיפול בפשע המאורגן בחברה הערבית", הצהירו בתום הישיבה.

בנוסף הוחלט לקיים מחר שביתה כללית בכל החברה הערבית ולערוך הפגנות בצמתים בשעה 17:00. יחד עם זאת, הפגנה ארצית תיערך בכפר קאסם בשבת הקרובה.

חברי ועדת המעקב בכפר קאסם
חברי ועדת המעקב בכפר קאסם

"אנחנו מבקשים מהחיילים והשוטרים שיפסיקו ליצור פרובוקציות לאחר שנהרג שאהיד בכפר קאסם", אמר הלילה ח"כ איימן עודה מהרשימה המשותפת. "זהו במפורשות פשע. המשטרה מתייחסת לערבים כאויבים ולא כתושבים".

גם ח"כ אחמד טיבי הטיל אחריות על המשטרה ועל בעיית האכיפה במגזר הערבי. "רוב מעשי הפשיעה ביישובים הערביים, לרבות בכפר קאסם, לא מפוענחים", ציין טיבי. "זה גורם לזעם, לתסכול ולהרגשת אבדן הביטחון. הדרישה היא שהמשטרה תפעל בכל היישובים הערביים לאיסוף הנשק ולעצור את הפושעים שתהיה הרתעה לבאות".

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן התייחס לעימותים ואמר כי המשטרה פתחה בחקירה מקיפה כדי לבדוק את נסיבות האירוע. "אם זו טענה של ירי בסכנת חיים - היא תיבדק", הבהיר ארדן בריאיון לגלצ. "הכול התחיל מכך שפורעי החוק צרו על השוטרים ותקפו אותם בזמן המעצר של מי שהיה דרוש לחקירה, ואז התחילו שם פעולות אלימות של הצתת ניידות".

ההרוג בעימותים מוחמד טהא
ההרוג בעימותים מוחמד טהא

ארדן אף הכחיש שאלימות של המשטרה במהלך המעצר גרמה להתפתחות העימותים ושיבח את ראש העיר שקרא להרגיע את הרוחות. "המשטרה טוענת משהו אחר לחלוטין. בכל מקרה, שום פעולה לא מצדיקה אלימות נגד שוטרים ושריפת ניידות", הדגיש השר. "לא מכיר מדינה שבה פוליטיקאים מחווים את דעתם ובהתאם לזה מגבים שריפת ניידות, זו מדיניות באנרכיה לא במדינת חוק ובמדינה דמוקרטית".

מנגד, ראש עיריית כפר קאסם עאדל בדיר טוען כי המאבטח שירה בצעיר רצח אותו. "תושב נרצח בדם קר על ידי מאבטח", אמר בדיר בריאיון לרדיו "גלי ישראל". "הוא נרצח לא נהרג. המאבטח לא חש בסכנת חיים".

ח''כים מהרשימה המשותפת בכפר קאסם
ח''כים מהרשימה המשותפת בכפר קאסם

המהומות החלו אמש סמוך לשעה 23:30 לאחר שכוח משטרה עיכב תושב צעיר בכניסה לעיר לבדיקת רישיונות. בדיקה של השוטרים העלתה כי הצעיר, מוחמד סלים טאהא בן 21, דרוש חקירה ועל כן ביקש הכוח לעצור אותו, אך הוא התנגד למעצר והחל לתקוף את השוטרים. תוך זמן קצר הצטרפו אל הצעיר כחמישים איש שניסו לחלץ אותו מידי השוטרים. הכוח המשטרתי הצליח להשתלט על החשוד תוך שהמתפרעים החלו ליידות לעברם אבנים.

תיעוד מאירועי האלימות בכפר קאסם
תיעוד מאירועי האלימות בכפר קאסם

המשטרה: "התפרעות שלוחת הרסן של פורעי חוק"

השוטרים עיכבו לחקירה את אחד המתפרעים ויצאו מהעיר לאחר שעצרו את שני החשודים. בתגובה למעצר, החלו להתאסף מאות מתפרעים בכניסה לעיר וסביב נקודת המשטרה בבניין העירייה בה שהו באותה עת שוטר ומאבטחים. המתפרעים החלו ליידות אבנים לעברם והציתו שלוש ניידות משטרה. מהמשטרה נמסר כי אחד המאבטחים שהיה במקום חש בסכנת חיים ופתח באש לעבר המפגינים, וכתוצאה מהירי נפגע ככל הנראה הצעיר שמותו נקבע בבית החולים.

במשך דקות ארוכות התפרעו מאות צעירים שניסו לפגוע בנקודת המשטרה בזמן שחלקם רעולי פנים. כוח משטרה בפיקוד מפקד המרחב נכנס לעיר, הגיע לנקודת המשטרה ופיזר את המתפרעים בעזרת אמצעים לפיזור הפגנות. "היה סגר מוחלט בעיר והרגשה כמו במלחמה", סיפר תושב העיר. "המשטרה היא זאת שהחלה לירות לעבר האנשים".

במהלך הלילה קיים המפכ"ל רב ניצב רוני אלשיך הערכת מצב עם פיקוד מחוז מרכז של המשטרה ולאחר מכן קיים פגישה עם ראש העירייה ועם חברי כנסת ערבים שהגיעו למקום. גורמים שונים בעיריית כפר קאסם ניסו להרגיע את המפגינים אך ללא הצלחה. גם במסגדים קראו לתושבים לחזור לבתיהם בזמן שנקודת המשטרה הייתה תחת מתקפה. חלק מהמפגינים טוענים כי למרות טענות המשטרה, השוטרים הם אלה שגרמו למהומות.

מהמשטרה נמסר בתגובה כי "משטרת ישראל רואה בחומרה את ההתפרעות שלוחת הרסן של פורעי חוק, ומודיעה כי ימוצה הדין עמם".