גורמים במשטרה: שב"כ הציע לקיים את צעדת הדגלים במתחם הכותל

לפי מקורות משטרתיים, המפכ"ל הזהיר את רה"מ מחיכוך בין המשתתפים בתהלוכה לתושבי אזור שער שכם והרובע המוסלמי. בשב"כ וצה"ל חוששים מהסלמה בעקבות האירוע. הקבינט יתכנס הערב כדי לדון בנושא

זמן צפייה: 07:37

גורמים במשטרה מסרו היום (שלישי) לחדשות 13, כי שב"כ הציע כי מצעד הדגלים השנה ייערך במתחם הכותל בלבד. זאת, מחשש לחיכוך בין המשתתפים בתהלוכה לבין תושבי אזור שער שכם והרובע המוסלמי, שיכול להביא להסלמה. "הדבר החשוב ביותר הוא שאסור לתת לגורמים קיצוניים להבעיר את השטח״, אמרו הגורמים. הקבינט הביטחוני צפוי להתכנס הערב ב- 17:30 כדי לדון בנושא.

נוסף על כך, המפכ"ל קובי שבתאי, הזהיר את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מפני הסכנות שבביצוע המצעד ביום חמישי הקרוב בתוואי הנוכחי. לפי הערכות, חסרים למשטרה לפחות 5,000 שוטרים כדי לתפעל את האירוע במסלולו הנוכחי ולפיכך היא אינה יכולה לעמוד בביצוע שלו.

לכתבות נוספות בחדשות 13 >>

"פוחדת שיפגעו בילדים שלי": ח"כ עידית סילמן שוברת שתיקה

תחבורה בשבת וזכות וטו לכל צד: ההסכמים הקואליציוניים נחשפים

צה"ל: הקצין שמת בכלא ביצע במודע פעולות שפגעו בביטחון המדינה

מצעד, דגלים, ירושלים, קובי שבתאי
מצעד הדגלים, מפכ''ל המשטרה רב ניצב יעקב שבתאי | צילום: רויטרס, דוברות המשטרה

מארגני מצעד הדגלים טענו אתמול כי מפכ"ל שבתאי הודיע להם שהאירוע שתוכנן ליום חמישי - לא יכול להתקיים במתווה הנוכחי שלו. מטעם המשטרה נמסר כי "מועד ומתווה הצעדה יתואמו בין הגורמים הרלוונטים ולאחר שאלו יסוכמו בין הצדדים, משטרת ישראל תעביר את המלצתה לדרג המדיני בהתאם. כפי שהובהר, במתווה הנוכחי ובתאריך שהוצג, האירוע אינו מאושר. אם יוחלט על ידי המארגנים לשנות את המתווה או מועד הצעדה, הנושא ייבחן כמקובל".

כזכור, מיד לאחר שהוחלט לקיים את האירוע עלה החשש מפני הסלמה ביטחונית - ולא מעט גורמים במערכת אכיפת החוק קראו לבטלו. אחד מהם היה שר הביטחון בני גנץ, שהודיע בשבת כי בכוונתו לדרוש "לא לקיים את המצעד במתווה שיצריך מאמץ ביטחוני על מנת לא לפגוע בסדר הציבורי ובתהליכים המדיניים".

המצעד הצליח להרגיז גם את חמאס, שם הזהירו מפני קיומו במזרח ירושלים. "אנו קוראים לתושבי האזור הערביים לבוא בהמוניהם למסגד אל-אקצא כדי לשמור עליו מפני טומאת הציונים", אמר דובר הארגון, שאף קרא לערביי ישראל להסלים את המאבק כדי שבירושלים יבינו כי "ההגנה על מזרח העיר ועל מסגד אל-אקצא לא פסקה".