ועד עובדי הרכבת להנהלה: "עצרו הפרסום המכפיש או שנתבע דיבה"

ועד העובדים דרש "להפסיק הפרסומים השקריים לפיהם תנועת הרכבות הופסקה עקב מתן הנחייה 'להתחלות'". הנהלת הרכבת: "ההתנצלות היחידה שנדרשת היא רק כלפי ציבור הנוסעים שסובלים מההתעמרות"

 רכבת ישראל
רכבת ישראל | צילום: החדשות 13

ועד עובדי הרכבת פנה הבוקר (שלישי) להנהלה במכתב התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים, בעקבות הודעתם כי ועד העובדים גרם להפסקת תנועת הרכבות ביום שישי האחרון. זאת, באמצעות הנחייה שניתנה לעובדים "להתחלות", ולא להתייצב למשמרות.

במכתב נאמר כי ההנהלה חזרה על "הפרסום המכפיש" בתקשורת וברשתות החברתיות, דבר שמהווה "פגיעה קשה בוועד העובדים". עוד נטען כי רק שני עובדים היו חולים באותו היום. זאת בניגוד לדברי ההנהלה שהודיעה כי בשל העובדה כי שמונה פקדים, מחצית ממנהלי התנועה בחברה, הודיעו על מחלה - תנועת הרכבות תיעצר לחלוטין.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס אתמול למשבר ברכבת והודיע כי יקים צוות שימנע השבתת שירותים חיוניים. "הרכבת צריכה לנסוע, אנחנו הנחנו פסי רכבת ואין שום הצדקה לכך שקומץ אנשים ישביתו את הרכבות למיליוני אזרחי ישראל ולחיילים, זה לא יהיה", הוסיף נתניהו.

כתבות נוספות בנושא

כץ: "אדרעי ואנשי ועד עובדי הרכבת חצו את כל הקווים האדומים"

יו"ר ועד עובדי הרכבת: "ההנהלה עושה עלינו עליהום"

נתניהו על המשבר ברכבת: אקים צוות שימנע השבתת שירותים חיוניים

רכבת ישראל
רכבת ישראל | צילום: ללא קרדיט

יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד הגיב לדברי ראש הממשלה, ואמר כי "הכוונה לכרסם בזכות השביתה ולהחליש את ציבור העובדים, מערערת את יסודות הדמוקרטיה ותפגע בכל אזרחי ישראל. כל מי שינסה להעמיד במבחן את עוצמתה של העבודה המאורגנת, יגלה מהר מאוד את גודל הטעות שלו. פנינו לשלום ולשיתוף פעולה למען חיזוק מעמד העובדים ושיפור השירות לאזרח, אך מי שינסה לנצל את זה, ייענה ביד קשה".

ביום ראשון, האשים שר התחבורה ישראל כץ בריאיון ל"לפני החדשות" את יו"ר ועד העובדים בהשבתת פעילות הרכבת. לדבריו, אין ספק שגילה אדרעי היא האחראית, על אף שהכחישה שמדובר במהלך יזום שלה. "הם כבר תקופה ממושכת, חודשים, פועלים בעיצומים ובשביתות, בפגיעה בנוסעים וביכולת של הרכבת להתארגן נוכח ההתרחבות הגדולה", אמר כץ. "ביום שישי האחרון גילה אדרעי וחבריה בוועד חצו את כל הקווים האדומים".

מוקדם יותר באותו היום, הודיע השר כץ כי בכוונתו להעלות בישיבת הממשלה את בקשתו לכלול חקיקת חוק שיאסור על שביתות בשירותים חיוניים לציבור בהסכמים הקואליציוניים. כאמור, ביום שישי נרשמו שיבושים בתנועת הרכבות. בהנהלת הרכבת הודיעו כי בשל העובדה ששמונה פקדים הודיעו על מחלה ולא התייצבו לעבודה, תנועת הרכבות תיעצר לחלוטין.

נתניהו ורכבת ישראל
נתניהו ורכבת ישראל | צילום: רויטרס

הנהלת הרכבת מסרה בתגובה לדרישת הוועד להתנצלות בפני העובדים, כי "ההתנצלות היחידה הנדרשת היא רק כלפי ציבור הנוסעים, אשר סובל שבועות ארוכים מהתעמרות של ועד העובדים בראשות גילה אדרעי, שבוחרת לפעול באמצעים פיראטיים ולא חוקיים. כך היה לפני חודשיים, כאשר הבריאו נהגי הקטר באורח פלא לאחר התערבות יו"ר ההסתדרות, כך היה לפני חודש, כשראשי ועד העובדים התפרצו בפראות לרשת החירום, ועצרו תנועתן של מאות רכבות בכל הארץ, וכך היה ביום שישי האחרון, כאשר עובדי הפיקוד החלימו בדרך נס עם התערבות ההסתדרות. אנו מצפים מראשות הועד ומההסתדרות להפסיק את ההשבתות הפיראטיות, להסיר את הצעדים הארגוניים הפוגעים בנוסעים, ולחזור למשא ומתן ממוקד בתום לב".