"תגליות מצמררות": תליוני "שמע ישראל" נחשפו בחפירות ארכיאולוגיות בסוביבור

שלושה פריטים, שעליהם מופיעה דמותו של משה האוחז בלוחות הברית, ובצידם השני התפילה, התגלו באזורי ההתפשטות שלפני הכניסה לתאי הגזים במחנה ההשמדה הנאצי בפולין, ובסמוך לאחד הקברים ההמוניים. "חוט המקשר בין יהודים לאורך הדורות"

תליון "שמע ישראל" שהתגלה בקבר האחים במחנה ההשמדה סביבור
תליון "שמע ישראל" שהתגלה בקבר האחים במחנה ההשמדה סביבור | צילום: יורם חיימי, רשות העתיקות

רשות העתיקות הודיעה הבוקר (חמישי) כי תליוני "שמע ישראל" נחשפו בחפירות ארכיאולוגיות במחנה ההשמדה בסוביבור שבפולין. התליונים התגלו באזורי ההתפשטות שלפני הכניסה לתאי הגזים, ובסמוך לאחד הקברים ההמוניים.

שלושה תליונים, שעליהם מופיעה דמותו של משה האוחז בלוחות הברית, ובצידם השני תפילת "שמע ישראל", נחשפו בחפירות ארכיאולוגיות המנוהלות בעשור האחרון במחנה ההשמדה. מראה התליונים, העשויים מתכת, שונה זה מזה, ונראה כי הם צוירו בעבודת יד. מחקר שהתבצע בשנה האחרונה העלה כי מקורם היה במזרח אירופה - בלבוב שבאוקראינה, בפולין ובצ'כיה.

תליון ''שמע ישראל'' שהתגלה בצריף התפשטות הנשים במחנה ההשמדה סוביבור
תליון ''שמע ישראל'' שהתגלה בצריף התפשטות הנשים במחנה ההשמדה סוביבור | צילום: רשות העתיקות

"בסיפור צובט הלב הזה של התליונים, רב הנסתר על הגלוי", אומר יורם חיימי, מנהל החפירה מרשות העתיקות, שקורא לציבור שיודע פרטים נוספים על התליונים לשתף את המידע. "אנחנו מזהים פה מן דפוס, אולי אופנה שהיתה מקובלת בקרב הקהילה היהודית במזרח אירופה - תליונים שמצד אחד שלהם מופיעה קריאת שמע ומהצד השני, מופיעים משה ולוחות הברית, אבל לא ידועה לנו סיבת החיבור המסויים הזה", אומר חיימי.

דמות משה ולוחות הברית על תליון שנמצא בצריף ההתפשטות במחנה ההשמדה סוביבור
דמות משה ולוחות הברית על תליון שנמצא בצריף ההתפשטות במחנה ההשמדה סוביבור | צילום: רשות העתיקות

"האם תליונים שכאלה חולקו בבית הכנסת ע"י הקהילה היהודית? האם הם יוצרו ע"י צורפים בהזמנה פרטית? המחקר עדיין מתנהל, ואנחנו מזמינים את הציבור להוסיף לנו מהידע שברשותו", הוסיף חיימי.

תליון אחד מבין השלושה, נחשף בחפירות ארכיאולוגיות שחשפו את צריף התפשטות הנשים, לפני כניסתן לתאי הגזים: מרצפת הצריף נפלו עשרות תכשיטי נשים וסיכות שיער, ובהן גם התליון. תליון נוסף, בו מופיעים על לוחות הברית מספרים בכתב לטיני, התגלה ברחבת ההתפשטות במחנה II. תליון שלישי, ממנו השתמר רק הצד של קריאת שמע, נחשף בסמוך לאחד מקברי האחים.

דמות משה ולוחות הברית על תליון שנמצא בצריף ההתפשטות במחנה ההשמדה סוביבור
דמות משה ולוחות הברית על תליון שנמצא בצריף ההתפשטות במחנה ההשמדה סוביבור | צילום: רשות העתיקות

לדברי אלי אסקוזידו, מנהל רשות העתיקות, "התגליות המצמררות, האישיות והאנושיות, חושפות בפנינו את החוט המקשר בין יהודים לאורך הדורות – למעשה, זהו חבל עבות בן אלפי שנים, של תפילה ואמונה. החשיפה המרגשת מזכירה לנו, שוב, את חשיבות הישיבה במדינה משלנו, ואת חובתנו לחשוף את העבר, להכיר אותו וללמוד ממנו".