נכדת שמיר תוקפת: "עיריית ת"א לא מצאה לנכון להנציח את סבי"

בפוסט שפרסמה בפייסבוק, כתבה מיכל דיאמנט כי הובטח לה שבי"ס חדש שיקום ייקרא על שמו, אך גילתה שנקרא לבסוף "תיכון שמעון פרס". עיריית ת"א: "מעולם לא חווינו ניסיון להכתיב מדיניות הנצחה"

 עיריית תל אביב
עיריית תל אביב | צילום: חדשות עשר

מיכל דיאמנט, נכדתו של ראש הממשלה לשעבר יצחק שמיר, פרסמה הערב (שלישי) פוסט בעמוד הפייסבוק שלה, שבו טענה כי עיריית תל אביב הבטיחה להנציח את שם סבה באמצעות בית ספר חדש שהוקם בעיר, אך גילתה שהשם שנבחר הוא "תיכון שמעון פרס". "שבע שנים חלפו מאז נפטר סבא שלי, שנה חלפה מאז הפוסט הכואב שלי בנוגע לכך שהעיר שבה התגורר רוב חייו, תל אביב, עוד לא מצאה לנכון להנציח אותו".

בפוסט סיפרה כי כשהוצע לה ולמשפחתה להנציח את סבה ולקרוא לבית הספר התיכון החדש, מסרה כי "אחת העוזרות של ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, אמרה לי שלא פנו אליי משום שהתגלעו קשיים מול רשת 'עמל' שבית הספר משתייך לה", ושנאמר לה כי קיימת הצעה חלופית.

לכתבות נוספות בחדשות 13:

סקר חדשות 13: כחול לבן עוקפת את הליכוד; ימינה נחלשת

ניצול שואה פרץ בבכי בשל גירוש עובדת זרה וילדיה: "פשע מלחמה"

ניסוי הארנקים הגדול: מהם הגורמים שמשפיעים על השבת ארנק שאבד?

ההצעה החלופית, כאמור, היא שינוי שמו של רחוב שלבים הנמצא בדרום העיר. דיאמנט כתבה: "הודעתי לאשת הקשר מהעירייה שרי מנהלת האגף לטקס אירועים והנצחה, שאני צריכה לבדוק עם משפחתי וכך אכן עשינו. נסענו למקום, פתחנו מפות, התייעצנו עם אנשים שמכירים היטב את העיר. בסופו של דבר, הגענו למסקנה שמדובר ברחוב שאינו ראשי, אינו מרכזי ואינו גדול - וניתן למצוא אופציות ראויות יותר".

דיאמנט המשיכה בדבריה, ואמרה כי הציעה לאשת הקשר מטעם העירייה אפשרויות נוספות, בהן החלפת שמו של רחוב קינג ג'ורג' בעיר. "אופציה אחת שהצעתי היא החלפת שמו של רחוב קינג ג׳ורג׳ שבו נמצאת מצודת זאב לשמו של יצחק שמיר, כפי שהציע בעבר השר אופיר אקוניס. השנייה היא רחוב הקרוי כיום 2040, שנמצא בצפון תל אביב ואמור בעתיד הקרוב, לאחר הבנייה באזור שדה דב, להתחבר לרחוב אבן גבירול ולהפוך לרחוב מרכזי. היא דחתה את שתי ההצעות".

בהמשך כתבה כי העירייה הציעה לה לשנות את שמו של רחוב המסגר, וכשהסכימה בסופו של דבר, נמסר לה מהעירייה כי "הוועדה החליטה שאינה מקבלת את ההצעה לשנות את שמו של רחוב המסגר לשמו של יצחק שמיר. גם שום אפשרות אחרת אינה מקובלת עליהם והאופציה היחידה שמוכנים לדבר עליה איתנו היא רחוב שלבים". כלומר, העירייה דחתה את ההצעה שהיא עצמה מסרה למשפחתו של ראש הממשלה לשעבר.

עיריית תל אביב מסרה בתגובה כי "במהלך כהונתו של ראש העירייה חולדאי הונצחו אנשי ימין רבים, ביניהם מנחם בגין, יצחק מודעי, יעקב מרידור ורחבעם זאבי. מעולם לא חווינו ניסיון של מישהו להכתיב לעירייה את מדיניות ההנצחה ובוודאי לא במסגרת התדיינות ברשתות החברתיות. למרות האמור בכוונת עיריית תל אביב יפו להנציח את ראש הממשלה יצחק שמיר ז"ל, שבהחלט ראוי להנצחה"