סגירת שדה דב: רה"מ וסמוטריץ' נועדו; בהסתדרות מאיימים בשביתה

יו"ר ההסתדרות קיים פגישת חירום בלשכתו, ונתניהו זימן את שר התחבורה לדיון בסוגייה. עיריית הרצליה הודיעה כי תשבית את שירותי הקהל כהזדהות עם תושבי אילת

זמן צפייה: 00:38

על רקע מחאת תושבי אילת, הודיע הלילה (שבת) יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד כי אם שדה דב ייסגר ביום שני כמתוכנן, "אשקול בכובד ראש להפעיל צעדים ארגוניים נרחבים במשק, החל מיום שני בבוקר". במקביל, עיריית הרצליה הודיעה כי כחלק מהמאבק כנגד סגירת שדה התעופה ולאור הזדהות עם תושבי אילת, היא תשבות מחר ולא תקיים מחר קבלת קהל. ראש הממשלה נתניהו זימן את שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' לפגישת התייעצות לילית.

מיו"ר ההסתדרות נמסר כי: "בתום התייעצות חירום לילית שהסתיימה זה עתה בלשכתו של יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד, בהשתתפות ראשי האיגודים בהסתדרות ובכירי הארגון, קרא יו"ר ההסתדרות לראש הממשלה בנימין נתניהו לקבל את ההחלטה הנכונה, המושכלת והטובה ביותר למען תושבי העיר אילת, תושבי מדינת ישראל וכל העובדים בענפי המלונאות, התיירות והתעופה שעתידים להיפגע ממהלך סגירת שדה דב".

מוקדם יותר אמש, פנו תושבי אילת במכתב לראש הממשלה, בו קראו לו לבחור במחויבותו למדינה על פני "אילי ההון והטיקונים": "שבוע חדש בפתח ועבורנו הוא מסתמן כשחור משחור. כעת, אלו הן השעות בהן עלייך לבחור בין מחויבותך למדינה, לאזרחים ולפריפריה לבין מחויבות לטייקוני הנדל"ן ואילי ההון. בשעות הקרובות נדע האם אתה הוא המוביל והדוחף בכל מחיר ובכל דרך לסגירת שדה דב! בשעות הקרובות נבין ונדע האם בחרת בטייקונים ובכסף הגדול ולא באחריות הלאומית ובתושבי הפריפריה!", נכתב.

עוד בחדשות 13 >>

לקראת החלטת ראש הממשלה: באילת קוראים לשביתה נגד סגירת שדה דב

בצל התנגדותו לסגירת שדה דב: ראש העיר אילת סירב לפגוש את רה"מ

"הפרת ההסכם בין המדינה לאילת": המחאה נגד סגירת שדה דב מחריפה

מאיר יצחק-הלוי, ראש עיריית אילת, בהפגנה על סגירת שדה דב, מול ביתו של ראש הממשלה מאיר יצחק-הלוי, ראש עיריית אילת, בהפגנה על סגירת שדה דב, מול ביתו של ראש הממשלה
מאיר יצחק-הלוי, ראש עיריית אילת, בהפגנה על סגירת שדה דב, מול ביתו של ראש הממשלה | צילום: חדשות 13

"בשעות הקרובות נדע סופית האם אתה הוא זה שמתנגד ללא נימוק הגיוני לדחייה ולו של מספר חודשים בסגירת שדה דב, כדי לבדוק חלופות או שימוש במנחת עד לקבלת היתרי בניה! בשעות הקרובות נדע האם אתה הוא האיש שדוחה כל יוזמה לפתרון ולפשרה הגיונית בעזרת הפקידות שלך! האם אתה הוא זה שלא מוכן שהמנחת ימשיך לפעול עד למתן היתרי הבנייה! בשעות הקרובות נדע האם אתה הוא האיש שמתעלם מעמדתם החד משמעית נגד הסגירה המידית של 110 חברי כנסת, רוב השרים, כל ראשי הערים, מנהלי קופות החולים ומפקדי חיל האוויר לשעבר!", נמסר ממטה המאבק של תושבי אילת והערבה".

"רגע אחד לפני שאתה מוריד את הגרזן על העיר אילת ובורח סופית מאחריותך לפריפריה ומהאחריות הלאומית והחברתית דע לך: הפגיעה באילת תלווה אותך לדיראון עולם! אחריות גורלם של חולי העיר הקשים ושל כשלי הרפואה בעיר, שלעדות גורמי הרפואה, הם עניין של חיים ומוות – היא על גבך ותלויה כולה בהחלטתך. הרס וחורבן התיירות והפיטורים ההמוניים - יירשמו על שמך כמי שקיבל את ההחלטה כל תאונה קטלנית שתתווסף לכביש הדמים החד מסלולי בדרך לאילת, תנבע מהחלטה אומללה זו. אלו הן השעות בהן עלייך לבחור בין מחויבותך למדינה, לאזרחים ולפריפריה לבין מחויבות לטייקוני הנדל״ן ואילי ההון. לפני הבחירות ברדיו אילת בקולך הבטחת לנו שאתה שומע את זעקתנו", סיכמו.

בשבוע שעבר היה אמור ראש הממשלה נתניהו להכריע בשאלת סגירת שדה דב. באילת, שתושביה יושפעו רבות מהמהלך, יצאו במחאה וקוראים לכל הרשויות המקומיות בארץ לצאת בשביתה ביום ראשון הקרוב – יום לפני מועד הפינוי המתוכנן. תושבת העיר התייחסה למהלך ואמרה: "זה נשמע כמו קלישאה, אבל זאת תהיה מכת מוות לאילת".

רה''מ נתניהו
רה''מ נתניהו | צילום: החדשות 13

בעיר הדרומית חוששים כי העברת הטיסות הפנימיות משדה דב לנתב"ג תהפוך את ההגעה לעיר הנופש למסורבלת יותר, ותצמצם את מספר התיירים המגיעים לעיר. העברת שדה התעופה עלולה ליצור בעיה גם עבור תושבי העיר המגיעים בתדירות גבוהה לאזור המרכז, שייאלצו לנחות בשדה התעופה המרוחק יחסית מגוש דן. "אנשים באמת יעדיפו לטוס לחו"ל ולא לאילת", טען תושב העיר. "כי אם כבר אתה מגיע לנתב"ג, כבר עדיף להגיע לחו"ל".

בינתיים בנתב"ג ממשיכים להתארגן לקראת העברת הטיסות הפנימיות – שתגדיל את מספר האנשים העוברים בשדה התעופה. 70 מיליון שקלים הושקעו בשיפור והרחבת טרמינל 1, 30 עמדות צ'ק אין חדשות נפתחו, מערכת הבידוק הביטחונית שודרגה, ושאטל חדש שייקח נוסעים ללא כבודה ישירות לתחנת הרכבת "תל אביב סבידור-מרכז" יחנך.

יהפוך למתחם לעשירים בלבד? שדה דב
יהפוך למתחם לעשירים בלבד? שדה דב | צילום: רוני שיצר

לפני כשבועיים מחו מאות בני אדם מפגינים נגד סגירת שדה דב. במקום נאמו ראש העיר אילת, מאיר יצחק-הלוי, דובר צה"ל לשעבר תא"ל (במיל') אבי בניהו, וכאמור נכחו מאות מתושבי העיר, שהגיעו למקום בעשרות אוטובוסים שיצאו הבוקר מהעיר הדרומית.

שר התחבורה הנכנס, בצלאל סמוטריץ' התייחס לההפגנה וכתב בטוויטר שלו כי יסייע בסוגיה: "נעשה הכול כדי ששדה דב לא ייסגר. מעמדת שר התחבורה יש לי אכן אחריות גדולה יותר ואשתדל לעמוד בה".

ראש העיר, שהגיע להפגנה עם חולצה ועליה תמונה של תושב העיר והכיתוב: "ביבי, אל תמנע ממני להגיע לטיפולים", אמר במהלכה כי יישב באוהל מחאה מול משרד האוצר עד לקיום ועדת כספים ביום חמישי. "אם זה לא יעזור, בשבוע הבא נאזוק את עצמנו לגדרות שדה דב", הוסיף.

אילת
אילת | צילום: flickr by britrob

כיצד צפויה להשפיע סגירת שדה דב על מצב התיירות באילת?

בשנים האחרונות חל שיפור בתיירות הנכנסת לעיר אילת. מלונות חדשים החלו להיבנות ומשקיעים החלו להראות כוונות להוסיף השקעות חדשות בעיר. עם זאת, הסגירה הצפויה של שדה דב החלה לתת את אותותיה, שכן חברת המלונות "ישרוטל" הודיעה כי תקפיא את כל הפיתוח העתידי שלה בעיר.

כמו כן, ישראלים רבים מעדיפים שלא לנפוש בעיר הדרומית. זאת, בשל טיסות החסך (לואוקוסט) המאפשרות לטוס ליעדים אטרקטיביים בחו"ל במחירים נמוכים. אי לכך, עמידה בתורים בשדה התעופה בלוד תעניק סיבה נוספת למבקרים לוותר על חופשה בעיר. כאמור, כמות הטיסות לעיר נחתכה ביותר מעשרה אחוזים עוד בטרם ההחלטה נכנסה לתוקפה. לכן נראה כי המגמה ברורה וההחלטה, שתיכנס לתוקף בעוד כשלושה שבועות, לא הולכת לבשר טובות לעיר שגם ככה סובלת ממשבר תיירותי.