"דורשות צדק עבור ילדינו": אימהות מהעדה האתיופית הפגינו בת"א

הנשים צעדו מצומת עזריאלי לכיכר רבין - שם נערכה עצרת מחאה. אמו של סלמון טקה: "המקרה הוא אות קלון לחברה הישראלית ולכל אמא שלא מגיעה לפה". 8 מפגינים נעצרו בנתניה ובפ"ת • כל העדכונים

זמן צפייה: 03:45

הירי בסלמון טקה: מאות אימהות מהעדה האתיופית, יחד עם מפגינים נוספים, השתתפו הערב (שני) במחאה בתל אביב, במסגרתה צעדו מצומת עזריאלי לכיכר רבין - שם נערכה עצרת. האימהות והמפגינים נשאו שלטים עם הכיתוב: "מדינת ישראל - שחור זה לא פשע" ו-"צדק לעדה האתיופית", וקוראים "לא, לא, לא ניתן את עבאשה (שחור) לחסל" ו-"שוטר אלים - חייב להיות בפנים". במקביל, שישה מפגינים נעצרו במחאה בצומת גיבורי ישראל בנתניה ושני מפגינים נעצרו במחאה ברחוב המייסדים בפתח תקווה בגין הפרת הסדר הציבורי.

ווביג'יג' טקה, אמו של סלמון טקה, אמרה: "המקרה הוא אות קלון לחברה הישראלית ואות קלון לכל אמא שלא מגיעה לפה. אל תאמרו לי זה לא יקרה, כי אם זה קורה לבן של מישהו אחר זה יקרה גם לכם, אל נשכח את ההיסטוריה". מפגינה אחרת הוסיפה כי "כל האימהות מפחדות מהמשטרה, אנחנו לא ישנות בלילה. מפחדות על מדינת ישראל - על המדינה והאדמה שלנו".

[brightcove_iframe video_id='news-domestic-20190708-1920' autoplay='0' credit='' desc='ווביגיג′ טקה, אמו של סלמון טקה' kid='1_o3lbjfrc' duration='35'']

יונאי סקיבה, ממארגנות הצעדה, אמרה: "אנחנו האימהות שיושבות ודואגות לילדים שלנו בזמן שהם נמצאים בהפגנות, כדי לאפשר לעצמם חיים טובים יותר. אנחנו דורשות צדק ושוויון בשביל הילדים שלנו. אנחנו חשות את הגזענות ואני חושבת שכל החברה הישראלית מרגישה אותה, אנחנו מרגישים אותה הרבה יותר בשל צבע העור שלנו".

[brightcove_iframe video_id='news-domestic-20190708-1734' autoplay='0' credit='' desc='יונאי סקיבה, ממארגנות צעדת האימהות ממוצא אתיופי ' kid='1_ubekhe12' duration='105'']

שוטרים רבים ליוו את התהלוכה לכל אורך הדרך ואפשרו את חסימות הכבישים. רחוב אבן גבירול נפתח לתנועה לאחר שנסגר מרחוב קפלן לכיוון צפון עד כיכר רבין, ורחוב קפלן נפתח גם הוא לכל הכיוונים.

לכתבות נוספות בחדשות 13:

הוריו של סלמון טקה: "מזועזעים מההכפשות והשקרים על בננו"

משפחתו של טקה קמה מהשבעה: "אנחנו לא מאמינים במערכת"

הדוח הבליסטי קובע: השוטר ירה לקרקע, הנתז פגע בטקה וגרם למותו

[brightcove_iframe video_id='news-domestic-20190708-1802' autoplay='0' credit='' desc='צעדת מחאה של אימהות מהעדה האתיופית' kid='1_nxhhp0q2' duration='38'']

[brightcove_iframe video_id='news-domestic-20190708-1925' autoplay='0' credit='' desc='מפגינים בצעדת האימהות בנות העדה האתיופית בת"א' kid='1_n1lx25pv' duration='27'']

מוקדם יותר, אסף גבאנה, אחד מראשי הקהילה האתיופית בקריית חיים, אמר במהלך האזכרה לסלמון טקה: "נתכנן את המהלכים שלנו באופן מסודר, אבל נמשיך באותן מחאות לא אלימות". "אנחנו לא מאמינים במערכת - ועדיף שמח"ש לא יבואו, כי הכתובת הייתה על הקיר. עשו לילד הזה שיימינג והוציאו את דיבתו", הוסיף.

צעדת אימהות מהעדה האתיופית
צעדת אימהות מהעדה האתיופית

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן נפגש עם מ״מ מפכ״ל המשטרה מוטי כהן, והשניים דנו בהיערכות המשטרה לקראת המשך המחאות הצפויות בתקופה הקרובה. ארדן הנחה את המשטרה כי יש להימנע ככל שניתן מחסימת צמתים וצירי תנועה מרכזיים ולא לאפשר ונדליזם ואלימות. כמו כן, הדגיש השר כי השיקול העליון של המשטרה הוא הגנה מפני פגיעה בנפש וברכוש, אך לא ניתן יהיה להשלים עם חסימות צירים לפרקי זמן בלתי סבירים - ובמקרים כאלה על המשטרה לפעול בנחישות לפינוי הציר.

מדוברות המשטרה נמסר כי "המשטרה תאפשר מחאה לגיטימית, אולם לא תאפשר ותפעל בתקיפות מול התפרעויות והפרות סדר אלימות שיכוונו כלפי שוטרים ואזרחים, במטרה לשמור על שלום הציבור וביטחונו".

מוקדם יותר היום, אישרה מח"ש כי ממצאי הדוח הבליסטי קובעים כי קצין המשטרה ירה לעבר הקרקע, וכתוצאה מכך הנתז פגע בסלומון טקה - וגרם למותו. זאת, כפי שפורסם לראשונה בחדשות 13. ממצאי הדוח אישרו את גרסת השוטר, שטען כי ביצע ירי לעבר הרצפה.

הפגנת יוצאי אתיופיה בתל אביב. מסמך מגביל
הפגנת יוצאי אתיופיה בתל אביב | צילום: רויטרס

עורכי דינה של משפחת טקה נועדו עם ראשת מח"ש קרן בר-מנחם, הפרקליטים העוסקים בתיק והמשנה לפרקליט המדינה מומי למברגר. במסגרת הפגישה שמעו נציגי מח"ש והפרקליטות בהרחבה את טענות בני המשפחה ואת בקשותיהם, והודגשה החשיבות הרבה בקיום שיח עם בני המשפחה.

בסבב הקודם של הפגנות העדה האתיופית נפצעו 83 אנשים נפצעו, בהם 47 שוטרים, 26 מפגינים ותשעה עוברי אורח. כמו כן, נרשמו מספר רב של עימותים בין מפגינים לעוברי אורח, בהם מפגינים שקפצו על רכב שהתפרץ לרחוב החסום – והכו את שמשת חלונו.

כמעט 60 אלף ישראלים נתקעו במשך שעות בפקקי הענק, מכיוון שמאות מפגינים חסמו צמתים מרכזיים ברחבי הארץ, עזריאלי, קריית אתא ומקומות מרכזיים רבים נוספים ברחבי הארץ. בתום יומיים של הפגנות, הודיעו מארגני המחאה כי נעתרו לבקשת הוריו של סלמון טקה, והחליטו להשעות את קיום ההפגנות עד תום השבעה.