פרקליטים מאוימים: הצצה ליחידה שמאבטחת את בכירי מערכת המשפט

עשרות עובדים במערכת אכיפת החוק נמצאים תחת איום לחייהם בכל שעות היממה. לצורך כך הוקמה היחידה המיוחדת שעלותה נאמדת בעשרות מיליוני שקלים בשנה

זמן צפייה: 15:41

ביחידה לאבטחת פרקליטים מאוימים במשרד המשפטים פועלים כ-70 מאבטחים, אשר רובם יוצאי שב"כ ויחידות מובחרות בצה"ל. בתיעוד שנחשף לראשונה בחדשות 13 ניתן לראות כיצד הם מתרגלים הגנה על פרקליט מאוים. סל האבטחה של אותם פרקליטים עולה עשרות מיליוני שקלים בשנה, כאשר מאות אלפים מוקצים לטיפולים פסיכולוגיים לפרקליטים המאוימים ולבני משפחותיהם. עם זאת, האבטחה הצמודה גובה גם מחיר אישי.

ניקול, פרקליטה שמנהלת תיק נגד חברי ארגון פשע, היא אחת מ-10 פרקליטים מאוימים, כאלו הנמצאים בסכנת חיים ומאובטחים 24 שעות ביממה. במהלך דיון בבית המשפט היא קיבלה טלפון ממנהל יחידת האבטחה שאמר לה כי "יש מידע מדויק על כוונה לחסל אותך, תישארי איפה שאת, אנחנו נחבור אלייך". ניקול סיפרה כי "המאבטחים חשופים לכל החיים שלך. הם שומעים את המריבות שלך עם בן הזוג שלך ואת הסודות הכי כמוסים שלך". עוד הוסיפה לתאר: "זה שולל ממך את החירות וזה פוגע לך בפרטיות". ולמרות זאת, היא נאלצה להתרגל לחיים לצד המאבטחים.

כתבות נוספות בחדשות 13 >>

רון חולדאי מצטרף לפוליטיקה: "לא יכול עוד לעמוד מנגד"

גנץ ממשיך בכחול לבן: "אחרי הבחירות תהיה ברית נגד נתניהו"

אלרעי פרייס: "מקווה שאפשר יהיה לחסן את המורים החל משבוע הבא"

אל הפרקליטים והשופטים המאוימים הצטרפו בשנתיים האחרונות שלושה מאובטחים חדשים, בהם היועץ המשפטי לממשלה ד"ר אביחי מנדלבליט, התובעת בתיקי נתניהו, ליאת בן-ארי ופרקליט המדינה שי ניצן - ראשי מערכת אכיפת החוק בישראל שנתונים לאיומים על רקע תיקי ראש הממשלה. "זה שעל רקע ניהול תיק נגד ראש הממשלה מקבלים איומים מצד כל מיני גורמים זה איום ונורא", טען ניצן.

"עומד ראש ממשלה ומאשים את הפרקליטות והמשטרה בתפירת תיקים", אמר עו"ד אביגדור פלדמן והוסיף: "ישנם אנשים חמומי מוח שיושבים בחוץ ושומעים את הדברים האלו. המרחק בין הדיבורים הללו ובין מעשה הולך ומתקצר". צבי סגל, לשעבר שופט בבית המשפט המחוזי בירושלים, הוסיף לדבריו: "אני רוצה להאמין ששופטים בכלל ושופטים מנוסים בפרט יידעו לעמוד בלחצים ואיומים. אבל אני בטוח ששופט שנמצא במשפט של אדם שיכול לאיים וגם לממש את האיום, באיזשהו מקום בתת ההכרה שלו הדבר הזה עלול להשפיע גם על תוצאות המשפט".